روز دوم بهره برداری لجن فعال

بهره برداری تصفیه خانه به روش لجن فعال EAAS روز دوم

نویسنده : watertop ژوئن 7, 2020 9309 بازدید

روز دوم بهره برداری EAAS

در روز دوم باید یک نمونه فاضلاب از تانک هوادهی هوا گرفته شود و آزمایش ته نشینی را انجام داد آزمایش ته نشینی معمولاً در استوانه مدرج یک لیتر مدت ۳۰ دقیقه انجام می شود.

اگر امکان استفاده از استوانه یک لیتری وجود ندارد از استوانه مدرج ۲ لیتری به مدت یک ساعت نتایج مشابهی را می‌دهد. در این روش باید سرعت ته نشینی لجن و اندازه فلوک ها را در مدت یک ساعت مشاهده کرد. احتمال رنگ پساب در روزهای اول شبیه پساب تانک اولیه فاضلاب ورودی است بعد از چند دقیقه ذرات خیلی ریز مشاهده می گردد.

این ذرات به طور معلق باقی مانده شبیه ذرات گرد و غبار در پرتو خورشید می باشند.

بعد از یک ساعت مقدار کمی از این ذرات اندازه ۱۰ تا ۲۰ میلی متر دارد. ولی بیشتر ذرات معلق هستند. مشاهده موارد فوق بیانگر شروع خوب برای تصفیه فاضلاب در تامین مواد اولیه نسخه یا ذرات نیاز به تصفیه موثری دارند.

روز سوم تا پنجم

در طول این دوره از فرایند با تنظیم اکسیژن محلول و لجن برگشتی به تانک هوادهی در حد مطلوب کنترل می گردد. نمونه برداری منظم و معمول از تانک هوادهی که باید انجام گیرد و نتایج برای تنظیم بیشتر ثبت و تصحیح گردند. هوادهی فاضلاب تا حفظ در حد مطلوب ادامه یابد و آن قدر لجن فعال تشکیل شود معمولاً این زمان بین ۲۴ تا ۷۲ ساعت هوادهی است.

لخته های لجن فعال سبک هستند و گاهی اوقات از زلال ساز سرریز می شوند لذا باید سعی شود اکثر آنها به تانک هوادهی باز گردند زیرا مدت زیادی طول می کشد تا مجددا آنها تولید شوند.

گاهی اوقات برای لجن فعال زودتر تشکیل شود گیاه خاک به تانک هوادهی افزوده می شود که باعث تکثیر میکروب ها نیز و افزایش ذرات جامد می شود مخلوط خاک نیز توصیه می شود.

ولی باید سعی کرد در اینگونه مواقع ماسه و دانه وارد تانک هوادهی نشود. یک راه مناسب و عقلانی تر دیگر افزودن یک یا چند کامیون لجن فعال از تصفیه خانه های دیگر برای شروع فرآیند است.

همچنین برای مطالعه روز اول از لینک زیر استفاده نمایید :

بهره برداری تصفیه خانه به روش لجن فعال EAAS روز اول

برچسب‌ها:, , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *