رایزینگ و بالینگ لجن

بالا آمدن لجن (رایزینگ)

نویسنده : watertop ژوئن 30, 2020 6925 بازدید

بالا آمدن لجن

پدیده رایزینگ نباید با مشکل با لینگ (حجیم شدن لجن) در فرایند تصفیه فاضلاب اشتباه گرفته شود شود. در این حالت لجن به خوبی در حوزه ثانویه ته نشین و فشرده می شود ولی بعد از ته نشین شدن بالا آمده به صورت ذرات یا تکه‌های کوچک لجن در سطح حوض ظاهر می گردد.

رایزینگ لجن

رایزینگ لجن معمولاً یک لایه کف آب (scum) ریز یا خاکستری (متمایل به قهوه ای) روی سطح حوضچه های هوادهی و ته نشینی ثانویه تولید می کند. علت ایجاد این پدیده دی نیتریفیکاسیون در اثر طولانی شدن زمان ماند در حوض زلال ساز است.

دی نیتریفیکاسیون یک فرآیند غیر هوازی است که وقتی یونهای نیتریت یا نیترات گاز ازت احیا می شوند باعث شناور شدن لجن در حوض های ثانویه یا تغلیظ لجن می شود.

دی نیتریفیکاسیون

دی نیتریفیکاسیون در سیستم های لجن فعال به روش هوادهی گسترده به خاطر افزایش سن لجن، بیشتر مشاهده می گردد. وقتی این نوع لجن فعال از حوض هوادهی به زلال ساز ثانویه منتقل می شود و یا از اکسیژن عاری می شود، ارگانیسم ها ابتدا اکسیژن محلول قابل دسترسی را مصرف می کنند و سپس اکسیژن در ترکیبات نیترات باعث آزاد شدن گاز نیتروژن می شود.

دی نیتریفیکاسیون نشان‌دهنده تصفیه خوب است و لجن تولید شده قابلیت ته نشینی خوبی در آزمایش استوانه مدرج در زمانی کمتر از یک ساعت دارد. ولی بعد از دو ساعت لجن ته نشین شده شناور می گردد. اگر شناور شدن لجن سریع باشد. سن لجن باید کاهش، یا نسبت F/M افزایش یابد.

این راه‌حل در صورتی موفق است که باکتری نیتریت ساز از سیستم خارج گردد. اگر لجن به مدت یک ساعت در آزمایش ته نشینی ۳۰ دقیقه ثابت باشد ولی مشکل شناور شدن لجن در حوض زلال ساز هنوز مشاهده شود میزان برگشتی باید افزایش یابد تا جامدات از زلال ساز خارج شوند.

رایزینگ در تصفیه فاضلاب

باید توجه داشت روش فوق تا زمانی ادامه دارد که نتیجه لازم حاصل گردد و بعد از حصول نتیجه میزان لجن برگشتی کاهش یافته و مراقبت های لازم به عمل آید.

مشکل رایزینگ لجن همچنین با افزایش بارگذاری در حوزه هوادهی حل شدنی است در این صورت می‌توان یکی از حوضچه های ته نشینی اولیه را از سرویس خارج کرد با فاضلاب خام به طور مستقیم وارد حوض هوادهی شود.

انواع لجن های تصفیه خانه فاضلاب و همچنین مشکلات تصفیه خانه های فاضلاب را با گروه صنعتی واترتاپ در میان بگذارید تا راه حل مناسب و اجرای دقیق و مهندسی شده تجربه کنید.

برچسب‌ها:, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *