رزین کاتیونی

انواع رزین تبادل یونی – احیای رزین – فرآیند فیلتراسیون

نویسنده : watertop آوریل 29, 2020 9651 بازدید

رزین های تعویض یون را می توان به دو گروه بزرگ تقسیم کرد:

الف : رزین کاتیونی

ب : رزین آنیونی

هر کدام از این دو گروه شامل دو نوع ضعیف و قوی می باشند. بطور کلی رزین های نوع قوی چه کاتیونی باشند و چه آنیونی در محدوده ی PH وسیعتری نسبت به انواع ضعیف عمل می کنند بنابر این از نظر اقتصادی مصرف آنها به صرفه تر است.

رزین کاتیونی قوی

رزین های کاتیونی قوی به صورت سدیمی برای کاهش سختی آب به کار می روند. دیده شده که رزین های کاتیونی سدیمی از نوع قوی نه فقط کاتیون های عامل سختی بلکه یونهای فلزی دیگری را نیز با سدیم مبادله می کنند. برای احیای این رزین کافیست رزین را با محلول آب نمک احیا کنیم تا به حالت اول برگردد. قدرت تبادل یون در رزین های کاتیونی قوی به PH آب بستگی ندارد و این مهم در استفاده از این نوع رزین تاثیر بسزایی داشته است.

رزین سختی گیر که از آن برای حذف یون های سختی آور (بیشتر یون های سختی آور آب یون های کلسیم و منیزیم هستند) نیز از توع رزین های کاتیونی قوی در سیکل سدیم می باشد.

گروه صنعتی واترتاپ عرضه کننده انواع رزین های تبادل یونی با بهترین برند و بالاترین کیفیت است. برای دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت؛ با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

رزین های کاتیونی اسیدی

رزین های کاتیونی اسیدی هیدروژنی نیز جزء رزین های کاتیونی قوی بوده و از نظر تئوری قادر به جایگزین کردن یونهای فلزی با یون هیدروژن هستند. برای احیای این نوع رزین از اسید قوی چون کلریدریک اسید یا سولفوریک اسید استفاده می گردد.

رزین کاتیونی ضعیف

در این نوع رزین گروه فعال کربوکسیلیک است. برای احیای رزین کاتیونی ضعیف از هر نوع اسیدی می توان استفاده کرد. رزین های کاتیونی ضعیف دارای بازده احیای بالاتری از رزین های کاتیونی قوی هستند. همچنین رزین کاتیونی ضعیف دارای ظرفیت بالاتری نسبت به رزین کاتیونی قوی است و در نتیجه دارای عمر بیشتری نیز هست.

رزین آنیونی قوی

بنیان اسیدها و املاح آن در اثر عبور از این رزین جذب شده و به جای آن یون هیدروکسیل آزاد می شود. بنابراین آب در اثر عبور از رزین کاتیونی و آنیونی تمام املاح خود را از دست می دهد.( حداقل از نظر تئوری اینطور است) برای احیای رزین آنیونی فوق از یک قلیا چون سود استفاده می شود. محدودیتی که در حذف آنیونها در رزین هیدروژنی و سدیمی وجود داشت منجر به تولید رزین های آنیونی به منظور حذف سیلیس شد. در نتیجه با استفاده از هر دو نوع رزین می توان یک آب بدون یون داشت.

رزین آنیونی ضعیف

نحوه عملکرد این رزینها مانند رزینهای کاتیونی ضعیف است.این نوع رزین قادر به حذف اسیدهای معدنی چون (کلردریک اسید و سولفوریک اسید هستند) اما قادر به حذف اسیدهای ضعیف مثل اسید کربنیک نیستند.

<< H2SO3>>

برای احیای رزین آنیونی ضعیف از یک محلول قلیایی استفاده می شود. اسیدهای جذب شده توسط رزین با قلیا خنثی شده و به صورت نمک خنثی آزاد می شوند. رزین آنیونی ضعیف در سیکل هیدروکسید فعالیت می کند و  لذا با هیدروکسید حاصل از انحلال باز ها در آب احیا می شود.

گروه صنعتی واترتاپ عرضه کننده انواع رزین های تبادل یونی با بهترین برند و بالاترین کیفیت است. برای دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت؛ با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

احیای رزین

برای احیای رزین با نمک  ۴ مرحله زیر باید طی شود

  1. شستشوی بستر
  2. تزریق ماده احیا کننده
  3. خروج احیا کننده
  4. شستشوی نهایی

شستشوی بستر

در این مرحله بستر رزین را شستشو می دهند تا اگر مواد نا خواسته ای در بستر رزین قرار داشته باشد از بستر خارج شود و رزین برای احیا آماده شود. آب از پایین بستر رزین وارد می شود و پس از شستشو دادن بستر رزین و جدا کردن ناخالصی ها و همچنین جداسازی دانه های رزین از هم و انبساط بستر؛ آن را ترک می کند.

تزریق احیا کننده

در این مرحله از ماده ای استفاده می کنند تا بتواند رزین را دوباره به حالت قبلی باز گرداند و یون های از دست رفته اش را دوباره به دست آورد. برای انواع رزین ماده احیا کننده متفاوت است. برای مثال در رزین های کاتیونی سیکل هیدروژن از اسید و برای رزین کاتیونی سختی گیر از آب نمک استفاده می کنند.

کاهش غلظت احیا کننده

به مرور ماده احیا کننده را از بستر رزین خارج می کنند و رزین را آماده سیکل بعدی تصفیه و تبادل یون می کنند.

شستشوی نهایی

در این مرحله برای بار آخر بستر رزین را شستشو می دهند تا اگر ماده ناخواسته ای یا اگر باقی مانده ماده احیا کننده در بستر رزین باقی مانده باشد از بستر رزین خارج شود.

در تمام مراحل عملکرد سیستم های رزینی یکی از عوامل تعیین کننده در صحت عملکرد فشار آب ورودی است که بسته به نوع و ظرفیت دستگاه تعیین می شود. آب خروجی از سیستم های رزینی باید به صورت دوره ای تست شود تا این اطمینان را بدهد که سیستم و رزین آن به درستی کار می کنند.

مطالب مرتبط

سختی گیر رزینی

فیلتر شنی

دیونایزر

هیدروسیکلون

گروه صنعتی واترتاپ عرضه کننده انواع رزین های تبادل یونی با بهترین برند و بالاترین کیفیت است. برای دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت؛ با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰

۰۹۳۷۷۳۰۱۳۵۷

برچسب‌ها:, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *