رزین کاتیونی C100H

رزین C100H – احیای رزین کاتیونی C100H

نویسنده : watertop می 12, 2022 4385 بازدید

رزین کاتیونی C100H یکی از انواع رزین های کاتیونی قوی است که در سیکل هیدروژن فعالیت می کند. رزین کاتیونی C100K می تواند تمام کاتیون های آب را از آن حذف کند و با یون هیدروژن که روی سطح رزین قرار دارد مبادله نماید.

کاربرد رزین C100H

از رزین کاتیونی C100H در دیونایزر ها بهره می گیرند. در طراحی دیونایزر ۴۰% رزین را رزین C100H تشکیل می دهد. از دیونایزر ها برای تولید آب بدون یون یا آب دیون استفاده می کنند. رزین کاتیونی تمام کاتیونها را با یون هیدروژن و رزین آنیونی نیز تمام آنیون ها را با یون هیدروکسید مبادل می کند. سرانجام تنها یون های هیدروژن و هیدروکسید باقی می مانند که باهم تشکیل آب می دهند.

احیای رزین C100H

برای احیای رزین C100H باید ۴ مرحله عمومی زیر طی شود.

  1. شستشوی معکوس بستر رزین
  2. ورود ماده احیا کننده
  3. خروج ماده احیا کننده
  4. شستشوی نهایی

شستشوی معکوس

در این مرحله آب از پایین وارد بستر رزین می شود و دانه های رزین را که تحت تاثیر فشار ستون آب به هم چسبیده اند را از هم جدا می کند. همچنین در شستشوی معکوس اگر ماده خارجی و ناخالصی در لابه لای دانه های رزین به دام افتاده باشد از این راه از بستر خارج می شود. در نتیجه فرآیند شستشوی معکوس بستر برای احیا آماده می شود و مواد ناخالص نیز از بستر خارج می شوند.

ورود ماده احیا کننده

در این مرحله ماده احیا کننده را با استفاده از مکش حاصل از شیر وارد بستر رزین می کنیم. ماده احیا کننده با توجه به انواع رزین و سیکل عملکردشان تعیین می کنند. ماده احیا کننده برای رزین C100H اسید می باشد.

خروج ماده احیا کننده

پس از گذشت زمان معین که معمولا حدود یک ساعت در نظر گرفته می شود. از ورود ماده احیا کننده جلو گیری می کنند تا با ورود آب به بستر غلظت ماده احیا کننده در بستر رزین کاهش یابد.

معمولا در این مرحله ماده احیا کننده مورد نیاز برای دوره های بعدی احیا را نیز آماده می کنند.

شستشوی نهایی

در مرحله پایانی یک بار دیگر نیز بستر رزین را شستشو می دهند تا تمام ماده احیا کننده از بستر خارج شود و رزین آماده سرویس دهی بشود. پس از مرحله شستشوی نهایی که آنرا با نام شستشوی سریع نیز می شناسند وارد مرحله سرویس می شویم.

 

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و وارد کننده و تولید کننده انواع مواد شیمیایی می باشد برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید انواع محصولات و مواد شیمیایی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰

۰۹۳۷۷۳۰۱۳۵۷

برچسب‌ها:, , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *