واحد دانه گیری در تصفیه فاضلاب

بهره برداری از واحد دانه گیری تصفیه فاضلاب

نویسنده : watertop می 16, 2020 8151 بازدید

بهره برداری از واحد دانه گیر

فاضلاب شهری محتوی جامدات غیر عالیه متفاوتی چون ماسه سیلیس پوست ‌تخم‌مرغ خورده شیشه ها و استخوان فلز و هسته های میوه می باشد.

عملیات حذف این مواد غیر آلی مواد آلی بزرگتر و سنگین تری نظیر خورد و استخوان دانه‌ها و تفاله های چای و قهوه را نیز حذف می‌کند در مجموع این مواد ماسون به مواد دانه ای را در سیستم تصفیه فاضلاب تشکیل می دهند که مقدار آن معمولاً ۱۵ متر مکعب برای یک میلیون مترمکعب فاضلاب ورودی بیان شده است برای حذف این مواد از بالا به چند دلیل عمده از جمله حذف ستاره زایش و گرفتگی فاده از حجم مفید واحدهای بعدی و بازیافت مواد غیر قابل تجزیه در طی بهره‌برداری از تصفیه خانه فاضلاب وجود دارد.

انواع حوض های دانه گیر

جداسازی مواد دانه ای به روش های مختلفی همانند روش های مکانیکی گریز از مرکز و یا حوزه‌های دانگی انجام می‌شود دانگی را بر اساس میزان حذف دانه ماهیت شن ماسه دانه و یا دیگر مواد جامدی که به صورت معلق بوده و وزن مخصوص بیشتر از مواد آلی فاضلاب دارند طراحی می گردند.

حوضچه دانه گیر با جریان افقی

در این نوع دانه گیر فاضلاب به صورت جریان افقی از میان حوضچه به طور مستقیم عبور می‌کند و سرعت خطی جریان با تنظیم دریچه ها و سریز های ورود و خروج کنترل می گردد.

دانه گیری از نوع هوادهی

ایجاد جریان پیچ وار توسط هوا علاوه بر افزایش سرعت چرخشی و برخورد دانه های سنگین به دیواره های جانبی و کف در اثر نیروی گریز از مرکز
دانه گیری از نوعی گردابی
ایجاد حرکت گردابی علاوه بر افزایش نیروی گریز از مرکز و دانه‌های درشت باعث شناورسازی مواد سبک و چربی درصد و در نتیجه حذف آنها می‌گردد.

برچسب‌ها:, , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *