دی اریتور یا دیریتور

دی اریتور (دیریتور) یا دگازور

نویسنده : watertop دسامبر 10, 2020 9101 بازدید

یکی از راه حلهای مناسب جهت حذف گازهای نامطلوب در آب استفاده از دیریتور است. دیریتور (دی اریتور) گاز هایی همچون اکسیژن ، دی اکسید کربن ، ازت و ….. را حذف می کند. هرچه آب دارای تلاطم بیشتری باشد و یا دارای درجه حرارت بیشتری شود میزان گاز محلول در آب کاهش می یابد و دیریتور (دی اریتور) کار خود را بهتر انجام می دهد. به فرآیندی که طی آن گاز های محلول از آب جدا می شوند Dearition گفته می شود و به دستگاه عامل این امر Dearator می گویند.

وظیفه مهم و اصلی دیریتور کاهش میزان گاز های محلول در آب است که این مهم را با کمک از قوانین گازها مانند قانون دالتون یا قانون هنری انجام می دهد. طبق این قوانین انحلال پذیری گازها در آب با فشار رابطه عکس دارد لذا با کاهش فشار می توان انحلال پذیری گازها را در آب کاهش داد. قانون هنری بیان می کند که با کاهش فشار گاز بالای یک محلول می توان انحلال پذیری گاز را در آن محلول کاهش داد.

در صورتیکه این گازها در محل مناسبی از آب جدا نشوند می توانند در خطوط لوله و دیگهای بخار از آب آزاد شده و باعث ایجاد پدیده ی خوردگی در آن محل گردند که این امر می تواند باعث بروز حادثه و همچنین خسارت مالی شود. برای مثال می توان گاز کربن دی اکسید را نام برد که در ترکیب با آب می تواند تولید کربنیک اسید کند و این کربنیک اسید خوردگی در فلز ها ایجاد کند. گاز اکسیژن نیز در دماهای بالا باعث ایجاد خوردگی می شود و یکی دیگر از گاز هایی است که باید از آب جدا شود.

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید تجهیزات و مواد شیمیایی تصفیه با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

دی اریتور این وظیفه خود را با دو روش انجام می دهد

  1. کاهش فشار
  2. افزایش دما

که هردو این روش ها از قوانین مربوط به گازها بهره می برند.

دگازور ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت

  1. دی ایتور (دیریتور) سینی دار
  2. دی اریتور (دیریتور) اسپری شونده
  3. دی اریتور طرح اسپری شونده

به طور معمول منابع تامین آب دیگهای بخار یا بویلرها در دمای ۸۵ تا ۹۰ درجه سانتیگراد عمل می کنند و اکسیژن آب را به ۲ میلی گرم در لیتر می رسانند. برای اینکه در دستگاه های دی اریتور شاهد پدیده ی کاویتاسیون نباشیم می بایست محل نصب دی اریتور در ارتفاعی بالاتر از محل نصب پمپ تغذیه باشد.

دی اریتور برای دو منظور عمده در صنعت استفاده می شود:

  1. برای از یبن بردن گاز های نا خواسته
  2. برای افزایش دمای آب به منظور:
  • افزایش دما برای ورود به دیگ بخار
  • کم کردن انحلال پذیری گاز های نا خواسته

فرآیند هوازدایی

دی اریتور این فرآیند را با استفاده از دو اصل مهم که به حلالیت گاز ها در آب مربوط می شود انجام می دهد یکی اصل هنری و دیگری رابطه بین حلالیت گاز ها با دما است. اصل هنری بیان کننده رابطه بین حلالیت گازها و فشار بالای مایع است. این اصل بیان می کند حلالیت گازها با فشار بالای مایع رابطه عکس دارد.

وجود گاز هایی مانند اکسیژن و کربن دی اکسید می تواند باعث آسیب هایی از قبیل اکسایش و خوردگی برای تاسیسات و تجهیزات صنعتی بشود. کربن دی اکسید با انحلال در آب تولید اسید کربنیک می کند و باعث ایجاد خوردگی می شود. اما استفاده از دی اریتور می تواند منجر به کاهش مصرف سوخت، کاهش هزینه ها، افزای بازده سیستم و افزایش عمر کاری آن شود.

 

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید تجهیزات و مواد شیمیایی تصفیه با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰

۰۹۳۷۷۳۰۱۳۵۷

برچسب‌ها:, , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *