Floor in wastewater treatment کف در فاضلاب

کف بیولوژیکی لجن فعال

نویسنده : watertop جولای 1, 2020 8804 بازدید

کف در فاضلاب

 گاهی اوقات با وجود کف نشان دهنده میزان مواد جامد یا سن نامناسب لجن است. لازم به ذکر است که یک شاخص با ارزش از شرایط راهبری در فرآیند تصفیه فاضلاب است.

 کف سفید موج دار در پساب حوض زلال ساز نشان دهنده غلظت زیاد مواد جامد معلق در آن  است و باید مقدار لجن دفعی را افزایش داد و مراقب غلظت MLSS در حوض هوادهی نیز بود وجود کف روشن موج دار در  حوض هوادهی شاخصی است که نشان می دهد سن لجن خیلی جوان است و حذف BOD  به خوبی صورت نمی گیرد.

 بنابراین باید مقدار دفعی  از سیستم را کاهش داد و میزان لجن برگشتی افزایش یابد گاهی اوقات بر اثر قطعی برق یا خرابی پمپ های لجن برگشتی انتقال لجن برگشتی به  حوض هوادهی قطع می گردد که اگر این مشکل به مدت ۵ الی ۱۰ ساعت به درازا انجامد کف متورم و موج دار  کف در سطح حوض  هوادهی ظاهر می‌شود. بهره بردار در چنین مواقعی باید به هر وجه ممکن جهت رفع معایب پمپ های لجن برگشتی اقدام نماید در غیر این صورت سیستم لجن فعال از بین خواهد رفت و باید چندین روز صبر کند تا دوباره فعالیت سیستم آغاز شود و در این مدت پساب آلوده نیز از تصفیه خانه خارج می گردد.

 بنابراین لازم است بهره بردار همیشه یک پمپ رزرو در واحد ایستگاه پمپاژ برگشتی داشته باشد تا در چنین مواقعی از آن استفاده کند ضخیم و تیره در  حوض هوادهی نشانه کهنه شدن لجن است و باید لجن  دفعی  سیستم را افزایش داد.  همچنین مشاهده  کف تیره گاهی اوقات بیان‌گر ورود مواد آلوده کننده صنعتی در شبکه جمع آوری فاضلاب است که منشا آن شناسایی شود.

برچسب‌ها:, ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *