سختی گیر و اجزای آن

اجزای تشکیل دهنده سختی گیر رزینی

نویسنده : watertop ژوئن 13, 2020 7594 بازدید

قطعات سختی گیر رزینی

 

سختی گیر رزینی با حذف سختی آب بوسیله حذف یون های کلسیم و منیزیم آن که در اصل بیشتر سختی آب را به خود اختصاص می دهند بخشی مهم در تاسیسات تصفیه آب صنعتی و خانگی امروز دنیا است.

آشنایی با بخش های مختلف سختی گیر رزینی

 • مخزن رزین
 • رزین سختی گیر
 • مخزن نمک
 • نمک سختی گیر
 • نازل
 • شیر چند راهه سختی گیر
 • گیج فشار
 • سیلیس پگماتیتی

مخزن رزین سختی گیر

سختی گیر در واقع یک تجهیز جهت نرم کردم آب سختی می باشد که دارای ستون رزین می باشد که اغلب از نوع رزین کاتیونی پرولایت c100 می باشد. اما برای سختی گیری می توان از رزین های دیگری نیز بهره برد این گرید رزین تنها یک پیشنهاد و برحسب تجربه گروه صنعتی واتر تاپ است.

مخزن سختی گیر می تواند از نوع فلزی فولادی و گالوانیزه سرد و گرم باشد و یا از نوع frp فایبر گلاس باشد که در هر صورت به نرم کردم آب می پردازد.

رزین سختی گیر

رزین در اصل قلی سختی گیر رزینی است که به صورت تبادل یونی؛ یون های سختی آور را از آب حذف می کند. رزین سختی گیر از نوع رزین کاتیونی قوی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

رزین ها سه دسته کلی دارند

 1. رزین های آنیونی
 2. رزین های کاتیونی
 3. رزین های میکس بد

رزین آنیونی

رزین آنیونی که برای حذف آنیون ها به روش تبادل یونی ساخته شده اند معولا در صنایعی که به آب بسیار خالص نیاز است مورد استفاده قرار می گیرند. رزین های آنیونی را به دو دسته تقسیم می کنند که این معیار بر حسب قدرت حذف آنیون است.

 • رزین های آنیونی قوی
 • رزین های آنیونی ضعیف

رزین کاتیونی

رزین های کاتیونی وظیفه حذف کاتیون ها را بر عهده دارند.این رزین ها با جایگزینی یون کاتیون زدایی را به انجام می رسانند.

رزین های تبادل یون سختی گیری انواع مدل های مختلف دارند که در بخش انواع رزین تبادل یون موجود می باشد مارک های پرولایت و پترولایت و انبرلایت که از نوع قوی و ضعیف و آنیونی و کاتیونی متفاوت می باشند.

رزین های کاتیونی به دو دسته تقسیم می شوند

 1. رزین کاتیونی قوی
 2. رزین کاتیونی ضعیف

شیر سختی گیر

شیر های سختی گیر بر حسب نوع مخزن انتخاب می شوند. به عنوان مثال برای سختی گیر های FRP از شیر های نیمه اتوماتیک و اتوماتیک استفاده می کنند و برای مخازن فلزی از شیر های سلویید ولو.

مخزن نمک

نمک از موارد مصرفی در سختی گیر است که برای شستشو و بک واش رزین سختی گیر از آن استفاده می شود. این نمک ها در مخزن قرار می گیرند و با آب حل شده و محلول آب نمک غلیظ از طریف شیر چند راهه وارد مخزن اصلی رزین می شود و هر چند وقت یکیبار با این کار رزین ها احیا شده و دوباره به ظرفیت اولیه سختی گیری خود باز می گردند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی کار سختی گیر آب صنعتی یا نحوه سفارش یک سیستم سختی گیر آب صنعتی برای تأسیسات خود ، لطفاً با کارشناسان واترتاپ تماس بگیرید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰

۰۹۳۷۷۳۰۱۳۵۷

برچسب‌ها:, , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *