مشخصات فاضلاب بیمارستانی

پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی

نویسنده : watertop سپتامبر 19, 2020 6380 بازدید

تعریف فاضلاب بیمارستانی

گندزدایی فاضلاب بیمارستانی

یکی از منابع آلودگی آب در محیطهای شهری می تواند بیمارستان ها باشد. منابع فاضلاب بیمارستان را می توان از حمام ، آشپزخانه ، اتاق معاینه ، آزمایشگاه ها ، اتاق های عمل، بخشهای عفونی و سایر اتاق های حاوی مواد خطرناک و میکروب بدست آورد. انواع سموم مانند ضایعات دارویی ، نوکلوئیدهای رادیویی ، حلال ها و ضد عفونی کننده ها برای اهداف پزشکی با غلظت بالا برای فعالیت های آزمایشگاهی، زباله های بیمارستانی و همچنین سایر زباله های حاوی مواد آلی و غیر آلی باشد که با استفاده از آزمایش فاضلاب مانند BOD ، COD ، pH ، میزان بار میکروبی ، TSS و غیره می توان سطح آن را تعیین کرد.در فاضلابهای بیمارستانی یکی از معضلات اصلی که می بایست از مبدا کنترل شود ورود شیرابه ها و مواد شیمیایی آزمایشگاهی می باشد که می تواند علاوه بر افزایش بار آلی فاضلاب ورودی موجب بروز شک در حوضچه های تصفیه خانه گردد.

البته با توجه به حجم غذای تولید شده در هر وعده غذایی در هر بیمارستان وچود یک سیستم چربی گیری به عنوان پیش تصفیه قبل از ورود فاضلاب به داخل پکیج تصفیه فاضلاب امری ضروری است.

پکیج چربی گیر

مشخصات فاضلاب بیمارستانی

فاضلاب بیمارستان ها یکی از منابع بالقوه آلودگی آب است زیرا فاضلاب بیمارستان حاوی ترکیبات آلی ، ترکیبات شیمیایی و میکروارگانیسم های بیماری زا است که می تواند باعث ایجاد بیماری در جامعه اطراف خود شود.

فاضلاب بیمارستانی جزو فاضلابهای خطرناک شهری می باشد که تخلیه غیر اصولی آن می تواند تبعات جبران ناپذیری بر محیط پیرامونی آن داشته باشد و موجب انتشار انواع مختلفی از بیماریها شود.

همچنین علاوه بر بار میکروبی دارای بار آلی بالایی از آلایندگی نسبت به فاضلاب شهری باشد که این عامل نیز می تواند دارای منابعی ناشی از مواد دارویی و شوینده ها و همچنین مواد تولید شده در آزمایشگاه های بیمارستانی و …. باشد.از این رو با توجه به حجم بالایی از آلاینده های بیولوژیکی و شیمیایی موجود در فاضلاب بیمارستان، تصفیه فاضلاب آن پیش از تخلیه امری ضروری است.

 

پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی

استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب یکی از مناسبترین راههای ممکن جهت تخلیه مناسب این نوع فاضلاب می باشد. اغلب فرآیندهایی که جهت تصفیه این فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد ، فرآیندهای تصفیه با روش هوادهی گسترده ، تصفیه فاضلاب با روش SBR، تصفیه فاضلاب بیمارستانی با روش MBBR، تصفیه فاضلاب بیمارستانی با روش IFAS، تصفیه فاضلاب بیمارستانی با روش MBR و روشهای دیگر می باشد که مجموعه واترتاپ توانایی ساخت و بازسازی کامل این گونه پکیج ها و تجهیزات را با توجه به امکانات محیطی بیمارستان دارا می باشد.

بهترین روش تصفیه فاضلاب بیمارستانی

با توجه به ماهیت فاضلاب بیمارستانی و وجود مواد سخت تجزیه پذیر، پاتوژن های میکروبی و بیولوژیکی در فاضلاب، انواع داروها و ایزوتوپ­ های دارویی، مواد شیمیایی خطرناک و پسماند انواع مواد دارویی از مراحلی تکمیلی تری جهت تصفیه فاضلاب بیمارستانی نسبت به تصفیه فاضلاب شهری استفاده می شود که اهم مراحل تصفیه به شرح زیر می باشد البته با توجه به شرایط محیطی بیمارستان و فضایی که در اختیار قرار می گیرد مراحل مختلف تصفیه می تواند با روشهای مختلفی انجام شود.

مراحل مختلف تصفیه فاضلاب بیمارستانی

با کیفیتهای مختلف می تواند شامل موارد زیر باشد :

۱) تصفیه فیزیکی که از مراحل اولیه تصفیه فاضلاب می باشد، این مرحله شامل آشغالگیری فاضلاب ،دانه گیری و همگن کردن فاضلاب ورودی می باشد و در صورتی که فاضلاب آشپزخانه نیز به طور مستقیم وارد فرآیند تصفیه شود طراحی واحد چربی گیری در بین واحدهای مختلف تصفیه نیز امری ضروری است، البته توصیه می گردد که واحد چربی گیری به صورت مجزا و پیش از ورود به تصفیه خانه نصب و انجام گیرد تا میزان بار آلی ورودی به تصفیه خانه کاهش یابد، بر حسب تجربه لازم است که فرآیند آشغالگیری و حذف جامدات از فاضلاب ورودی در دو مرحله ( در حین ورودی به واحد پمپاژ فاضلاب و همچنین هنگام ورود به واحد متعادلسازی) صورت گیرد.

با توجه به اینکه پکیج تصفیه فاضلاب در بیشتر بیمارستانها در طبقات زیرین و یا پارکینگ بیمارستان نصب می شوند که در این حالت جهت ممانعت حداکثری از ورود جامدات به داخل حوضچه لازم است آشغالگیر سبدی در ارتفاع محل مناسب از حوضچه ها تعبیه شود تا اپراتور به راحتی و در شرایط ایمن بتواند آشغالگیر را خالی و تمیز نماید.

۲) تصفیه ثانویه : این مرحله با توجه به استانداردهای مورد نیاز محیط زیست جهت کیفیت پساب خروجی می تواند شامل مراحل تصفیه فاضلاب در حوضچه های هوازی و سپس ته نشینی باشد که البته با استفاده از سیستم های نوین و تلفیقی می توان علاوه بر کاهش فضای مورد نیاز بازدهی مورد نیاز جهت اخذ استانداردهای زیست محیطی را در این باره به دست آورد.

۳) تصفیه پیشرفته : این مرحله با توجه به استاندارهای زیست محیطی می تواند شامل مراحلی جهت حذف آلایندهای خاصی از فاضلاب باشد که طی فرآیندهای بی هوازی و یا انوکسیک اجرا می شود که در اکثر مواقع با در نظر گرفتن فرآیندهای انوکسیک در مراحل مختلف تصفیه فاضلاب بیمارستانی موارد استفاده قرار می گیرد تا بتوان پسابی با استانداردهای بالای زیست محیطی جهت مصارف آبیاری و یا مصارف مختلف Reuse به دست آورد.

۴) مرحله گندزدایی: در این مرحله با توجه به الایندگی بالای میکروبی فاضلاب بیمارستانی استفاده از واحد گند زدایی امری ضروری است و بایستی  این فرآیند به صورت کامل و با کیفیتی خوب انجام شود که در این فرآیند می تواند از روشهای مختلفی چون کلر زنی و یا ازن زنی و ….. بسته به نیاز استفاده نمود.

استاندارد خروجی بهترین روش تصفیه فاضلاب بیمارستان ها

فاضلاب بیمارستانی چیست

خطرات فاضلاب بیمارستانی
فاضلاب بیمارستانی چیست
پاورپوینت فاضلاب بیمارستانی

برچسب‌ها:, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *