رزین C100

رزین کاتیونی C100 – رزین پرولایت C100

نویسنده : watertop آوریل 29, 2022 5425 بازدید

رزین C100 یک نوع رزین کاتیونی قوی در سیکل سدیم است که برای سختی گیری از آب مورد استفاده قرار می گیرد. این رزین در ایران بیشتر تحت برند پرولایت به فروش می رسد. البته برند های دیگری نظیر امبرلایت، هیدرولایت، پترولایت و… نیز از تولید کنندگان این نوع رزین تبادل یونی هستند.

کاربرد رزین پرولایت C100

همانطور که گفته شد رزین کاتیونی C100 را برای سختی گیری آب مورد استفاده قرار می دهند. سختی گیر های رزینی با استفاده از این نوع رزین یون های کلسیم و منیزیم را از آب گرفته و با یون سدیم موجود در سطح دانه های رزین تبادل می کنند.

سختی آب

سختی آب ناشی از وجود برخی املاح و یون ها در آب است که از مهم ترین آنها به کلسیم و منیزیم اشاره می شود. این دو یون در بیشتر انواع آب ها ایجاد سختی می کنند. در برخی از آب های زیر زمینی انحلال برخی دیگر از یون ها نیز می تواند آب را سخت کند.

در صنعت با استفاده از رزین های سختی گیر؛ سختی آب را حذف می کنند تا باعث ایجاد آسیب نشود. از مشکلات ناشی از سختی آب نیز می توان به رسوب در تاسیسات و لوله ها و در بدن انسان می توان به سنگ کلیه اشاره نمود.

سختی گیر رزینی به روش تبادل یونی و با استفاده از رزین سختی گیر کلسیم و منیزیم آب را با سدسم تعویض می کند که این تبادل باعث از بین رفتن سختی آب می شود که آن را در آز مایش های آب با علامت اختصاری TH (total hardness) نشان می دهند. اما از آنجایی که با گرفتن کلسیم و منیزیم از آب به آن سدیم اضافه می شود مقدار کل املاح آب تغییری نکرده و در برخی از موارد بیشتر هم می شود. مقدار کل املاح را نیز با TDS (total dissolved solids) نشان می دهند.

رزین کاتیون C100 در دسته رزین های کاتیونی دسته بندی می شود. رزین کاتیونی را برای حذف کاتیون ها مورد استفاده قرار می دهند که در دو دسته رزین کاتیونی قوی و ضعیف دسته بندی می شود.

رزین کاتیونی قوی

رزین کاتیونی قوی می تواند تملم کاتیون ها را از آب حذف نماید. از رزین کاتیونی قوی بیشتر برای اعمالی چون سختی گیری و تولید آب دیون استفاده می کنند. برای سختی گیری از رزین کاتیونی سیکل سدیم استفاده می کنند تا کاتیون های آب را با یون سدیم تبادل نماید.

 

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و عرضه کننده مواد شیمیایی می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید تجهیزات و مواد شیمیایی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰

۰۹۳۷۷۳۰۱۳۵۷

برچسب‌ها:, , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *