پل لجن روب

پل لجن روب

نویسنده : watertop جولای 11, 2020 5356 بازدید

پل لجن روب یا همان پل ته نشینی برای جمع آوری مواد معلق و رسوب و قابل ته نشینی و همچنین شناور سازی مواد کم وزن ساخته می شود و در تصفیه خانه های فاضلاب  کاربرد دارد.

پل لجن روب مواد سنگین را به کمک نیروی گرانش و حتی به کمک لخته ساز در کف به صورت رسوب بجای می گذارد و در کف مخزن پل لجن روب انباشته می گردد و مواد کم وزن و معلق به کمک نیروی شناوری به سطح آب راه می یابند. برای خروج مواد ته نشین و شناور شده از حوضچه ته نشینی لجن روب و جلوگیری از انباشته گشتن آن از پل های لجن روب استفاده می گردد. پل های لجن روب معمولا بر اساس نوع حوضچه عملکرد مختلفی دارند:

 پل لجن روب برای حوضچه های دایره ای (استوانه ای)

در حوضچه های استوانه ای پل لجن روب به اندازه قطر حوضچه و یا شعاع حوضچه که به آن نیم پل نیز می گویند، می باشند و با حرکت دایره ای لجن های کف حوضچه و مواد شناور را به سمت مرکز حوضچه که محل جمع آوری آن ها است هدایت می کند. و نکته مهم این که حوضچه های دایره ای  با شیب حدود ۸ % به سمت مرکز دایره می باشند تا عمل جارو کردن لجن ها راحت تر صورت پذیرد.

پل ها و نیم پل ها عملکرد شبیه به هم را دارند ولی در مواقعی که میزان لجن و مواد شناور زیاد باشد برای جلوگیری از تجمع بیش از اندازه از تمام پل و هنگام کم بودن آن ها از نیم پل استفاده می گردد. در واقع نیم پل لجن روب دوار به اندازه نصف طول تمام پل بوده و در هر دور ۳۶۰ درجه ای خود یک بار حوضچه را به طور کامل کف روبی می کند.

حوضچه ته نشینی مستطیلی

در حوضچه ته نشینی مستطیلی پل لجن روب به اندازه عرض حوضچه می باشد و در راستای طول حوضچه رو به جریان حرکت می کند و لجن کف حوضچه و مواد شناور را به سمت انتهای حوضچه که محل جمع آوری آن می باشد هدایت می گردد. برای حوضچه های ته نشینی مستطیلی معمولا از پل های لجن روب رفت و برگشتی استفاده می کنند. برای جلوگیری از انباشت رسوبات در حوضچه ها از پل های لجن روب رفت و برگشتی استفاده می کنند. این پل ها لجن کف را به قسمتی از حوضچه انتقال می دهند و از آن قسمت تخلیه می شود.

پل لجن روب

مطالب مرتبط

پکیج تصفیه فاضلاب

پلی آلومینیوم کلراید

پلی الکترولیت

سولفات آلومینیوم

 

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات و مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید محصولات با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰

۰۹۳۷۷۳۰۱۳۵۷

برچسب‌ها:, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *