سختی گیر رزینی

سختی گیر رزینی – ساخت دستگاه سختی گیر

نویسنده : watertop آگوست 16, 2020 8737 بازدید

آموزش ساخت دستگاه سختی گیر آب

سختی گیر رزینی دستگاهی است که برای از بین بردن سختی آب با استفاده از رزین تبادل یونی مورد استفاده قرار می گیرد. سختی گیر رزینی از رزین سیکل سدیم که یک نوع رزین کاتیونی قوی است استفاده می کند.

سختی گیر ۳۰۰۰۰ گرین کوچک ترین ظرفیت سختیگیر می باشد.

مشخصات فنی سختی گیر ۳۰ هزار گرین نیمه اتومات

ردیف نوع دستگاه توضیحات سختی گیر ۳۰ هزار گرین
۱ ابعاد مخزن استاندارد ۳۰۰۰۰ گرین
۲ جنس مخزن رزین فایبرگلاس
۳ شلنگ درین دارد
۴ نازل نازل از جنس پلی اتیلن ۳٫۴
۵ لوله و اتصالات لوله  به سایز ۳٫۴ اینچ
۶ رزین ۲۵ لیتر رزین کاتیونی قوی مارک پرولایت، در سیکل سدیم
۷ مخزن نمک مخزن نمک ۶۰ لیتری پلی اتیلن ( SALT)
۸ شیرآلات شیر نیمه اتومات سایز ۳/۴ اینچ   ( رانکسین )
مشخصات فنی جدول سختی گیر ۳۰ هزار گرین نیمه اتومات

شستشوی سختی گیر

برای اینکه برخی از مکان ها مانند کارخانجات دائما از آب نرم شده بهره مند باشند از دو سختی گیر استفاده می شود که در مواقع شستشوی و احیای رزین سختی گیر یکی از دستگاه ها در حالت رزرو قرار می گیرد و دیگری در کار می کند. فرآیند شستشوی سختی گیر در واقع فرآیندی برای احیای رزین سختی گیر است که بتواند عمل سختی گیری را ادامه بدهد.

برای انجام مراحل شستشوی سختی گیر می توان مراحل زیر را انجام داد

  1. شستشوی معکوس
  2. احیا
  3. پرکردن مخزن نمک
  4. شستشوی سریع

شستشوی معکوس یا بکواش

در این مرحله آب از پایین بستر رزین وارد شده و از بالا خارج می شود. در این گذار دانه های رزین را از هم جدا نموده و مواد معلق میان آنها را خارج می کند. شستشوی معکوس بستر برای دو منظور انجام می شود. یکی برای خروج مواد معلق از بستر و دیگری برای آماده کردن رزین برای احیا با انبساط بستر.

احیا سختی گیر رزینی

در این مرحله آب نمک مکش شده و رزین با از دست دادن یون های کلسیم و منیزیم و گرفتن یون سدیم احیا می شود. یون های کلسیم و منیزیم روی سطح رزین اشباع شده با یون های سدیم موجود در محلول آب نمک تبادل می شوند. این فرآیند را احیای رزین می گویند. سدیم موجود در آب نمک با کلسیم و منیزیم روی دانه های رزین تبادل می شوند و رزین برای ادامه سختی گیری خود آماده می شود.

پر کردن مخزن نمک

در مرحله سوم فرآیند احیا مخزن آب نمک را برای دوره های بعدی احیا آماده می کنیم. با پر کردن آب و نمک در درون مخزن نمک این مخزن برای دوره بعدی آماده می گردد. اندازه مخزن آب نمک باید با توجه به میزان رزین دستگاه تعیین شود و زمان پر شدن آن نیز به صورت تجربی به دست می آید.

شستشوی نهایی سختی گیر

در این مرحله برای بار آخر بستر رزین را شستشو می دهند تا مواد نا خالص از بستر رزین خارج شده و از آب نمکی که برای احیا استفاده شده نیز چیزی در بستر رزین بافی نماند.

رزین سختی گیر

رزین سختی گیر از نوع رزین های کاتیونی است که در ادامه در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.رزین ها را در سه دسته کلی طبقه بندی می کنند

  1. رزین های آنیونی
  2. رزین های کاتیونی
  3. رزین های میکس بد (بستر مختلط)

رزین های کاتیونی

رزین های کاتیونی وظیفه حذف کاتیون ها را بر عهده دارند مانند رزین سختی گیر که با جایگزینی یون های کلسیم و منیزیم آب را حذف می کند. رزین های کاتیونی نیز به صورت تبادل یونی فعالیت می کنند. رزین های کاتیونی نیز به دو دسته تقسیم می شوند.

  1. رزین کاتیونی قوی
  2. رزین کاتیونی ضعیف

رزین های کاتیونی قوی

رزین های کاتیونی قوی تمام کاتیون های آب را به روش تبادل یونی حذف می کنند. تبادل یون بدین معنی است که این دانه های شیمیایی یون هایی را جایگزین کاتیون های محذوف می کنند. رزین های کاتیونی قوی پر مصرف ترین رزین های کاتیونی هستند. از نمونه های معروف رزین های کاتیونی قوی می توان به رزین سختی گیری اشاره کرد.

رزین سختی گیر

رزین سختی گیر یک رزین کاتیونی قوی در سیکل سدیم است به این معنی که یون های سدیم را جایگزین کلسیم و منیزیم محذوف می کند.از دیگر کاربرد های رزین کاتیونی قوی تولید آب دیونیزه یا آب بدون یون است که هدایت الکتریکی بسیار کم و مقاومت بسیار بالایی دارد و برای صنایعی مانند داروسازی و صنایع هسته ای مورد استفاده واقع می شود. دیونایزر ها می توانند تک ستونی یا دو ستونی باشند. می توان به جای رزین میکس ید در دیونایزر های تک ستونی از ترکیب رزین های آنیونی و کاتیونی مخصوص بستر های مختلط استفاده نمود چراکه بر خلاف رزین میکس بد قابل احیا هستند.

رزین کاتیونی ضعیف

رزین های کاتیونی ضعیف برای حذف تمامی یون ها از آب طراحی نشده اند. رزین های کاتیونی ضعیف دارای بازده احیای بالاتری از رزین های کاتیونی ضعیف می باشند. رزین کاتیونی ضعیف دارای ظرفیت بالاتری از رزین های کاتیونی قوی هستند. این رزین ها گزینه مناسبی برای حذف یون های دوظرفیتی به خصوص یون های نیکل و مس هستند.

مقالات مرتبط با سختی گیر رزینی

احیای سختی گیر رزینی

سختی گیر چیست ؟

انواع سختی آب

نحوه کار سختی گیر آب

نمک سختی گیر

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و عرضه کننده انواع مواد شیمیایی می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰ ۰۹۳۷۷۳۰۱۳۵۷

برچسب‌ها:, , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *