پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

سیستم پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

نویسنده : watertop سپتامبر 5, 2020 6369 بازدید

بیش از ۹۰ درصد آب خروجی در کارواش‌ها را می‌توان برای شستشوی مجدد خودروها استفاده کرد .

با توجه به افزایش روزافزون خودروها در سطح جامعه و به تبع آن ایجاد واحدهای کارواش به صورت گسترده، نیاز به تصفیه پساب کارواش به صورت مجزا احساس می‌شود چرا که نوع پساب آنها با فاضلاب بهداشتی متفاوت بوده و قبل از رهایش آنها به شبکه فاضلاب شهری باید مراحل تصفیه مقدماتی برروی آنها انجام شود. پساب کارواش‌ها در اثر شست و شوي بخش‌هاي مختلف اتومبيل‌ها مانند روشويي، موتورشويي و زيرشويي توليد مي‌شود.

چگونه اب کارواش را تصفیه کنیم

پساب کارواش‌ها دارای آلاینده‌هایی مانند چربی و روغن، دترجنت‌ها (شوینده‌ها)، فسفات‌ها، مواد شیمیایی مانند جوهرر نمک و همچنین گل‌ و لای است که به لحاظ زیست محیطی حذف این آلاینده‌ها از اهمیت خاصی برخوردار می باشد چرا که مواد شیمیایی مورد استفاده در فرآیند شستن خودروها منجر به تغییر کیفیت شیمیایی آب شده و روغن و گریس مصرفی نیز باعث آلودگی جدی آب‌های سطحی و زیر زمینی می‌شود.

قیمت تصفیه اب کارواش

تصفیه پساب کارواش

بدین منظور گروه فنی و منهدسی واتر تاپ با تکیه بر توان علمی کارشناسان خود توانسته است اقدام به طراحی و ساخت پکیج تصفیه پساب کارواش نماید که قادر است آلاینده های موجود در پساب کارواش را بطور موثری حذف نماید.

از خروجی پکیج تصفیه فاضلاب کارواش می‌توان برای آبیاری فضای سبز و یا شست و شوی مجدد خودروها استفاده کرد که این امر در دراز مدت هم باعث جلوگیری از آلودگی محیط ‌زیست شده و هم منجر به کاهش آب مصرفی کارواش و کاهش هزینه های آن خواهد شد.

تصفیه فاضلاب کارواش

 تصفیه فاضلاب‌ کارواش‌ ها معمولا با استفاده از روشهای نوینی انجام می شود که می تواند شامل تصفیه به روش بیولوژیکی و روش انعقاد شیمیایی و یا الکترو شیمیایی انجام شود که با توجه به محدودیت فضای موجود در کارواش ها و اینکه بخش اعظم فاضلاب تولیدی دارای مواد شیمیایی می باشد استفاده از روشهای تصفیه شیمیایی علاوه بر بالا رفتن سرعت واکنش باعث کوچک شدن و بهره برداری با راندمان بالاتری از سیستم تصفیه فاضلاب می شود. در روش اول انعقاد و لخته سازی فاضلاب بوسیله مواد شیمیایی انجام می‌گیرد

در دومین روش که نوین‌ترین روش تصفیه فاضلاب کارواش‌ ها‌  انعقاد و لخته سازی الکتریکی است، در این روش فاضلاب ایجاد شده، پس از عبور از کلیه مراحل و پس از خروج از دستگاه تصفیه فاضلاب کارواش قابلیت ۱۰۰ درصد استفاده مجدد را داراست.

آزمایش پساب کارواش
آزمایش پساب کارواش
آزمایش پساب کارواش
آزمایش پساب کارواش

فاضلاب کارواش ها

برخی از مزیت‌های پکیج تصفیه فاضلاب کارواش ساخت شرکت زاد آب

  • هزینه سرمایه گذاری پایین
  • اپراتوری سیستم بسیار ساده بوده و نیازی به اپراتور ماهر ندارد
  • با توجه به محدودیت فضا در اکثر کارواش‌ها، مساحت اشغالی پکیج مناسب است
  • با توجه به مطالعات انجام شده در سال های اخیر مشخص شده است که روش های الکتروشیمیایی نقش مهمی در تصفیه دترجنت ها ایفا می کنند و باعث کاهش بسیار زیاد مواد چربی و یا مولد چربی در فاضلاب می شود.
  • از آن جایی که از آلاینده های اصلی فاضلاب کارواش های روغن و چربی می باشد حباب های گاز تولیدی در الکترولیز می توانند سبب حمل این آلاینده ها به سطح محلول شده که در آنجا می توانند ساده تر تغلیط جمع آوری و حذف شوند.
  • هزینه نگهداری ماهانه مناسب

معایب فرآیند انعقاد الکتریکی در تصفیه فاضلاب کارواش

مهم ترین معایب فرآینند انعقاد الکتریکی عبارتند از:

۱ـ الکترودهای آند در نتیجه عمل اکسیداسیون در جریان فاضلاب حل شده و بنابراین نیاز به تعویض در فواصل زمانی حداقل سه ماه یکبار دارد.
۲ـ یک لایه اکسید نفوذناپذیر ممکن است بر روی کاتد تشکیل گردد که منجر به افت راندمان واحد فرآیند انعقاد الکتریکی گردد که لازم است در طول هفته چندین بار سطح کاتد تمیز گردد .
۳ـ هدایت پذیری بالای فاضلاب مورد تصفیه نیاز است.
۴ـ هیدروکسیدهای ژلاتینی شکل تولیدی در فرآیند ممکن است گاه تمایل به انحلال داشته باشد که البته با استفاده از مواد شیمیایی استفاده شده در طول فرآیند جمع آوری و ته نشین می گردد و توسط فرآیند فیلتراسیون که پروسه تصفیه وجود دارد حذف می گردد.

این پکیج از پنج واحد تشکیل شده است که به ترتیب به شرح ذیل می باشد:

قیمت دستگاه تصفیه آب کارواش
قیمت دستگاه تصفیه آب کارواش

واحد جمع آوری و متعادل سازی

در این واحد با توجه به ماهیت فاضلاب تولیدی و مشخص نبودن فواصل زمانی مختلف سرویس دهی و شستشو ی خودرو علاوه بر لزوم ذخیره سازی فاضلاب تشکیل شده جهت کنترل رژیم جریان، جداسازی ذرات جامد و همچنین همگن سازی کیفی فاضلاب نیز صورت می گیرد که کمک شایانی در امر تصفیه فاضلاب می کند.

واحد انعقاد الکتریکی

روش های متعددی در سال های اخیر مورد توجه و بررسی قرار گرفته است که از آن میان می توان به فرآیند انعقاد و شناورسازی الکتریکی که به عنوان یک نوآوری قابل توجه در صنعت آب و فاضلاب مطرح می باشد اشاره کرد . انعقاد الکتریکی عبارت است از تولید مواد منعقد کننده در محل با استفاده از تجزیه الکتریکی الکترودهای آلومینیوم یا آهن.

در این روش با استفاده از جریان الکتریکی و نصب الکترودهای شیمیایی از جنس آلومینیوم ، آهن و … که به صورت آند و کاتد عمل می کنند ، ذرات کلوئیدی موجود در محیط آب یا فاضلاب از طریق تولید بارهای مثبت الکتریکی از لحاظ الکتریکی خنثی شده و در نتیجه تولید ۳Al+ و Fe3+ و …. فرآیند لخته سازی فراهم می گردد.

از جمله ویژگی های این روش می توان به کاربرد آسان، تجهیزات ساده، زمان ماند کوتاه، کاهش یا حذف تجهیزات، اضافه نمودن مواد شیمیایی و کاهش حجم لجن اشاره کرد. انعقاد الکتریکی فرآیندی است مشتمل بر ایجاد لخته های هیدروکسید فلزی درون فاضلاب در اثر انحلال الکتریکی آندهای قابل انحلال که معمولا از جنس آهن یا آلومینیوم هستند.

در این واحد با توجه به حجم ثابت فاضلاب ورودی به این واحد و همچنین آنالیز ابتدایی فاضلاب کارواش زمان ماندی برای این فاضلاب در نظر گرفته می شود. در طول زمان ماند مورد نظر فرآیند انعقاد الکتریکی موجب تجزیه مواد آلی و مواد معدنی آلاینده شده، لخته های حاوی مواد آلی و معدنی تشکیل می شود که این امر موجب کاهش میزان آلایندگی فاضلاب و تصفیه آن می شود..

واحد انعقاد و لخته سازی شیمیایی

در این واحد مواد و ذرات حاصل از فرآیند انعقاد الکتریکی با استفاده از مواد منعقد کننده مورد نظر به صورت یکپارچه جمع آوری شده و تشکیل لخته می دهد که این امر موجب افزایش کیفیت پساب تشکیل شده می باشد البته لازم به ذکر است که در این واحد مواد شیمیایی مورد استفاده به صورت حداکثری جذب لخته تشکیل شده می شود و در پساب خروجی از لحاظ کیفی تاثیری نمی گذارد.

واحد ته نشینی

در این واحد تمامی ذرات و مواد تشکیل شده در دو فرآیند پیشین به صورت یکپارچه از پساب تولیدی جدا شده و در انتهای این واحد ته نشین می شود که با توجه به حجم کاری در فواصل زمانی اعلام شده از مخزن تخلیه می گردد، البته لازم به ذکر است با توجه به نوع الکترود فرآیند الکتریکی و مواد شیمیایی مورد استفاده در این پکیج تصفیه فاضلاب میزان لجن تخلیه شده بسیار ناچیز می باشد.

واحد فیلتراسیون

در بخش فیلتراسیون از فرآیند تصفیه جهت افزایش کیفیت پساب خروجی و ایجاد شرایط مطلوب جهت استفاده ی مجدد از پساب جهت استفاده در کارواش از این فرآیند استفاده می گردد.

جهت دریافت قیمت دستگاه تصفیه آب کارواش و همچنین طراحی و تهیه مشخصات سیستم پکیج تصفیه فاضلاب کارواش با کارشناسان واتر تاپ تماس بگیرید.

برچسب‌ها:, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *