تصفیه فاضلاب آبکاری

سیستم تصفیه پساب آبکاری

نویسنده : watertop سپتامبر 21, 2020 8430 بازدید

سیستم تصفیه فاضلاب ، پساب آبکاری و تصفیه فاضلاب صنایع آبکاری در واتر تاپ

تصفیه پساب کروم

کرم که در فاضلاب ها بیشتر به صورت ۶ ظرفیتی است قبل از جداسازی از فاضلاب ها باید احیا گردیده و به کرم سه ظرفیتی تبدیل گردد. مواد مصرفی برای این احیا سولفات فرو، متابی سولفیت سدیم – و گازso2  است که دو جسم اول به صورت محلول و so2 با سیستم های نفوذ گاز به کار می روند. عمل احیای کروم ۶ به ۳ در PHحدود ۳ انجام می شود. در مصرف سولفات فرو برای تصریح فعل انفعال و داشتن راندمان بهتر لازم است میزان مصرف آن ۲/۵ برابر حالت تئوریکی باشد. باید توجه داشت مصرف ترکیبات آهن در احیای کرم باعث آلودگی رسوبات به آهن می شود که زیاد هم مطلوب نیست.

تصفیه فاضلاب آبکاری

لازم است PH فاضلاب محتوی کرم شش ظرفیتی با ریختن اسید از طریق PH متر اتوماتیک کنترل گردیده و افزایش بی سولفیت یا یا ترکیبات آهن هم در جهت احیای کروم از شش ظرفیتی به سه ظرفیتی را هم بهتر است با الکترود ORP کنترل نمود و در مراحل بعد با کنترل میزان PH و رساندن ان به مقادیر مطلوب جهت جداسازی با استفاده از مواد منعقد کننده و کمک منعقد کننده کروم احیا شده را از پساب جدا سازی کرده و پس از آبگیری لجن حاصله را امحا نمود.

تصفیه فاضلاب آبکاری مس

مس : از طریق فاضلاب آبکاری صنایع شیمیایی وارد محیط زیست شده و بهترین راه جداسازی آن ترسیب آن است. تبادل یونی استفاده از زغال فعال هم حتی ، قادر به حذف ۲۰۰ میلی گرم در مس فاضلاب است . در PH های قلیایی مس به صورت هیدروکسید نامحلول رسوب خواهد نمود. رسوب آن به صورت سولفور هم در PH حدود ۵/۸ تا باقیمانده مس در فاضلاب به میزان ۰٫۱ تا ۰٫۲ میلی گرم در لیتر امکان پذیر است. در صورت حضور سیانور در فاضلاب عبور آن از روی زغال فعال روش موثری در جداسازی مس خواهد بود.

تصفیه فاضلاب آبکاری سرب

سرب : که بیشتر از صنایع باطری سازی وارد محیط زیست خواهد شد به صورت کربنات یا هیدروکسید یا به کار بردن کربنات سدیم یا آهک در PH حدود ۹ تا ۹٫۵ در حدی که فاضلاب تصفیه شده محتوی%۱۹ تا ۰٫۲ میلی گرم در لیتر سرب باشد مورد تصفیه قرار می گیرد. سرب همچنین در حدود ۷٫۵ تا ۸٫۵ از طریق سلفور سدیم ترکیب است.

تصفیه آبکاری نیکل

تصفیه آبکاری نیکل که ممکن است از صنایع رنگ سازی – موتور سازی – آبکاری داخل محیط زیست شود. در حضور ترکیباتی مانند سیانور می تواند به کمپلکس های محلول تبدیل شده نیکل می تواند با آهک در  PH حدود ۱۰ تا ۱۱ به صورت هیدروکسید از محیط خارج شده و غلظت آن تا حدود ۱۲/۰ میلی گرم در لیتر تقلیل یابد، با تبادل یونی حتی می تواند نیکل را برای مصارف بعدی بازیافت نمود.

روش های تصفیه فاضلاب آبکاری

فاضلاب آبکاری را هیچگاه نمی توانیم با روش های بیولوژیکی به صورتی تصفیه کنیم که قابل تخلیه در محیط زیست باشند. علاوه بر آن اکثر فلزات سنگین فعالیت عوامل بیولوژیکی شرکت کننده در تصفیه بیولوژیکی را مختل نموده و حتی ممکن است باعث غیر فعال شدن آنها شوند. علاوه بر ورود بخشی از فلزات سنگین به لجن ها دیگر نخواهیم توانست از لجن های هضم شده فاضلاب ها در کشاورزی به آلودگی خاک و محصولات کشاورزی استفاده نمود .

در بیشتر نقاط دنیا فاضلاب های صنعتی مخصوصا فاضلاب های آبکاری را بعد از تصفیه مقدماتی توام با فاضلاب های شهری مورد استفاده قرار می دهند.

روش تصفیه شیمیایی فاضلاب های آبکاری

از نظر کلی بهترین روش تصفیه فاضلاب های آبکاری تصفیه شیمیایی آنها است. عمل تصفیه بعد از خنثی سازی فاضلاب های به شدت اسیدی یا قلیایی از طریق تبدیل فلزات سنگین به هیدروکسید های نا محلول یا سولفور های نا محلول انجام خواهد گردید. در مواردی مانند فاضلاب های سیانوری حذف آنها از طریق اکسیداسیون و در مورد ترکیبات کرم دارد و در صورت حضور کرم شش ظرفیتی ابتداً احیای کرم از شش ظرفیتی باید انجام شود و سپس کرم سه از طریق تبدیل به هیدروکسید رسوب نماید.

تصفیه پساب های صنعت آبکاری

تصفیه فاضلاب آبکاری تا ۱۵ متر مکعب در ساعات با روش BATCH کاملا اقتصادی است. در تصفیه BATCH  معمولا از مخازن تصفیه خاصی برای فاضلاب سیانوری فاضلاب کرمی و فاضلاب های اسیدی و قلیایی استفاده می نماید و هر کدام از مخازن گنجایش تولید یک روی فاضلاب را خواهد داشت.

در مواردی مخازن سیانور و کرم را دو گانه می سازد تا وقتی یکی پر شد و مشغول عملیات تصفیه بود فاضلاب های تولیدی در مخزن دیگر جمع آوری شود. بعد از اکسیداسیون سیانور و احیای کرم در مخلوط کل فاضلاب ها با اصلاح PH  کلیه فلزات سنگین به صورت هیدروکسید تبدیل و ته نشینی خواهد شد و لجن حاصل از عملیات تصفیه جداگانه دفع خواهد گردید.

خرید دستگاه پکیج تصفیه فاضلاب آب کاری یا پساب آبکاری 

برچسب‌ها:, , , , , , , ,

2 پاسخ به “سیستم تصفیه پساب آبکاری”

  1. سعید گفت:

    با سلام

  2. watertop گفت:

    ممنون از حمایتتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *