رزین تبادل یونی

رزین تبادل یونی – فروش انواع رزین

نویسنده : watertop جولای 22, 2020 9467 بازدید

از رزین های تبادل یونی برای حذف یون های موجود در آب استفاده می شود. این رزین ها انواع مختلفی دارند که هرکدام وظیفه ای متفاوت دارد که برای سختی گیر ها یا دیونایزر ها استفاده می شوند.

برای حذف سختی از آب از روش ها ی متفاوتی استفاده می شود که یکی از آنها استفاده از رزین های تبادل یونی است. رزین های تبادل یونی هانطور که از نامشان پیداست با تبادل یون های سختی آور با سدیم سختی را از بین می برند و حذف می کنند.

اما از رزین ها همواره برای سختی گیری استفاده نمی شود. انواع دیگری از آلودگی های یونی هم هستند که با انواع رزین هایی که امروزه تولید شده اند حذف می شوند که در این مقاله شرح آنها می پردازیم.

برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید رزین های تبادل یونی پرولایت گروه صنعتی واترتاپ با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

رزین تبادل یونی آنیونی

رزین های آنیونی قوی علاوه بر آنیون ها، مواد آلی را هم از آب حذف می کنند که این با رزین های کاتیونی حذف نمی شوند چون به صورت یونی نیستند. ترکیبات آهن و مواد آلی جذب رزین های آنیونی می شوند اما در زمان احیا از رزین های آنیونی به آسانی جدا نمی شوند و در نتیجه باعث کاهش ظرفیت رزین می شوند.

رزین مخصوص دیونایزر (میکس بد)

در دستگاه های دیونایزر از دو استوانه که دارای دو نوع رزین آنیونی اسیدی ضعیف و قوی استفاده می شود. که به آنها رزین های میکس بد یا MB 400 می گویند. البته شایان ذکر است که رزین های دیونایزر به نوع دیونایزر که تک یا دو ستونی باشد نیز وابسته است. برای دیونایزر های تک ستونی از رزین میکس بد و برای دیونایزر های دو ستونی از رزین کاتیونی و آنیونی جدا استفاده می شود.

از نوع دیگری از رزین های آنیونی و کاتیونی به صورت میکس بد برای دیونایزر های میکس بد استفاده می شود که قابل احیا هستند می توان آنها را از یکدیگر جدانموده و احیا کرد.

مشخصات رزین میکس بد

رزین تبادل یونی کاتیونی

برای حذف سختی آب از رزین های کاتیونی استفاده می شود. زیرا اغلب سختی آب را یون های کلسیم و منیزیم تشکیل می دهند. رزین کاتیونی به دو دسته رزین کاتیونی قوی و رزین کاتیونی ضعیف تقسیم می شوند. رزین سختی گیر از نوع رزین کاتیونی قوی می باشد. رزین های کاتیونی به دو دسته تقسیم می شوند:

  1. رزین کاتیونی قوی
  2. رزین کاتیونی ضعیف

رزین کاتیونی قوی

رزین کاتیونی قوی به آن دسته از رزین های تبادل یونی می گویند که می توانند تمام کاتیون های آب را از آن حذف کنند. از رزین کاتیونی قوی استفده های متفاوتی می شود برای مثال از آن برای تولید آب فوق خالص استفاده می کنند و یا از نوعی دیگر از آن برای سختی گیری از آب بهره می برند. از برند های معروف رزین در ایران می توان به برند پرولایت، امبرلایت، هیدرولایت و پترولایت اشاره نمود. برند پرولایت نسبت به سایر برند ها در ایران پر کاربرد تر است. از نمونه های رزین کاتیونی قوی برند پرولایت می توان رزین C100 و C100E و C100H را نام برد.

رزین کاتیونی ضعیف

رزین های کاتیونی ضعیف دارای بازده احیای بالاتری نسبت به رزین کاتیونی قوی می باشد و از این نظر در برخی از صنایع ارجحیت داده می شود. همچنین رزین کاتیونی ضعیف دارای ظرفیت بالاتری نسبت به رزین کاتیونی قوی است و در نتیجه دارای عمر بیشتری نیز هست. ظرفیت رزین کاتیونی ضعیف به دو برابر رزین های کاتیونی قوی می رسد. که این باعث افزایش کاربرد آن در صنعت شده است. رزین کاتیونی ضعیف همچنین دارای قیمت بالاتری نیز می باشد.

 

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و وارد کننده و تولید کننده انواع مواد شیمیایی مربوط به تصفیه می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید محصولات و مواد شیمیایی؛ با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰

۰۹۳۷۷۳۰۱۳۵۷

برچسب‌ها:, , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *