آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت RO

نویسنده : watertop جولای 8, 2020 5729 بازدید

آنتی اسکالانت که معمولا در سیستم‌ اسمز معکوس تزریق می شود از مهمترین ماده شیمیایی در حوزه آب و فاضلاب به حساب می آید. در اسمز معکوس به دلیل وجود نمک‌های محلول در آب ورودی، محل‌های عبور آب خام از غشا دچار گرفتگی می گردد و به اصطلاح scaling صورت می گیرد که این کار با گذشت زمان اتفاق می افتد.

به منظور جلوگیری از ایجاد رسوبات بر روی ممبران آب ورودی به سیستم اسمز معکوس میزان دوز صحیح آنتی اسکالانت استفاده می گردد. استفاده نکردن از آنتی اسکالانت آسیب جدی به ممبران های سیستم اسمز معکوس وارد می کند و باعث کاهش دبی خروجی و همچنین بالا رفتن TDS آب می‌شود.

آنتی اسکالانت چیست

آنتی اسکالانت از مواد شیمیایی رسوب زدا در صنعت تصفیه آب و تصفیه فاضلاب می باشد که عمده ترین کاربرد آنتی اسکالانت در سیستم های تصفیه آب اسمز معکوس می باشد.

آنتی اسکالانت برای کاهش اثرات رسوباتی چون کربنات کلسیم (CaCO₃)، سولفات کلسیم (CaSO₄)، سولفات باریم (BaSO₄)، و سولفات استرونیوم (SrSO₄) که روی غشا پلی آمید یا ممبران تشکیل می شود، کاربرد دارد.

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و تولید کننده و وارد کننده انواع مواد شیمیایی می باشد، برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید تجهیزات و مواد شیمیایی زادآب با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

انواع آنتی اسکالانت flocon

آنتی اسکالانت در تصفیه آب

عوارض عدم استفاده و استفاده نادرست از آنتی اسکالانت

استفاده نا صحیح و نادرست از آنتی اسکالانت می تواند پیامد های بدی برای دستگاه اسمز معکوس شما داشته باشند. استفاده درست از آنتی اسکالانت در افزایش طول عمر ممبران و هزینه های مربوط به تعویض ممبران و شستشوی ممبران را کم می کند.

عوارض آنتی اسکالانت

در صورت عدم استفاده از آنتی اسکالانت در سیستم آب شیرین کن خود عمر ممبران های دستگاه اسمز معکوس را به شدت کاهش داده و باعث متحمل شدن هزینه های اضافی به سیستم های خود و نه تنها کاهش آلاینده ها بلکه افزایش میزان آلاینده ها مواجه خواهید شد.

عدم رسوب گذاری

با استفاده از راه های زیر می توان از رسوب گذاری در ممبران هاب RO جلوگیری کرد

  • استفاده از سختی گیر های رزینی
  • استفاده از آنتی اسکالانت
  • اسیدی کردن آب ورودی به RO

سختی گیر رزینی

با استفاده از سختی گیر های رزینی و حذف سختی که عامل اصلی رسوب گذاری است می توان از رسوب بر روی ممبران های RO جلوگیری کرد. سختی گیر های رزین با استفاده از رزین های کاتیونی سختی گیر می توانند سختی آب را که عامل اصلی رسوب گذاری است را به روش تبادل یونی حذف کنند.

مقدار مصرف آنتی اسکالانت

استفاده از سختی گیر رزینی به دلیل هزینه های بالاتر نسبت به استفاده از اسید و آنتی اسکالانت کمتر مورد توجه صنایع قرار می گیرد اما شایان ذکر است که بهترین راه برای حذف رسوب های ممبران استفاده از سختی گیر رزینی است.

اما سختی گیر های رزینی تنها در آب هایی موثر هستند که میزان TDS آنها از حدی بالا تر نباشد زیرا آب حالتی اشباع به خود می گیرد و تبادل یون امکان پذیر نخواهد بود.

آنتی اسکالانت اسیدی

با اسیدی کردن آب ورودی به RO می توان یون کلسیم را از دایره رسوب گذاری خارج نمود اما یون های دیگری هنوز هستند که می توانند رسوب گذاری نمایند. به همین دلیل گزینه آنتی اسکالانت اسیدی زیاد برای جلوگیری از رسوب گذاری پیشنهاد نمی شود. بیشترین غلظت کاتیون ها را یون کلسیم در اختیار دارد که در محیط اسیدی نمی تواند تشکیل بلور های تکی بدهد اما کاتیون های دیگری هستند که هنوز رسوب گذاری می کنند.

تزریق آنتی اسکالانت

با توجه به گران بودن دستگاه سختی گیر رزینی و ناکارآمد بودن اسیدی کردن آب ورودی استفاده از آنتی اسکالانت امروزه رواج زیادی پیدا کرده است. برای اطلاع از میزان تزریق آنتی اسکالانت باید پارامتر های مختلفی را مد نظر قرار داد.

از آنتی اسکالانت تقریبا در تمام سیستم های آب شیرین کن استفاده می کنند. میزان تزریق آنتی اسکالانت باید با توجه به ویژگی های آب خام مورد بررسی و محاسبه قرار گیرد. بسته به میزان pH TDS و دبی دستگاه میزان تزریق انواع آنتی اسکالانت در لوله ورودی متفاوت خواهد بود.

 

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و تولید کننده و وارد کننده انواع مواد شیمیایی می باشد، برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید تجهیزات و مواد شیمیایی زادآب با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰

۰۹۳۷۷۳۰۱۳۵۷

برچسب‌ها:, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *