پلی آلومینیوم کلراید (پک)

پلی آلومینیوم کلراید PAC

نویسنده : watertop آگوست 27, 2020 15099 بازدید

یکی از انواع منعقد کننده هایی که امروزه کاربرد گسترده ای در صنعت به دست آورده پلی آلومینیوم کلراید یا پک است که به شکل پک صنعتی و آشامیدنی عرضه می شود. پک یک جامد زرد رنگ و پودری است و در امر منعقد سازی استفاده بسیاری دارد و سالها است که از آن استفاده می شود.ناخالصی های زیادی در آبهای سطحی وجود دارد که می تواند باعث کدورت و تا حدودی رنگ در آنها شود. برای حذف این ناخالصی ها که عمدتا کلوئیدی هستند می بایست از روش تجمیع و سنگین کردن این ذرات استفاده شود.

خواص پلی آلومینیوم کلراید

پلی آلومینیوم کلراید یکی از قوی ترین منعقد کننده ها است که در محدوده pH 5 الی ۷ به خوبی فعالیت می کند. دانسیته پلی آلومینیوم کلراید در حدود ۲٫۵ میلی گرم بر سانتی متر مکعب است.

منعقد کننده های آلی

منعقد کننده های آلی معمولا ذرات و ناخالصی های موجود در آب دارای اندازه ای بین ۱ تا ۰٫۰۰۱ میکرون می باشد که برای انجام جدا سازی و ته نشینی کردن این ذرات می بایست از مواد شیمیایی و منعقد کننده استفاده شود. سرعت ته نشینی ذرات در آب با اندازه ۰٫۱ میکرون در حالت معمول حدود ۳ متر در میلیون سال می باشد که برای افزایش سرعت ته نشینی این ذرات مسلما باید از مواد منعقد کننده استفاده شود. در واقع استفاده از مواد منعقد کننده به ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد در مصر باستان با استفاده از آلوم انجام می شد.

کلوییدها ذرات معلق و جامدات کوچکی هستند که نمی توانند به علت چگالی پایین و همچنین بار الکتریکی در محیط آبی ثبات داشته و به طور طبیعی ته نشین و یا جدا شوند. این ذرات می توانند علاوه بر ایجاد کدورت عامل آلودگی و ایجاد کثیفی باشد.

یکی از روشهای جدا سازی این ذرات از محیط مایع فرآیند انعقاد می باشد. یکی از مواد پر مصرف و مورد کاربرد در این زمینه پلی آلومینیوم کلراید می باشد، که دارای طیف وسیعی از موارد استفاده در صنایع مختلف می باشد.

در ادامه مطلب به شرح کاملی از موارد اشاره شده در زیر پرداخته می شود

پلی آلومینیوم کلراید چیست

روش تولید پلی آلومینیوم کلراید

ساختار پلی آلومینیوم کلراید

این دسته از مواد شیمیایی که به عنوان مواد منعقد کننده  شناخته می شوند کار ناپایدارسازی ذرات کلوئیدی را انجام می دهند و نیروهای پایدارکننده ذرات کلوئیدی را خنثی می کنند. اصطلاحا به این فرآیند انعقاد شیمیایی گفته می شود. پس از تزریق مواد منعقد کننده اجازه داده می شود تا طی عمل مخلوط کردن در حالت کند لخته ها به هم تشکیل شده و کلوئیدی ها به هم چسبیده و تشکیل توده را دهند که به این عمل فلوکولاسیون گفته می شود.

پس از انجام این مرحله محلول به وجود آمده که حاوی فلاک و مایع محلول می باشد به حوضچه ته نشینی منتقل شده و در این مرحله آب شفاف شده از سطح حوضچه از طریق سرریز ها  به مرحله بعد منتقل و مواد کلوئیدی دیگر طی عمل ته نشینی از محلول حذف می شوند و در انتهای قیف ته نشینی قرار می گیرند.

عوامل مهم در عملکرد منعقد کننده ها

مهمترین عواملی که در اثر بخش بودن فرآیند انعقاد موثر است شامل: pH، یونهای موجود در محلول آبی ( قدرت یونی آب) ، غلظت مواد هیومیک، دمای آب و نوع مواد منعقد کننده است. اندازه مناسب لخته برای اینکه به راحتی کف مخزن ته نشینی بنشیند بهتر است بین ۲٫۲۵ الی ۵ میلی متر باشد.

 

در امر تصفیه آب پلی آلومینیوم کلراید طی تحقیقات انجام شده دارای عملکرد مناسبتری نسبت به کلرور فریک می باشد، البته تغییرات در حذف مواد آلی طبیعی به شرایط انعقاد ، کیفیت آب و فرآیند تصفیه بستگی دارد.

پلی آلومینیوم کلراید در حذف مواد آلی طبیعی موثر است و مطالعاتی که در این ارتباط با این مواد منعقد کننده صورت گرفته نشان داد که پلی آلومینیوم کلراید دارای عملکرد مناسبتری در حذف پیش ساز ها و مواد آلی نسبت به کلرور فریک دارد و این در صورتی است که دوز پایین تری از این ماده منعقد کننده استفاده می شود.

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و عرضه کننده انواع مواد شیمیایی تصفیه می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید؛ با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

آلومینیوم سومین عنصر فراوان در پوسته زمین بعد از اکسیژن و سیلیکون است، اما مانند بسیاری از منابع زمین، عرضه آن محدود است. پلی آلومینیوم کلراید جزء دسته نمک های حاصل از آلومینیوم است و یک منعقد کننده یا لخته ساز (کواگولانت) است که دارای ساختار پلیمری می باشد. نام دیگر این محصول آلومینیوم کلراید هیدراته (ACH) است و با کد اختصاری PAC شناخته می شود. پک دارای فرمول شیمیایی AL2 (OH)n CI6 می باشد.

پلی آلومینیوم کلراید چیست

از نظر ظاهری پلی آلومینیوم کلراید به دو فرم جامد و مایع تولید می شود. پک جامد به صورت پودر یا کریستال بوده و با توجه به گرید های تولیدی آن به دو رنگ سفید شیری تا زرد پررنگ وجود دارد. پک مایع به رنگ زرد روشن تا زرد مایل به قرمز (بسته به نوع خوراکی و صنعتی) تولید می شود.

کلوئیدها ذرات معلق ریز در آب و پساب می باشد که به علت سبک بودن و ثبات به طور طبیعی در آب معلق می باشد. این ذرات عامل اصلی در ایجاد کدورت و افزایش آلودگی و بار آلی در خروجی از تصفیه خانه فاضلاب می باشد. فرآیند انعقاد و لخته سازی یکی از فرآیند های اصلی در امر ترسیب مواد معلق و کلوئیدها از محلول می باشد که یکی از مواد مورد استفاده برای این منظور پلی آلومینیوم کلراید (PAC) می باشد.پلی آلومینیوم کلراید یکی از پر کاربرد ترین منعقد کننده ها در صنعت است که به دلیل قدرت بالای منعقد کنندگی و همچنین عملکرد مناسب در هر دمایی کاربرد آن هر روز افزون می شود. به طوری که امروزه پلی آلومینیوم کلراید در تصفیه خانه های فاضلاب صنعتی فاضلاب به یکی از مواد ثابت مورد استفاده در تصفیه خانه ها بدل شده است.

مزایای محصول پلی آلومینیوم کلرید

-با کیفیت برتر (PAC)

-منعقد کننده بسیار کارآمد

-تولید کم لجن

– می تواند در طیف گسترده ای از برنامه ها استفاده شود

مشخصات پلی آلومینیوم کلراید(data sheet)

روش تولید پلی آلومینیوم کلراید

تولید پک در فشار بالا و دمای بالا رخ می دهد. این محصول واکنش دسته ای هیدروکسید آلومینیوم جامد و هیدروکلریک اسید می باشد. پک نسبت به منعقد کننده ها دیگر وزن مولکولی بالا، منعقد کنندگی بهتر و خلوص بالاتری دارند و در درصد خلوص های ۱۸%، ۹% و ۳۰ % بازار عرضه می شود. پک با توجه به خاصیت آن دارای هزینه های کم خنثی سازی است بعد از انعقاد می باشد. از این محصول جهت کاهش حذف کدروت آب و پساب و بهبود کیفیت پساب و آب می شود. پلی آلومینیوم کلراید می توان در دماهای مختلف استفاده کرد.

می توان با استفاده از اسید کلریدریک و پودر آلومینیوم و ترکیب آنها پلی آلومینیوم کلراید مایع تولید نمود. این روش؛ تولید پک با اسید نام دارد.

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و عرضه کننده انواع مواد شیمیایی تصفیه می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید؛ با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

ساختار پلی آلومینیوم کلراید

ساختار پلی آلومینیوم کلراید دارای پایداری بیشتر با کلوئیدهای معلق در آب هستند، و از طرفی با توجه به بهبود فرآیند فلوکولاسیون یا لخته سازی آلومینیوم باقی مانده در آب تصفیه شده خیلی کم است. فلوک های تشکیل شده توسط پلی آلومینیوم کلراید بزرگتر می باشد که این امر موجب کاهش حجم رسوب می شود.

پلی آلومینیوم کلراید صنعتی

کلرور هیدرات آلومینیوم گروهی از نمک های خاص آلومینیوم است که دارای فرمول کلی AlnCl(3n-m)(OH)m است. از آن در مواد آرایشی به عنوان ضد عرق و به عنوان منعقد کننده در تصفیه آب استفاده می شود. در تصفیه آب ، این ترکیب در بعضی موارد به دلیل شارژ بالای آن ترجیح داده می شود و این باعث می شود در بی ثبات سازی و از بین بردن مواد معلق نسبت به سایر نمک های آلومینیوم مانند سولفات آلومینیوم ، کلرید آلومینیوم و اشکال مختلف کلراید پلی آلومینیوم (PAC) و پلی آلومینیوم موثرتر باشد.

کلرید سولفات ، که در آن ساختار آلومینیوم منجر به بار خالص پایین تر از کلروهیدرات آلومینیوم می شود. علاوه بر این ، درجه خنثی سازی بالای هیدرو کلراید باعث کمترین تأثیر در pH آب تصفیه شده در مقایسه با سایر نمک های آلومینیوم و آهن می شود. در حال حاضر در صنعت آب و فاضلاب دو نوع پلی آلومینیوم کلراید مورد استفاده قرار می گیرد که به اختصار به آن پک صنعتی و پک آشامیدنی گفته می شود و همان طور که از اسم آن مشخص است مصارف جدا گانه دارند. پلی آلومینیوم کلراید صنعتی بیشتر به صورت جامد و پودری تولید و مصرف می شود پلی آلومینیوم کلراید بیشتر زرد رنگ است.

PAC صنعتی و خوراکی

PAC یکی از منعقد کننده های متداول در صنایع تصفیه فاضلاب و آب عمدتا استفاده می شود و در دو گرید خوراکی و صنعتی توزیع می شود. پلی آلومینیوم در میان مصرف کنندگان با نام های همچون کواگولانت، منعقد کننده پک ، آلومینیوم کلراید هیدراته، پک زرد و پک زرد ، پلی آلومینیوم کلراید صنعتی، پک آشامیدنی نیز ساخته می شود.

پک به دو دسته پک صنعتی و آشامیدنی تقسیم بندی می شود که پک آشامیدنی توانایی شفافیت آب را تا حد زیادی دارد در صورتی که پک صنعتی قادر به شفافیت آب نمی باشد. پک صنعتی به رنگ زرد و پک آشامیدنی به رنگ سفید وجود دارد.

پک علاوه بر کاهش میزان TDS میزان بار آلی را نیز کاهش می دهد و همچنین محدوده عملکرد پک در pH بی ۵-۹ می باشد که شاهد بهترین عملکرد پک در انعقاد لخته سازی خواهیم بود.

گروه صنعتی واترتاپ عرضه کننده انواع منعقد کننده ها از جمله پلی آلومینیوم کلراید می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

پلی آلومینیوم کلراید یا پک صنعتی به رنگ زرد و پک آشامیدنی یا خوراکی به رنگ سفید تولید می شود. دلیل این تقسیم بندی وجود فلزات سنگین در ترکیب پک صنعتی است که در صورت ورود به بدن می تواند خطر آفرین باشد.

کاربرد پلی آلومینیوم کلراید

می توان برای موارد زیر از انواع پلی آلومینیوم کلراید استفاده نمود

  • حذف فلزات سنگین
  • حذف چربی و روغن
  • حذف فلوراید از آب
  • پک تصفیه فاضلاب
  • پک صنعتی
  • پک آشامیدنی

MSDS پلی آلومینیوم کلراید

مجموعه واتر تاپ به عنوان تولیدکننده تجهیزات آب و فاضلاب و وارد کننده و تامین کننده مواد شیمیایی آماده ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزان می باشد. در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان  و اطلاع از قیمت پلی آلومینیوم کلراید و خرید پلی آلومینیوم کلراید با ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰

۰۹۳۷۷۳۰۱۳۵۷

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *