کنترل آزمایشگاهی لجن

کنترل آزمایشگاهی راهبری لجن در تصفیه فاضلاب بهداشتی

نویسنده : watertop آگوست 2, 2020 8861 بازدید

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و راههای کنترل آزمایشگاهی راهبری لجن

پارامترهای کنترل آزمایشگاهی لجن فاضلاب

معمولاً برای تعیین نحوه عملکرد تصفیه خانه ۲ روش مشاهدات ظاهری و کنترل آزمایشگاهی پیشنهاد می کنند. به منظور بهره برداری هر چه بهتر از تصفیه خانه فاضلاب لازم است هر دو روش در تصفیه خانه توسط سرپرست فرایند گروه بهره برداری به کار رود. شاخص های آزمایش ابزار اولیه هستند که گردانندگان تصفیه خانه برای اطلاع و راهبری تصفیه خانه به کار می‌گیرند.

نتایج پارامتر آزمایشی نه تنها شرایط فرآیند تصفیه را ارزیابی می‌کنند بلکه مشکلات به وجود آمده و عوامل متفاوت دخیل در این مشکلات را تعیین می‌کنند. تنها اتکا به این نتایج آزمایشگاهی نمی تواند راهنمای کامل برای بهره برداری از تصفیه خانه باشد بلکه تلفیقی از مشاهدات ظاهری و نتایج پارامترهای آزمایشگاهی علاوه بر کمک به راهبری صحیح ، بهره برداری از خطاهای آزمایش و چشمی آگاه می سازد و بر تجربه او در شرایط اضطراری می افزاید.

پارامترهای مهم در کنترل فرایند تصفیه خانه ثانویه (بیولوژیکی)

شامل مواردی است که مهمترین شاخص‌های آن عبارتند از:

اکسیژن محلول، BOD , COD ورودی به حوض هوادهی ، کنترل MLVSS , MLSS ، آزمایش ته نشینی ۳۰ دقیقه‌ای، SSV , PH مواد مغذی، دما، آزمایشگاه های میکروسکوپی ، ارتفاع لجن در کف حوضچه ته نشینی ثانویه، سن لجن ، نسبت F/M و موارد دیگر که بهره‌بردار بنا به نیاز آنها را از آزمایشگاه درخواست می کند.

اکسیژن محلول در تانک هوادهی

اصولاً هوادهی در تانک هوادهی به دو منظور انجام می شود اول آنکه اکسیژن محلول در تانک هوادهی باید در حدی باشد که میکروارگانیسم ها فعال باشند و هدف دوم اختلاط کامل لجن برگشتی با فاضلاب ورودی است. کنترل متناوب اکسیژن در محلول تانک هوادهی اجتناب ناپذیر است و تعداد متوسط تست اکسیژن محلول اندازه‌گیری شده در یک روز باید دو تا سه بار مرتبه باشد. اندازه گیری اکسیژن محلول حوض هوادهی باید با دستگاه پرتابل اکسی متر و از سرریز حوض هوادهی انجام شود. در طول انجام نمونه گیری بهتر است نمونه گیری از قسمت های مختلف حوضچه هوادهی صورت گیرد و همچنین برای کنترل میزان هوای تزریقی به حوضچه ضروریست تا مقادیر توسط شیرهای تعبیه شده در خطوط کنترل شود تا علاوه بر ایجاد توازن در مقدار تزریق هوا در نقاط مختلف حوضچه فشاری بر بلوئر هوادهی وارد نشود .

افزایش ناگهانی مقدار DO در حوضچه هوادهی نشان دهنده سمیت حاد است و افزایش تدریجی غلظت محلول در حوض هوادهی بیانگر ایجاد سمیت مزمن است. زیرا ورود مواد سمی به هوادهی حوض باعث کشتن میکروارگانیسم ها شده و دیگر باکتری وجود ندارد که اکسیژن را مصرف کنند. البته بهره بردار باید تمام جوانب کار را در نظر بگیرد و بعد از آن اظهار نظر کند. به فرض مثال یکی از علت های دیگر افت ناگهانی اکسیژن محلول به خاطر معایب فنی(برق و مکانیک) در هواده ها ایا کم شدن تعداد هواده است. همچنین افزایش میزان هوادهی باعث افزایش ناگهانی مقدار اکسیژن محلول می گردد. بنابراین بهره بردار پس از موارد فوق می ‌تواند به نتیجه آزمایشگاه جهت م ورود مواد سمی استناد کند.

برچسب‌ها:, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *