کربن فعال پودری

فیلتر کربن فعال و عوامل تاثیر گذار در کارکرد آن

نویسنده : watertop می 6, 2020 11275 بازدید

خصوصیات فیزیکی کربن فعال اندازه و توزیع منافذ بیشترین تأثیر را در اثر بخشی فیلتر کربن دارند. بهترین فیلتراسیون هنگامی اتفاق می افتد که منافذ کربن به اندازه افی بزرگ باشند و امکان جذب آلاینده ها را فراهم می کنند. نوع آلاینده هایی که فیلتر کربن جذب می کند به اندازه منافذ فیلتر بستگی دارد که بسته به نوع کربن فعال مورد استفاده و روش فعال سازی متفاوت است. فیلترهای کربنی تمایل دارند که برای از بین بردن مواد شیمیایی آلی با مولکولهای بزرگ بهتر کار کنند.

خصوصیات شیمیایی کربن فعال

سطح فیلتر کربن فعال نیز ممکن است از نظر شیمیایی با مولکولهای آلی اثر متقابل داشته باشد. نیروهای الکتریکی بین سطح کربن فعال و ماهیت شیمیایی برخی از آلاینده ها ممکن است منجر به تبادل یونی یا جذب شوند. فرآیند فعال سازی تا حد زیادی خاصیت شیمیایی فیلتر کربن را تعیین می کند و باعث می شود فیلتر برای آلودگی های مختلف جذاب باشد. فرآیندهای مختلف فعال سازی کربن فعال با خصوصیات شیمیایی مختلف را به همراه خواهد داشت.

به عنوان مثال، کربن فعالی که کمترین میزان اکسیژن در سطوح منافذ دارد، بهترین جذب کلروفرم را دارد. کربن فعال را می توان از هرماده آلی که میزان قابل توجهی از کربن را در ترکیب خود داراست تولید کرد تنها باید درصد آن را بالا تر برد و آن را فعال کرد.

کربن فعالی که برای فیلتر کربنی تصفیه آب استفاده می شود باید دانه بندی مناسبی داشته باشد زیرا:

  1. در صورت کوچک بودن دانه ها سرعت عبور آب از بین دانه های کربن کاهش می یابد که نتیجه آن کاهش طرفیت تولید فیلتر خواهد بود
  2. در صورت بزرگ بودن دانه ها سطح تماس با آب کاهش می یابد در این صورت احتمال مشاهده مواد نا خالص مانند مواد آلی در آب خروجر افزایش میابد.

حذف آلودگی با ذغال فعال

خواص آلودگی: کربن فعال برای استفاده در فیلتر کردن مولکولهای بزرگ آلی برای استفاده بهتر است. مولکولهای کربن فعال و مواد آلی مشابه هستند ، به این معنی که آنها تمایل به ارتباط با یکدیگر دارند. این بدان معنی است که مواد شیمیایی آلی به جای اینکه در آب حل شوند تمایل بیشتری به همراهی با فیلتر کربن فعال دارند. هرچه مولکولهای آلی محلول کمتری داشته باشند ، احتمال جذب آنها بیشتر است.

مولکولهای آلی کوچکتر کوچکترین منافذ را دارند و محکم ترین آنها نگه داشته می شوند. ذغال فعال یا کربن فعال دارای منافذ بزرگ و کوچک است و جذب سطحی بالایی دارد و به دلیل پایداری؛ ماندگاری بالایی نیز دارد و قابل احیا می باشد.

کربن فعال یکی از موثر ترین مواد موجود در بازار امروز برای حذف مواد آلی و رنگ و… است. برای خرید کربن فعال واترتاپ با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

غلظت

فرآیند جذب می تواند تحت تأثیر غلظت آلاینده های آلی قرار گیرد. به عنوان مثال ، با حذف کلروفرم ، یک فیلتر کربن فعال در فیلتر غلظت بالای آلاینده ها موثرتر است و در فیلتر غلظت کم آلاینده ها تاثیر کمتری دارد. برای تعیین چگونگی عملکرد یک فیلتر کربن فعال در سطوح مختلف غلظت برای یک ماده شیمیایی خاص ، با تولیدکننده فیلترهای کربنی مشورت کنید.

دما و pH آب

میزان جذب معمولاً در دماهای پایین تر و سطح pH بیشتر خواهد بود. واکنشهای شیمیایی و اشکال شیمیایی ارتباط نزدیکی با دمای آب و pH دارند. در اکثر موارد ، با کاهش دما و سطح pH ، مواد شیمیایی آلی قابل جذب هستند.

زمان ماند

مدت زمانی که محلول با فیلتر کربن در تماس است نیز بر روند جذب تأثیر می گذارد. هرچه طول تماس طولانی تر باشد، تعداد آلاینده های حذف شده بیشتر می شود. مقدار بیشتر کربن فعال و سرعت جریان آهسته تر باعث بهبود کارآیی فرآیند تصفیه می شود. عمق بستر و سرعت جریان پارامترهای مهم طراحی هستند. این فیلتر ها اغلب با توجه به زمان ماند مشخص آب در تماس با بستر کربن طراحی و ساخته می شود.

می توان با استفاده از کربن فعال آلودگی های زیر را از آب حذف کرد.

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات و مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید؛ با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

کلر

از کربن فعال و به طور کلی برای حذف کلر و پیش تصفیه دستگاه های اسمز معکوس استفاده می شود. کربن فعال برای تصفیه کلر؛ ایده آل بوده اما برای تصفیه کلرآمین ها کارایی چندانی ندارد. فیلتر کربنی با استفاده از کربن فعال تمام کبر آزاد و حدود ۷۰ درصد کلرید آب را حذف می کند. کلر آزاد در حدود ۱۵ سانتی متر بالایی بستر کربن فعال در فیلتر کربنی حذف می شود.

کلر برای گند زدایی به آب اضافه می شود که دز این صورت در آب ها نیز وجود خواهد داشت. وجود آلودگی کلر در آب ها چه برای مصارف صنعتی و چه برای مصارف آشامیدنی مضر و خطر آفرین است.

میزان کلر و کلر آمین در آب دیالیز بسیار مهم است میزان آن باید در حدی باشد که آلودگی ایجاد نکند و حتی آلودگی های خون بیمار را نیز حذف کند. برای حذف کلر آزاد و کلرید امروزه کربن فعال توصیه می شود تا در آینده ماده ای با نقاط قوت بیشتر در مقایسه با کربن فعال پیشنهاد شود.

کلرید

کلرید یک ماده معدنی بسیار مهم در خون است که به حفظ حجم مناسب خون، pH و فشار خون مناسب کمک می کند. در آب های لوله کشی نیز کلرید وجود دارد و از این حیث کلرید جنبه منفی بهداشتی ندارد. تاکنون در مورد آسیب های وارده به بدن از طریق کلرید و آلودگی های ناشی از آن موردی گزارش نشده است با این وجود می توان با استفاده از کربن فعال در حدود ۵۰ درصد کلرید آب را حذف نمود. برای دستیابی به بازده ای بلا تر از این مقدار باید از سیستم های اسمز معکوس استفاده گردد.

هالومتان

هالومتان نیز یکی از مواد شیمیایی ای است که در ترکیب آفت کش ها وجود دارد و با استفاده از کربن فعال می توان آن را از آب ها حذف نمود.

حذف بوی نامطبوع

از فیلتر کربنی می توان برای حذف بو و رنگ و طعم آب استفاده نمود. فیلتر های کربنی برای این امر از رسانه کربن فعال استفاده می کنند. همچنین برای حذف بوی سمی یا نامطبوع آب نیز از ماسک های فیلتر دار که از کربن فعال استفاده می کنند نیز استفاده می شود.

اجزای فیلتر کربن

از مهم ترین اجزای فیلتر کربنی می توان موارد زیر را نام برد

  1. مخزن فیلتر
  2. رسانه فیلتر
  3. لوله کشی
  4. شیر آلات

اطلاعات بیشتر در مورد کربن فعال جاکوبی سوئد

 

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات و مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید؛ با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰

۰۹۳۷۷۳۰۱۳۵۷

برچسب‌ها:, , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *