رزین سختی گیر frp

اصطلاحات معمول در سختی گیر رزینی FRP

نویسنده : watertop می 9, 2020 9149 بازدید

سختی گیر رزینی frp

برای درک روند کار سختی گیر رزینی frp فایبرگلاس ، ابتدا باید معنای اصطلاحاتی را که در توضیحات استفاده می شود ، درک کرد. Hard Water ، Cation Exchanger و Brine در زیر تعریف شده اند و برای نشان دادن چگونگی عملکرد سختی گیر رزینی FRP استفاده می شوند.

آب سخت

Hard Water تمام آبهای طبیعی حاوی ناخالصی های محلول ، اما در مقادیر گسترده ای هستند. همیشه تعادل کاتیون ها (+) و آنیون ها (-) وجود دارد ، اما در فرآیند سختی گیر رزینی FRP آنیون ها هیچ تاثیری ندارند. اگر حاوی مقادیر زیادی یونهای کلسیم (Ca ++) و / یا منیزیم (Mg ++) باشد ، آب سخت خواهد بود.

آب نمک مخزن رزینی

نمکی که در آب حل شده است؛ تشکیل محلول اشباع آب نمک (۲۶٪ تا ۲۷٪) می دهد. نمک – کلرید سدیم (NaCl) ، هنگامی که در آب حل می شود (یونیزه می شود) به یون های سدیم (Na+) و کلرید (Cl-) تجزیه می شود.

حذف سختی آب

با از بین بردن کلسیم و منیزیم موجود در آن ، آب سخت نرم می شود. هنگامی که آب سخت از بستر رزین سیستم سختی گیر رزینی FRP عبور می کند ، یون های کلسیم و منیزیم (سختی) از طریق فرآیند تبادل یونی برداشته می شوند ، بنابراین فقط آب نرم شده به خروجی سختی گیر رزینی FRP منتقل می شود. هنگامی که بستر رزین سختی گیر رزینی FRP با یون های سختی پر شود ، باید احیا شود (تمیز شود).

نمک به طور معمول در فرآیند احیا سختی گیر رزینی FRP مورد استفاده قرار می گیرد و رزین را به حالت “تمیز” بازگرداند تا فرآیند تبادل یونی سختی گیر رزینی FRP دوباره شروع شود.

رزین کاتیونی تبادل یونی – یک رزین کاتیونی با ظرفیت بالا ، رزین کاتیون پلی استایرن سولفونات را تشکیل می دهد. این مهره های رزین کاتیونی دارای بار الکتریکی منفی (-) هستند ، که کاتیون ها را جذب می کند و نگه می دارد ، که به طور مثبت (+) شارژ می شوند (مانند آهنربا کار می کنند).

فرآیند سختی گیری

  هنگامی که رزین کاتیونی به ظرفیت تبادل سختی های Ca ++ یا Mg ++ برسد ، بستر رزین کاتیونی اشباع می شود. افزایش پساب نشان می دهد که به ظرفیت موثر رزین کاتیون رسیده شده است. رزین کاتیونی سختی گیر رزینی FRP باید برای بازگرداندن آن به ظرفیت اصلی خود احیا شود.

احیای رزین سختی گیر با نمک

احیا – آب نمک برای بازگرداندن رزین کاتیونی سختی گیر رزینی FRP به ظرفیت اصلی خود استفاده می شود. یون های سدیم (Na+) به رزین کاتیونی سختی گیر رزینی FRP متصل می شوند و یون های کلسیم و منیزیم را مجبور می کنند تا از مهره های رزین کاتیونی سختی گیر رزینی FRP آزاد شوند. پس از تعویض ، یون های سدیم برای تخلیه شسته می شوند. نرم کننده در حال حاضر آماده است تا سختی را از آب خارج کند.

برای احیای رزین سختی گیر از نوع کاتیونی از نمک استفاده می شود. این نمک باید بدون ید و ترجیحا قرصی یا گرانولی باشد.

رزین

رزین ها به سه دسته تقسیم می شوند

  1. رزین های آنیونی
  2. رزین های کاتیونی
  3. رزین های میکس بد

رزین های آنیونی

رزین های آنیونی همانطور که از نامشان پیداست آنیون های آب را حذف می کنند که در ادامه به توضیحی مختصر در مورد آنها بسنده می کنیم.

سختی گیر رزینی نیمه اتوماتیک طرح frp
سختی گیر frp
روش صحیح احیا سختی گیر
عملکرد سختی گیر رزینی
نحوه نصب سختی گیر رزینی دوبلکس
سختی گیر گرین

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب می باشد. برای استعلام قیمت محصولات، مشاوره و خرید تجهیزات با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰

برچسب‌ها:, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *