سختی گیر رزینی نیمه اتوماتیک

سختی گیر رزینی نیمه اتوماتیک

نویسنده : watertop جولای 19, 2020 9993 بازدید

سختی گیر رزینی که جهت سختی زدایی از آن استفاده می شود عمل سختی گیری آب را با عبور آب از رزین و جایگزینی یون های کلسیم و منیزیم با یون سدیم انجام می دهد. این رزین ها در مخازن تحت فشار کار می کنندکه می توانند فلزی و یا  FRP  باشند و تنها تفاوت عمده این سختی گیر ها در ظرفیت آن ها می باشد که از ۳۰۰۰۰ هزار گرین الی ۲ میلیون گرین موجود می باشند.

سختی گیر های رزینی تمام اتوماتیک در واقع دارای شیر های تمام اتوماتیک می باشند که تمامی مراحل سرویس و سیکل احیا را انجام داده و اپراتور ها فقط باید مخازن نمک سختی گیر را از نمک های مناسب پر کنند.

سختی گیر FRP

در سختی گیر رزینی از جنس فایبر گلاس یا همان FRP از شیر نیمه اتوماتیک رانکسین و شیر تمام اتوماتیک استفاده می شود. در این نوع سختی گیر رزینی FRP از شیر های سولوئید والو نمی توان استفاده نمود. تفاوت عمده سختی گیر های فلزی و FRP نوع مخزن آنها است که معمولا در ظرفیت های کم از مخازن FRP استفاده می کنند.

مخزن فلزی

سختی گیر های رزینی از نوع فلزی که از جنس فولاد مبارکه – استنلس استیل – گالوانیزه ساخته می شوند قابلیت نصب هرگونه شیر دستی سولوالو و نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک را دارا می باشند.

رزین سختی گیر

رزین ها را در سه دسته کلی تقسیم بندی می کنند

  1. رزین های کاتیونی
  2. رزین های آنیونی
  3. رزین های میکس بد (بستر مختلط)

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و عرضه کننده انواع مواد شیمیایی مربوط به تصفیه آب می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید محصولات؛ با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

رزین های کاتیونی

نوعی از رزین های تبادل یونی هستند که که می توانند کاتیون ها را از آب ها حذف کنند این رزین ها به صورت جایگزینی کاتیون زدایی می کنند یعنی به جای کاتیون های آب موادی مانند هیدروژن یا سدیم وارد آب می کنند.

رزین های کاتیونی به دو دسته تقسیم می شوند

  1. رزین های کاتیونی قوی
  2. رزین های کاتیونی ضعیف

رزین کاتیونی قوی

رزین های کاتیونی قوی تمام کاتیون های آب را حذف می کنند. رزین های کاتیونی قوی برای حذف کاتیون ها هیچ گونه وابستگی ای به میزان PH ندارند. رزین سختی گیر نیز نوعی از رزین های کاتیونی است که در سیکل سدیم کاتیون های سختی آر آب را حذف می کند. رزین های کاتیونی قوی پر مصرف ترین رزین های کاتیونی هستند که امروزه در صنایع مختلف مصرف می شوند. از نمونه های معروف و پر کاربرد رزین های کاتیونی قوی می توان به رزین سختی گیری اشاره نمود که در سیکل سدیم می تواند کلسیم و منیزیم موجود در آب که عوامل اصلی سختی در آب ها می باشند را حذف کند.

از دیگر کاربرد های رزین کاتیونی قوی تولید آب دمین یا آبل بدون یون است که هدایت الکتریکی بسیار کمی دارد و برای صنایعی مانند داردسازی و صنایع هسته ای مورد استفاده واقع می شود.

کاتالوگ رزینc100

رزین کاتیونی ضعیف

رزین های کاتیونی ضعیف معمولا به دلیل دارا بودن ظرفیت های بالاتر نسبت به رزین کاتیونی قوی مورد استفاده واقع می شوند. ظرفیت آنها تقریبا دو برابر رزین های کاتیونی قوی است.  همچنین رزین کاتیون ضعیف دارای بازده احیای بالاتری نسبت به رزین کاتیونی ضعیف می باشد. رزین کاتیونی ضعیف به همین دلایل از قیمت بیشتری نسبت به رزین کاتیونی قوی برخوردار است.

رزین آنیونی

از رزین آنیونی برای آنیون زدایی از آب استفاده می کنند. رزین آنیونی همانند همتای کاتیونی خود به دو دسته رزین آنیونی قوی و ضعیف تقسیم می شود.

رزین آنیونی قوی

رزین آنیونی قوی همانند رزین کاتیونی قوی می تواند تمام آنیون ها را از آب حذف نماید. از رزین آنیونی قوی بیشتر در دیونایزر ها استفاده می شود. در دیونایزر ها از رزین کاتیونی قوی برای تبادل کاتیون ها با یون هیدروژن و از رزین آنیونی قوی برای تبادل آنیون ها با یون هیدروکسید استفاده می کنند.

رزین آنیونی ضعیف

رزین آنیونی ضعیف رزین حذف اسید است و از آن برای حذف آنیون اسید های قوی استفاده می کنند.

 

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و عرضه کننده انواع مواد شیمیایی مربوط به تصفیه آب می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید محصولات؛ با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰

۰۹۳۷۷۳۰۱۳۵۷

برچسب‌ها:, , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *