سختی گیر رزینی صنعتی

سختی گیر رزینی و نحوه کار آن

نویسنده : watertop ژوئن 22, 2020 9660 بازدید

تعادل صحیح مواد معدنی آب ورودی به سیستم های صنعتی برای بهره برداری مناسب و نگهداری تجهیزات گران قیمت ضروری است. همچنین تهیه یک محصول نهایی با کیفیت ضروری است. سختی گیرهای آب صنعتی برای ادامه روند صنعتی ، مواد معدنی اضافی مانند کلسیم و منیزیم را به میزان مشخص کاهش می دهند. فرآیند تصفیه آب و سختی گیری آب صنعتی ، آب لازم برای استفاده صنعتی را به آب عاری از رسوب و آلاینده ها تبدیل می کند.

سختی آب

سختی آب به دلیل وجود یون هایی در آب است بیشتر سختی در آب به دلیل وجود یون های کلسیم و منیزیم است. این یون ها با ترکیب با کربنات ها رسوب کرده و مشکلاتی را در استاده صنعتی و خانگی آب ایجاد می کنند.

سختی گیر آب صنعتی

سیستم سختی گیر آب برای اهداف صنعتی به آب ورودی نیاز دارد تا از بستر رزین متخلخل عبور کند. این رزین از ظاهر و قوام دانه های پلاستیکی ریز برخوردار است. این دانه های ریز ساخته شده و به گونه ای ساخته شده اند که هر مهره ریز به طور فوق العاده متخلخل است. مساحت سطح نیز به طور دائمی از نظر شیمیایی تغییر یافته است که برای مواد معدنی متخلف بسیار جذاب است.

محل های سطح رزین میل به مواد معدنی که دارای بار الکتریکی مثبت مثبت دو و بالاتر هستند مانند کلسیم و منیزیم است. سایر مواد معدنی با ظرفیت مشابهی نیز ممکن است از بین بروند. تجزیه و تحلیل کامل آب ورودی برای طراحی مناسب و در نهایت عملکرد صحیح سیستم سختی گیر آب ضروری است.

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع سختی گیر رزینی می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید سختی گیر های رزینی محصول واترتاپ با ما تماس بگیرید.

آب ورودی سختی گیر

آب ورودی وارد مخزن سختی گیر آب می شود که از بستر رزین پر شده است. سرعت آب کند می شود و در سطح وسیع بستر رزین کاتیونی پخش می شود و میلیون ها دانه گرانولی را طی می کند. در طی این فرآیند، کلسیم و منیزیم موجود در آب به نواحی سطح رزین جذب می شوند و با سدیم موجود روی سطح رزین ها تبادل می شوند. سپس آب از بستر رزین خارج می شود. این آب که از سختی گیر رزینی خارج شده عاری از هرگونه کلسیم و منیزیم است و برای استفاده در دیگ های بخار، چیلر، اتوکلاو و… مناسب می باشد.

رزین سختی گیر

رزین های تبادل یونی را در سه دسته تقسیم می کنند

  • رزین های کاتیونی
  • رزین های آنیونی
  • رزین های میکس بد

رزین کاتیونی

اما پس از مدتی رزین های کاتیونی داخل سختی گیر از کلسیم و منیزیم اشباع شده و دیگر قادر به حذف سختی آب نیستند، راه حل این مشکل در طی فرآیند احیا است. دوره زمانی بین دو احیای متوالی سختی گیر ممکن است از ۸ ساعت الی ۷۲ ساعت ( حداقل و حداکثر بازه زمانی توصیه شده) تغییر کند. در مرحله احیای رزین های کاتیونی سختی گیر رزین کاتیونی با اینکه نسبت به یون های کلسیم و منیزیم قرابت بسیار بالایی دارد اما هنگامی که با آب حاوی غلظت بسیار بالایی از یون های سدیم (یعنی آب بسیار “شور”) شسته شود، یون های سدیم جایگزین یون های کلسیم و منیزیم می شوند. روی رزین. سرانجام ، بستر رزین با آب شستشو می شود تا نمک اضافی قبل از استفاده مجدد از بستر از بین برود.

رزین های کاتیونی را به دو دسته تقسیم می کنند

  1. رزین کاتیونی قوی
  2. رزین کاتیونی ضعیف

رزین های کاتیونی قوی

رزین های کاتیونی قوی می توانند تمام کاتیون های موجود در آب ها را حذف کنند. رزین های کاتیونی قوی پر مصرف ترین رزین های کاتیونی هستند که امروزه در طیف گسترده ای از خانه ها گرفته تا مصارف صنعتی مورد بهره برداری واقع می شوند. رزین کاتیونی سختی گیر نسبت به سایر انواع رزین کاتیونی و بسیاری از رزین های آنیونی استفاده بیشتری دارد. از رزین های سختی گیر پر کاربرد در ایران می توان به رزین های پرولایت C100 و C100E اشاره کرد.

از رزین کاتیونی قوی استفاده های دیگری نیز می کنند که یکی از آنها دیونایزر است. در دیونایزر ها از رزین C100H یا C100MB برای حذف کاتیون های آب در دیونایزر های تک یا دو ستونی استفاده می کنند.

کاتالوگ رزین سختی گیر

رزین کاتیونی ضعیف

رزین های کاتیونی ضعیف برای حذف کاتیون های دو ظرفیتی مانند مس و نیکل استفاده می شوند. رزین های کاتیونی ضعیف دارای ظرفیتی در حدود دو برابر رزین های کاتیونی ضعیف می باشند. همچنین رزین کاتیون ضعیف دارای بازده احیای بالاتری نسبت به رزین کاتیونی ضعیف می باشد. رزین کاتیونی ضعیف به همین دلایل از قیمت بیشتری نسبت به رزین کاتیونی قوی برخوردار است.

احیای سختی گیر رزینی

برای انجام مراحل احیای سختی گیر رزینی می توان مراحل زیر را انجام داد

  1. شستشوی معکوس
  2. احیا
  3. پرکردن مخزن نمک
  4. شستشوی سریع

شستشوی معکوس سختی گیر

در این مرحله آب از پایین وارد بستر رزین می شود و با جدا کردن دانه های رزین از یکدیگر و به اصطلاح انبساط بستر رزین مواد نا خالص آن را خارج می کند. در مرحله شستشوی معکوس فشار آب از پایین بستر رزین را بلند می کند و آنرا برای احیا آماده می کند.

احیا سختی گیر رزینی

در مرحله احیا با مکش آب نمک دانه های رزین یون های سختی آورد خود را با یون سدیم آب نمک تعویض می کنند. برای اطمینان از اینکه این مرحله به طور کامل به انجام رسیده زمان طولانی ای را صرف آن می کنند.

قیمت پکیج سختی گیر رزینی آب خانگی کالای صنعتی و نیمه صنعتی و خانگی در واتر تاپ

مطالب مرتبط

رزین

فیلتر شنی

هیدروسیکلون

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی کار سختی گیر آب صنعتی یا نحوه سفارش یک سیستم سختی گیر آب صنعتی برای تأسیسات خود ، لطفاً با کارشناسان واترتاپ تماس بگیرید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰

۰۹۳۷۷۳۰۱۳۵۷

برچسب‌ها:, , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *