سیلیس

مقدار سیلیس فیلتر شنی

نویسنده : watertop آوریل 30, 2020 9311 بازدید

فیلترهای شنی تحت فشار معمولاً برای از بین بردن مواد جامد معلق از آب و فاضلاب از سیلیس استفاده می کنند. فیلتر های شنی می توانند دستی یا اتوماتیک باشند. بسته به ظرفیت، آنها می توانند به صورت تانک منفرد یا مولتی تانک های موازی کار کنند. سیلیس درون آنها نیز باید پیوسته شستشو داده شود تا از فرسوده شدن زود هنگام سیلیس جلوگیری شود. مخازن تحت فشار بر اساس میزان فشار کار طراحی می شوند و بر اساس این نرخ ها، ماده بستر انتخاب می شود.

بدنه فیلتر شنی مطابق درخواست مشتری برای تأمین نیازهای کاربردهای مختلف پوشش داده می شوند جنس بدنه فیلتر شنی می تواند بصورت فیلتر شنی فلزی، فیلتر شنی FRP و یا فیلتر شنی استیل ضد زنگ ساخته شود.

بستر سیلیس فیلتر شنی

اصلی ترین بخش یک فیلتر شنی بستر سیلیس یا شن موجود در آن می باشد. سیلیس ریخته شده در فیلترهای شنی بسته به کاربرد دارای سایزهای دانه بندی متفاوتی می باشد. در فیلترهای شنی تک بستر ارتفاع بستر فیلترهای شنی ۱ متر است. تقسیم بندی این یک متر ارتفاع بستر سیلیس فیلتر شنی به گونه ای است که ۶۰ الی ۷۰ درصد از ارتفاع بستر فیلتر شنی به ریز ترین سایز سیلیس فیلتر شنی اختصاص دارد.

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و تولید کننده و وارد کننده انواع مواد شیمیایی مرتبط می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید محصولات و مواد شیمیایی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

در فیلترهای شنی که برای تصفیه آب استفاده می شوند معمولا سایز ریزدانه سیلیس فیلتر شنی ۰٫۵ تا ۱٫۵ میلی متر است. و سایزهای بعدی سیلیس فیلتر شنی به ترتیب ۳-۵ میلی متر ، ۵-۸ میلی متر و ۸-۱۲ میلی متر خواهد بود. سیلیس در انواع دانه یندی و درجه خلوص وجود دارد که در فیلتر های شنی بسته به نوع آب مصرفی و نوع آب موردنیاز مورد استفاده قرار می گیرد.

در فیلتر های شنی می توان از آنتراسیت نیز بهره برد که به دلیل دانسیته پایین، در برخی از فیلتر های شنی استفاده می شود.

فیلتر شنی فاضلاب

در تصفیه فاضلاب در مراحل پایانی تصفیه از فیلتر های شنی بهره می برند تا با استفاده از آن بتوان TSS آب را کاهش داد. در فیلترهای شنی که برای تصفیه فاضلاب مورد استفاده است معمولا سایز ریزدانه سیلیس فیلتر شنی ۱-۵ میلی متر است. و سایزهای بعدی سیلیس فیلتر شنی به ترتیب ۳-۵ میلی متر ، ۵-۸ میلی متر و ۸-۱۲ میلی متر خواهد بود.

بهترین نوع سیلیس فیلترهای شنی سیلیس هایی هستند که دارای حداقل ۹۷ درصد SiO2 باشد. این نوع سیلیس ها سیلیس پگماتیتی درجه۱ نامیده می شود. معمولا رنگ بندی سیلیس ها هرچه به سفید مایل تر باشد خالص تر هستند اما استثنا هم وجود دارد.

ارتفاع فیلترهای شنی تک بستر بر اساس ارتفاع سیلیس فیلتر شنی انتخاب می گردد. با توجه به آن که ارتفاع بستر سیلیس فیلتر شنی ۱ متر در نظر گرفته می شود، ارتفاع خالص مخزن فیلتر شنی ۱٫۵ متر در نظر گرفته می شود.

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و تولید کننده و وارد کننده انواع مواد شیمیایی مرتبط می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید محصولات و مواد شیمیایی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

گاها دیده می شود که شرکت های مختلف برای فیلتر شنی با قطر بیشتر ارتفاع بیشتری نسبت به این ۱٫۵ متر در نظر می گیرند اما با توجه به منابع موجود در این زمینه و همچنین تجربه بیش از ۲۰ ساله این شرکت در زمینه ساخت فیلترشنی فلزی و سایر تجهیزات آب و فاضلاب به نظر می رسد همان ارتفاع ۱٫۵ متر برای فیلتر شنی منطقی تر است.

در فیلتر های شنی ای که برای فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند معمولا سرعت خطی آب را پایین تر در نظر می گیرند که باعث می شود ظرفیت این فیلتر ها در مقایسه با فیلتر های مشابه مورد استفاده برای تصفیه آب کمتر باشد. همچنین در فیلتر های شنی مورد استفاده در تصفیه فاضلاب از سیلیس با دانه بندی درشت تری استفاده می کنند.

نحوه قرار گیری سیلیس فیلتر شنی

در برخی از موارد دیده شده که اپراتورهای نصب و حتی کارشناسان حوزه آب و فاضلاب سوالاتی در زمینه نحوه شارژ سیلیس فیلتر شنی دارند، از مهم ترین این سوالات ترتیب ریختن سیلیس فیلتر شنی درون مخزن فیلتر شنی می باشد. نکته مهم در مورد شارژ سیلیس درون فیلتر شنی ترتیب قرار گیری سیلیس دانه بندی درون فیلتر است که باید به ترتیب از بالا به پایین؛ ریز به درشت باشد.

باید توجه کرد که ترتیب دانه بندی سیلیس فیلتر شنی به این گونه است که: ابتدا سیلیس با درشت ترین دانه بندی داخل مخزن فیلتر شنی ریخته می شود و پس از آن به ترتیب سایزهای بعدی سیلیس فیلترشنی داخل فیلتر شنی ریخته می شود و در نهایت ریز ترین سایز سیلیس فیلتر شنی ریخته خواهد شد.

دلایل مختلفی باعث می شوند تا سیلیس به این صورت در فیلتر شنی شارژ شود که عبارتند از

  1. در بالا ترین لایه سیلیس ریز دانه شارژ می شود و فیلتراسیون را انجام می شود و لایه های پایین تر که درشت تر هستند عمل زهکشی را انجام خواهند داد و باعث می شوند آب به تناسب میان نازل ها تقسیم شود که این امر خود در افزایش عمر مخزن موثر است.
  2. این نوع از شارژ کردن سیلیس باعث می شود که شستشوی معکوس بستر نیز بهتر انجام شود چراکه بیشتر مواد معلق موجود در آب در بالا ترین لایه سیلیس به دام افتاده اند.

طراحی، ساخت و قیمت فیلتر شنی در واتر تاپ موجود می باشد و همچنین قیمت فیلتر شنی فلزی و فیلتر شنی frp و یا ساخت فیلتر شنی تصفیه آب و سفارش ساخت فیلتر شنی گالوانیزه و مخصوص استخری در واترتاپ

دانه بندی سیلیس مورد استفاده در فیلتر های شنی با توجه به ابعاد مخزن و کیفیت آب ورودی و برخی فاکتور های دیگر تعیین می شود. معمولا از سه دانه بندی ۰٫۵ تا ۱٫۵ و ۳ تا ۵ و ۵ تا ۸ برای فیلتر شنی تصفیه آب استفاده می کنند.

سیلیس چیست

سیلیس یا سیلیسیم اکسید یکی از ترکیبات تشکیل دهنده پوسته زمین است که در حدود ۶۰ در صد آن را تشکیل می دهد. سیلیسیم اکسید را در صنعت سیلیس می نامند.

موارد استفاده از سیلیس

از سیلیس یا شن در تصفیه آب برای دو منظور عمده استفاده می شود.

  1. فیلتراسیون
  2. زهکشی

فیلتراسیون

از سیلیس در فیلتر های شنی برای حذف مواد معلق از آب استفاده می کنند. سیلیس در فیلتر های شنی با دانه بندی های مختلف برای فیلتراسیون فیزیکی آب مورد استفاده قرار می گیرد.

سیلیس پرکاربرد ترین رسانه برای فیلتر شنی است. اما غیر از سیلیس می توان از آنتراسیت، سیلیس فشرده و گارنت نیز استفاده نمود. سیلیس به دلیل فراوانی و قیمت پایین بیشتر مورد استفاده واقع می شود.

از سیلیس در تصفیه فاضلاب در فیلتر های شنی مخصوص تصفیه فاضلاب که دارای دانه بندی سیلیس درشت تری هستند استفاده می شود. در فیلتر های شنی از انواع دانه بندی ها و خلوص آنتراسیت نیز استفاده می کنند که به دلیل دانسیته پایین تر از سیلیس کاربرد دارد.

زهکشی فاضلاب

از سیلیس برای زهکشی دستگاه هایی چون سختی گیر ها و فیلتر های کربنی و حتی خود فیلتر های شنی برای جلوگیری از فرار رسانه های فیلتراسیون استفاده می شود.

اما برای فیلتر های شنی به عنوان رسانه زهکشی از گارنت و سیلیس فشرده و یا آنتراسیت نیز استفاده می کنند. در صورت استفاده از آنتراسیت برخی از مواد آلی و بو و طعم آب نیز کاهش می یابد.

اجزای فیلتر شنی

بخش های مهم فیلتر شنی به شرح زیر می باشند

  1. مخزن فیلتر
  2. سیلیس
  3. لوله کشی
  4. شیر آلات
  5. ابزار دقیق برای پایش فرآیند

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و تولید کننده و وارد کننده انواع مواد شیمیایی مرتبط می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید محصولات و مواد شیمیایی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰

۰۹۳۷۷۳۰۱۳۵۷

برچسب‌ها:, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *