آشغالگیر فاضلاب دانه ریز

آشغالگیر فاضلاب

نویسنده : watertop می 12, 2020 13493 بازدید

آشغالگیر معمولا اولین واحدی است که در تصفیه خانه های فاضلاب به کار گرفته می شود و هدف آن جداسازی مواد جامد شناور و غوطه و از فاضلاب و جلوگیری از لطمه زدن به تلمبه ها و یا ورود به واحدهای بعدی و اختلال در کار آنهاست. آشغالگیرها به سه نوع درشت متوسط و ریز تقسیم می‌شوند آشغالگیر درشت برای جدا کردن مواد درشت نظیر شاخ و برگ بطری و……آشغالگیر متوسط برای جدا کردن مواد نسبتاً درشت و آشکار گریز برای جدا کردن قسمتی از مواد قابل رسوب نسبتاً درشت به کار میرود.

توصیه می شود که در ابتدای هر تصفیه ‌خانه آشغال گیر دهانه درشت در نظر گرفته شود مواردی که در تصفیه خانه فاضلاب از تلمبه و سایر تجهیزات مکانیکی استفاده می‌شود در نظر گرفتن آشغالگیر و متوسط برای حفاظت آنها الزامی است. از آشغالگیر ریز در مواقعی که ته نشینی مقدماتی پیش‌بینی نشده است استفاده می‌شود ولی باید توجه داشت که بازده آشغالگیر ریز کمتر از ته نشینی اولیه است.

واحدهای فرایند تصفیه خانه از آشغال گیرتان واحد گندزدایی پساپ همانند حلقه های زنجیر به هم مرتبط هستند عدم کار مناسب هر واحد می‌تواند در طول بهره برداری از تصفیه خانه در واحدهای بعدی اخلال ایجاد کند. لذا توجه به انتخاب صحیح تجهیزات هر واحد از ضروریات کار صحیح تصفیه خانه در حین بهره برداری می باشد.

انواع آشغالگیر

می توان از نظر اندازه شبکه آشغالگیر آن را به دو دسته دهانه ریز و دهانه درشت تقسیم کرد و نیز آشغالگیر را از لحاظ نوع تمیز شدن به دو دسته دستی و مکانیکی تقسیم می کنند.

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و مواد شیمیایی می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید محصولات و مواد شیمیایی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

آشغالگیر ها به صورت توری های فلزی صفحات سوراخ دار و یا میله ای با فواصل معین به شکل‌های ثابت و یا متحرک ساخته می شوند. معمولاً در تصفیه خانه های فاضلاب صنعتی از انواع صفحات سوراخدار و توری های فلزی و در تصفیه خانه های فاضلاب شهری از نوع آشغالگیر میله ای استفاده می شود.

آشغالگیر ریز سرندی طی سال‌های متمادی است که در تصفیه خانه ‌های فاضلاب دنیا به کار می رود این نوع آشغالگیر برای بازیافت جامدات توپر معلق دانه ها و پوست خورده شده میوه ها به کار می رود. از مشخصات این آشغالگیر می‌توان به شکم نصب قائم اتوماتیک بودن کاهش مواد آلی و معلق فاضلاب و بهبود فرایند واحدهای بعدی اشاره کرد از این نوع آشغالگیر به دلیل نصب قائم می توان در ایستگاه های پمپاژ امیر و با مساحت کم نیز استفاده کرد که آشغالگیر های میلهای معمولاً این توانایی را ندارند.

آشغالگیر دستی

دلیل نام گذاری این نوع از آشغالگیر به این دلیل است که اپراتور باید در دوره های منظم توری یا شبکه این آشغالگیر را تمیز کند و چون این فرآیند به صورت دستی و به وسیله اپراتور انجام می شود؛ آنرا آشغالگیر دستی می نامیم.

از این نوع آشغالگیر می توان در تصفیه خانه های بزرگ به عنوان تجهیز رزرو آشغالگیر های مکانیکی بزرگ استفاده می کنند تا در صورت قطعی برق یا ایجاد اشکال در آشغالگیر های مکانیکی؛ فرآیند متوقف نشود.

یکی از ساده ترین انواع آشغالگیر های دستی آشغالگیر سبدی است که می تواند در ظرفیت های بسیار پایین تا ظرفیت های بالا مورد استفاده قرار بگیرد. آشغالگیر سبدی یک سبد بر سر راه فاضلاب است که می توان اندازه حفره های سبد را تعیین نمود. می توان تمیز کردن آن را به صورت دستی یا مکانیکی انجام داد.

آشغالگیر مکانیکی

برای راه اندازی و یا قطع آشغالگیر مکانیکی (در زمانی که افت فشار در پشت آشغالگیر به علت گرفتگی به حداکثر مجاز برسد لازم است آشغالگیر تمیز شود) می توان از سیستم های کنترل تراز آب که با تغییر سطح فاضلاب در کانال و آشغالگیر فرمان می دهد یا از تایمر که برای تمیز کردن آشغال گیر به صورت خودکار عمل می کند استفاده نمود. در صورتی که از تایمر استفاده شود لازم است و وسایل سطح سنج فاضلاب نیز پیش بینی شود. در ایران سیستم های پنوماتیک و اولتراسونیک به دلیل مشکلات زیر جوابگو نبوده و لذا از انتخاب آن در طرح های آتی باید پرهیز شود.

انتخاب نوع آشغالگیر

در طراحی آشغالگیرها ممکن است این موضوع مطرح شود که آیا هنگام بهره برداری لازم است تعداد واحدهایی که در مدار قرار می گیرند متناسب با تغییرات مقدار جریان تغییر داده شود یا تمام واحدهای آشغالگیری بدون توجه به مقدار جریان فاضلاب در مدار قرار گیرند در انتخاب نوع آشغالگیر توجه به نکات زیر مهم است.

  1. میزان فاضلاب ورودی
  2. نوع فاضلاب (خانگی یا صنعتی)
  3. امکانات اولیه (برق، آب، جاده دسترسی)
  4. نحوه بهره برداری و نیروی متخصص ماهر

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و مواد شیمیایی می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید محصولات و مواد شیمیایی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

اصول بهره برداری از آشغالگیر

در هر نوبت کاری بهره‌بردار باید چندین بار از آشغالگیر بازدید کنند و مطمئن شود که تجهیزات آن به خوبی کار خود را انجام می‌دهند برای این کار باید به طور دستی تمیز کننده آشغالیر را در محل راه اندازی و آزمایش کند. آشغالگیر ها باید به طور دستی نیز عمل کنند تا در صورت لزوم بتوان آشغال های جامد جمع شده روی آشغالگیر را به خوبی تمیز کرد وقتی دستگاه تمیز کننده در حال کار است باید دقت شود که صداهای اضافی و غیرعادی به گوش نرسد چنگک به راحتی روی آشغالگیر بلغزد آشغالگیر و چنگک تمیز کننده تکان های غیر عادی نداشته باشد نیاز به اصلاح یا روغن کاری زنجیر قسمت های متحرک بررسی شود.

از انباشته شدن بیش از حد اشغال در منطقه آشکار گیرد باید جلوگیری شود تا از امکان فاسد شدن مواد آلی و در نتیجه از انتشار بو ممانعت شود آشغالگیرها بیشترین منبع تولید بومی باشد. پاکیزگی خود یک توصیه بهداشتی را مواد جامد آغشته به فاضلاب محیط مناسبی برای تکثیر میکروارگانیسم ها می باشد عملاً به طور روزانه و یا حتی چند بار در روز آشغال های گرفته شده از آشغالگیر را باید سوزان و یا دفن کرد.

جمع آوری آشغال های گرفته شده توسط آشکاری در موارد عادی و خشک معمولاً یک بار در روز کافی است ولی در زمان بارندگی به علت اینکه مقدار زیادی آشکار از قبیل برگ درختان که ممکن است در شبکه های مشترک جمع آوری از سطح زمین شسته شده و وارد فاضلاب شود دفعات جمع آوری آشغال ها ممکن است افزایش یابد.

مشکلات آشغالگیر تصفیه خانه فاضلاب

در تصفیه خانه های ایران اغلب آشغالگیر های به کار رفته از نوع میله ای بوده که به صورت دستی و مکانیکی کار می کنند. تنوع آشغال در فاضلاب ایران، وفور آشغال های نظیر مو و الیاف، پوست پیاز و گوجه فرنگی باعث شده که سیستم‌های معمولا شکالی جوابگوی بازیافت آشکار به صورت مناسب نباشد. به همین دلیل اغلب پمپ های لجن در تصفیه خانه های لجن فعال مشکل گرفتگی و سایش را داشته اند.

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و مواد شیمیایی می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید محصولات و مواد شیمیایی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

پمپ بلانچر

به طوری که پمپ های پلانجری (سیپکس) بهترین پمپ های انتقال لجن در دنیا هستند با مشکلات عدیده ای در ایران مواجه اند. که به دلیل وفور آشغال های اشاره شده در لجن می باشد. وجود آشغال های بزرگ و غیر متعارف همچون الوار مفتول لاستیک ماشین، قوطی شامپو و نوشابه، تکه ‌های لوله های پلی اتیلن در هنگام نصب انشعابات فاضلاب و دیگر موارد در فاضلاب ورودی نیز سبب تخریب میوه ها و چنگک تمیز کننده و ایجاد فاصله نامنظم بین فضای میله های آشغال گیر شده که خود در راندمان حذف اشغال بسیار موثر است و این موارد می‌تواند در طول بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب بهره بردار را دچار مشکل کند.

عدم تجربه کافی در بین سازنده های داخلی نیز از مشکلات دیگر بوده که باعث ساخت آشغالگیر های نامناسب و ضعیف شده است. استفاده از ناودانی به جای ورق تا خورده در شاسی استفاده از موتورهای بدون ترمز استفاده از گیربکس های معمولی و استفاده از زنجیر متحرک به جای ثابت استفاده از چرخ دنده با آلیاژ نامناسب و خورنده استفاده از میله های فولادی به جای استنلس استیل استفاده از میله های تخت به جای میله های دوکی شکل انتخاب فاصله بین میله های غیر مناسب با آشغال موجود در فاضلاب عدم ساخت حوضچه تله دانه گیر ابتدای ورودی آشغالگیر عدم مکانیزم مناسب تنظیم تیغه تمیز کننده و کاربرد قطعات پیچ و مهره فولادی به جای استیل در ساخت  آشغالگیر از جمله مشکلات موجود در آشغالگیر های ساخت داخل می‌باشد که کارایی آنها را مختل نموده است.

جدول آشغالگیر مکانیکی

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و مواد شیمیایی می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید محصولات و مواد شیمیایی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰

۰۹۳۷۷۳۰۱۳۵۷

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *