رزین حذف نیترات A520E

رزین A520E – رزین پرولایت حذف نیترات

نویسنده : watertop سپتامبر 9, 2021 6622 بازدید

رزین آنیونی حذف نیترات

رزین پرولایت A520E که با عنوان رزین حذف نیترات شناخته می شود یک نوع رزین آنیونی است که برای حذف آنیون نیترات (NO3) مخصوص شده است. این رزین در دسته رزین آنیونی قوی دسته بندی می شود و رزین آنیونی حذف نیترات در سیکل کلر فعالیت می کند.

نیترات

نیترات یکی از آنیون هایی است که اغلب در خاک ها یافت می شود. به این دلیل که نیتروژن یکی از عناصر مورد نیاز خاک ها است و همچنین نیتروژن به صورت نیترات یا آمونیوم جذب گیاهان می شود؛ تقریبا در تمام کود های شیمیایی این یون وجود دارد. همواره بخشی از نیتراتی که از طریق خاک جذب گیاهان نشده است با عوامل فرسایش دهنده خاک از آن جدا شده و به آب وارد می شود.

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و عرضه کننده مواد شیمیایی می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید تجهیزات و مواد شیمیایی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

نیترات در بدن انسان می تواند مشکلاتی ایجاد کند. برای مثال نیترات آهن دو ظرفیتی هموگلوبین را به آهن سه ظرفیتی تبدیل می کند و به این دلیل امکان حمل اکسیژن به وسیله هموگلوبین را از بین می برد. در این صورت کاهش اکسیژن خون در بدن مشاهده خواهد شد بیماری هایی از قبیل سندروم کودک آبی در بدن ظاهر خواهند شد.

حذف نیترات

برای حذف نیترات که یک آنیون است می توان از رزین های آنیونی بهره برد. رزین های آنیونی توانایی حذف آنیون ها را دارند. اگر حذف نیترات برای شما حائز اهمیت بیشتری است می توانید از رزین حذف نیترات A520E استفاده کتید تا از حذف کامل نیترات اطمینان حاصل کنید.

گفته شد که رزین حذف نیترات A520E برای حذف این آنیون مخصوص شده است این به این معنا نیست که این رزین تنها نیترات را از آب حذف می کند بلکه انتخابگر بودن یا سلکتیو بودن این رزین به این معناست که بیشتر آنیون های حذف شده بوسیله این رزین یون های نیترات هستند. همانطور که گفته شد می توان از رزین های دیگری نیز برای حذف نیترات از آب استفاده نمود. از نمونه های این نوع رزین ها می توان به A400Cl را نام برد.

احیای رزین تصفیه آب

برای انجام عملیات احیای رزین حذف نیترات باید مراحل زیر را طی نمود:

  1. شستشوی معکوس بستر
  2. تزریق ماده احیا کننده
  3. کاهش غلظت احیا کننده
  4. شستشوی نهایی ( بکواش )

شستشوی معکوس

پس از اتمام یک دوره سرویس یا تصفیه آب باید ابتدا بستر رزین را شستشو داد تا اگر ذرات ناخالصی در داخل بستر وجود دارد خارج شود. شستشوی معکوس بستر برای یک منظور دیگر نیز انجام می شود و آن هم آماده کردن بستر رزین برای فرآیند احیا است.

یکی از مواردی که در فرآیند احیا و همچنین سرویس دستگاه های رزینی بسیار موثر است فشار آب ورودی است که با ید مرتبا مورد پایش قرار گیرد که بیشتر و یا کمتر از حد نباشد.

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و عرضه کننده مواد شیمیایی می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید تجهیزات و مواد شیمیایی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

تزریق ماده احیا کننده

رزین A520E یک رزین آنیونی قوی در سیکل کلر می باشد. برای احیای آن باید از ماده ای استفاده کنیم که کلر مورد نیاز احیای رزین را تامین کند. به عنوان ماده احیا کننده در احیای رزین A520E از نمک خوراکی سدیم کلرید استفاده می کنیم. نمک خوراکی دارای کلر است و با استفاده از آن می توان کلر مورد نیاز برای احیای رزین A520E را فراهم نمود. نمک به دلیل ارزان بودن و در دسترس بودن به عنوان ماده اصلی احیا کننده استفاده می شود. مدت زمان این مرحله را با توجه به حجم رزین و فشار آب تعیین می کنند.

خروج ماده احیا کننده

به مرور ماده احیا کننده از بستر رزین خارج می شود. در این مرحله معمولا از فرصت برای پر کردن مخزن نمک برای دوره های بعدی احیا نیز استفاده می کنند. پس از خروج ماده احیا کننده بستر رزین را شستشو می دهند تا هر ماده اضافه ای از بستر رزین خارج شود.

همچنین در این مرحله مخزن آب نمک را از آب و نمک جامد پر می کنند تا محلول غلیظ آماده برای استفاده در دفعات بعدی احیا باشد.

شستشوی نهایی

در شستشوی نهایی رزین پس از اینکه ماده احیا کننده را از بستر خارج نمودیم بستر را یک بار دیگر شستشو می دهیم تا ماده ناخواسته ای در بستر رزین باقی نمانده باشد. پس از اتمام احیای رزین؛ می توان از آن برای حذف نیترات استفاده نمود. تا زمانی که دوباره نیازمند احیا بشود.

آب خروجی از سیستم های حذف نیترات باید به صورت دوره ای و به وسیله اپراتور مورد تست قرار بگیرد تا این اطمینان را بدهد که سیستم و رزین آن به درستی کار می کنند.

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و عرضه کننده مواد شیمیایی می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید تجهیزات و مواد شیمیایی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰

۰۹۳۷۷۳۰۱۳۵۷

برچسب‌ها:, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *