بهره برداری از فرآیند لجن فعال

بهره برداری از فرآیند لجن فعال

نویسنده : watertop می 23, 2020 8344 بازدید

شرح فرآیند لجن فعال

فرآیند لجن فعال در سال ۱۹۰۰ میلادی توسط دو نفر انگلیسی تکمیل گردید. این فرآیند شامل فعالیت میکروارگانیسم ها همراه ماده آلی در یک محیط غنی از اکسیژن (هوازی) است این فرایند مشابه فرایند بیولوژیکی است که در سطح خاک را می دهد و حاوی تعداد زیادی میکروارگانیزم است.
با این تفاوت که میکروارگانیسم ها در فرایند لجن فعال در یک محیط زیست مایع و کنترل شده نگهداری می شوند.

مکانیسم اصلی فرآیند لجن فعال توسط واکنش بیولوژیکی زیر نشان داده می شود.

H2o+co2+ میکروارگانیسم « o2 + ماده آلی + میکروارگانیسم

در فرآیند تثبیت مواد آلی فاضلاب میکروارگانیسم مواد آلی پیچیده به عنوان منبع غذایی برای تولید تکثیر و تامین انرژی استفاده می نمایند. به عبارت ساده مواد آلی موجود در فاضلاب به میکروارگانیزم تبدیل شده و پس از ته نشین شدم از فاضلاب خارج می شود.

روش های متعددی برای انجام فرآیند لجن فعال وجود دارد خلاصه در زیر آورده شده است.

سیستم لجن فعال متعارف و سیستم اصلاح شده لجن فعال

  • جریان قالبی : جریان فاضلاب در حوضچه به صورت لوله یا بیستون عبور می نماید.
  • اختلاط کامل: فاضلاب ورودی بلافاصله اکسیژن و باکتری های حوضچه هوادهی مخلوط می شود.

تثبیت تماسی

در این روش فاضلاب خام درون حوض تماس جریان تماس می یابد و در آنجا شده هوادهی شده و با باکتری ها مخلوط می گردد. میکروارگانیسم ها در این حوضچه با هر دو نوع مواد آلی مخلوط و غیر محلول تماس می‌گیرند و فاضلاب تصفیه می شود.

هوادهی گسترده

روش هوادهی گسترده اکثرا برای تصفیه فاضلاب صنعتی به کار می رود. این گونه فاضلاب بدواً دارای مواد آلی محلول هستند و باکتری ها برای تجزیه این مولکول های مرکب نیاز به زمان ماند طولانی دارند. روش هوادهی گسترده شبیه اختلاط کامل است لیکن در این روش زمان هوادهی طولانی تر است.

مزایای هوادهی گسترده

مزیت این روش به علت زمان طولانی در حوضچه هوادهی هوادهی یکنواخت سازی نیز صورت می گیرد و بدین ترتیب سیستم از شوک‌های بار الی که به طور موقتی و ناگهانی با وارد می شود در امان می‌ماند.

مزیت دوم تولید میزان کم لجن است زیرا تعدادی از باکتریها در حوزه هوادهی هضم می‌شوند این دو مزیت باعث شده است که اداره و بهره برداری این سیستم از سایر اشکال لجن فعال ساده تر باشد.

گودال اکسایش

شبیه روش جریان قالبی است با این تفاوت که حوضچه هوادهی به جای مستطیلی بودن مدور است و به جای هوادهی سطحی از هوادهی دیفیوزری حبابی استفاده می شود.

تغذیه مرحله ای

در این روش با ورود مرحله فاضلاب حوضچه هوادهی تغذیه میکروارگانیسم ها از مواد آلی نیز به شیوه مرحله ای انجام می شود این کار به برقراری تناسب بین غذا و باکتری ها حوضچه هوادهی کمک می کند.

هوادهی کاهشی

در این روش میزان هوادهی ورودی به حوزه هوادهی در طول حوضچه هوادهی کاهش می یابد این صورت که در ابتدای حوزه مقدار هوادهی کم می شود.

بهره برداری موفقیت آمیز سیستم لجن فعال بستگی به حیات میکروارگانیزم ها در داخل سیستم داشته و به صورتی که تغییرات محیطی  داخل سیستم می تواند تاثیر بسزایی بر روی میکروارگانیزم ها داشته باشد به صورتی که تغییرات محیطی داخل سیستم می تواند تاثیر بسزایی روی میکروارگانیسم ها داشته باشد بهره برداری موفقیت آمیز زمانی حاصل می گردد که بهره‌بردار قادر به فهم تغییرات سیستم بوده و بتواند تصمیم گیری لازم  سیستم را به حالت معمول خود بازگرداند.

 معمولاً تصفیه خانه هایی که تازه تاسیس شده اند شیوه راه اندازی خاصی دارند.

برچسب‌ها:, , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *