بهره برداری از کلر در تصفیه فاضلاب

اصول بهره برداری از کلر در تصفیه آب و فاضلاب پساب

نویسنده : watertop جولای 27, 2020 10197 بازدید

اصول بهره برداری کلر

 توصیه می شود تجهیزات ذخیره  با ظرفیت کافی برای جایگزین بزرگترین واحد در مواقع لزوم وجود داشته باشد.

 برای کاربرد دستگاههای کلرزنی باید آب آشامیدنی کافیه در دسترس باشد و جلوگیری از آلودگی این آب صورت گیرد.

 توصیه می شود در موقع طراحی،  نحوه تامین کلر به دقت مورد ارزیابی قرار گیرد.  باید توجه نمود که ذخیره مقادیر زیاد کلر از جمله استفاده از کپسول های بزرگ ممکن است در صورت بروز نشت خطرات قابل ملاحظه‌ای برای پرسنل تصفیه خانه و محیط اطراف ایجاد کند

لازم است وسایل مناسب برای توزین کپسول ها موجود باشد.  در مواردی که کپسول های سنگین استفاده می شود،  به منظور امکان جابجایی کپسول ها از جمله انتقال آنها به سکوی توزین لازم است جرثقیل سقفی مناسب پیش بینی می شود.

 در صورتی که استفاده  همزمان از چندین کپسول معمولی یا کپسول بزرگ مطرح باشد،  توصیه می شود دستگاه تبخیر کننده نیز  جهت استفاده بهتر گاز تعداد مورد نیاز نصب گردد.

 برای نشت یابی کلر لازم است بطری حاوی محلول آمونیوم هیدروکسید ۵۶%  در دسترس باشد.

 توصیه می شود سیستم های لوله کشی و حتی الامکان  ساده بوده ساختمان ها متناسب با نیاز کاربر کلر صورت گیرد  و تعداد اتصالات آنها حداقل باشد،  برای انتقال کلر مرطوب یا محلول آبی کلر در مورد خطوط با فشار پایین می توان از لاستیک سخت،  پلی اتیلن ، پی وی سی ، لوله هایی با پوشش داخلی لاستیک یا پلی اتیلن استفاده نمود. علت خاصیت خورندگی کلر مرطوب باید کلیه خطوط کم برای انتقال کلر به صورت خشک طراحی شده اند از ورود آب و هوای  مرطوب حفاظت گردند.

اتاق حاوی تجهیزات ضدعفونی کننده باید مجهز به وسایل گرمایش باشد به طوری که بتوان  دمای حداقل۱۵  درجه سانتی گراد را در اتاق حفظ نمود.

پکیج کلرزنی فاضلاب

 در کلیه سیستم های پکیج کلرزنی باید دستگاه تهویه مکانیکی  با ظرفیت کافی جهت یکبار تعویض هوا در دقیقه نصب شود تا در مواقع حضور افراد در اتاق ، تهویه کافی انجام گیرد.

 لازم است ترتیبی اتخاذ شود که ماده ضدعفونی کننده سریع با فاضلاب مخلوط شود به طوری که در مدت ۳  ثانیه عمل اختلاط به طور کامل انجام شود.  این منظور را می توان با ایجاد جریان درهم به وسیله صفحات مانع و با استفاده از مخلوط کن مکانیکی سریع تامین نمود.

 پس از اختلاط کامل کلر با فاضلاب باید زمان تماسی معادل حداقل ۱۵ دقیقه درحالت حداکثر ساعتی جریان و با حداکثر مقدار  تلمبه زنی فراهم شود.

میزان تزریق کلر به پساب

میزان تزریق کلر به پساب حاصل از تصفیه خانه فاضلاب،  ممکن است به چند روش کنترل شود ساده ترین آن توسط بهره بردار و تزریق کلر به میزان مناسب می باشد.  میزان کلر تزریقی ، اندازه گیری کلر باقیمانده بعد از ۱۵ دقیقه  زمان تماس تعیین می گردد،  به شکلی که پس از این مدت،  مقدار آن نیم میلی گرم بر لیتر باشد.  روش دیگر،  کنترل اتوماتیک کلر باقیمانده در پساب کلر زده شده می باشد.

برای نمونه برداری از فاضلاب خروجی ضدعفونی شده پس از طی زمان تماس کافی،  باید  تسهیلات لازم  پیش بینی شود.

برچسب‌ها:, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *