احیای سختی گیر رزینی

احیای سختی گیر رزینی

نویسنده : watertop آوریل 28, 2020 6439 بازدید

سیکل احیای سختی گیر رزینی

احیا سختی گیر رزینی فرایندی است که توسط آن یونهای سختی آور آب که پیشتر به وسیله رزین در تصفیه گرفته شده از بستر رزین اشباع خارج می شوند و توانایی حذف یون های مذکور در سختی گیر رزینی احیا می شود. همه سختی گیر های رزینی ، از یک سختی گیر رزینی آب ساده گرفته تا یک دیونایزر مولتی مدیای پیچیده ، چهار مرحله اساسی احیا را طی می کنند. ممکن است تغییر در نرخ جریان وجود داشته باشد.

مراحل شستشوی سختی گیر رزینی

بکواش

در این مرحله جریان آب معکوس شده و دانه های رزین از هم جدا می شوند. در این مرحله اگر فشار آب به اندازه کافی زیاد نباشد دانه های رزین به طور کامل از هم جدا نمی شوند و احیا به درستی به انجام نمی رسد.

مکش نمک

یک محلول آب نمک به آرامی از طریق رزین عبور می کند و یون های رد و بدل شده را جابجا می کند و آنها را برای تخلیه تخلیه می کند. کنترل مناسب میزان جریان و غلظت آب نمک برای اطمینان از راندمان بازسازی بالا بسیار مهم است. مقدار نمکی که استفاده می شود بستگی به نشتی سختی مجاز برای هر نوع منبع آب و ظرفیت عملکرد رزین مورد نظر دارد.

شستشوی آهسته

بعد از اینکه آب نمک همه را در بستر رزین معرفی کردید ، آب تقریباً با همان میزان جریان کم جریان می یابد. این به آرامی نمک را از فضای خالی بالای بستر و از میزان خالی بودن حجم بین ذرات رزین جابجا می کند ، و اطمینان می دهد که از آن تا حداکثر بهره وری استفاده می شود. در این مرحله آب خروجی به دو قسمت تقسیم میگردد که قسمتی از آن از درین سختی گیر خارج می گردد و مقداری باعث پرشدن مخزن نمک می شود.
شستشوی نهایی : مرحله آخر برای احیاء از این نظر حائز اهمیت است که می تواند نمکی باقیمانده در کشتی مبدل را قبل از بازگشت به سرویس جابجا کند.

رزین

رزین ها به سه دسته کلی تقسیم می شوند

  1. رزین های آنیونی
  2. رزین های کاتیونی
  3. رزین های میکس بد

رزین آنیونی

رزین های آنیونی برای حذف آنیون ها به روش تبادل یونی بوجود آمده اند. و به دو دسته تقسیم می شوند

  • رزین های آنیونی قوی
  • رزین های آنیونی ضعیف

رزین های آنیونی قوی

از رزین های آنیونی قوی برای حذف تمام کاتیون ها از آب استفاده می کنند. رزین های کاتیونی قوی به همین دلیل استفاده گسترده ای در صنعت تصفیه آب دارند

نحوه شستشوی سختی گیر دستگاه اسپرسو
احیای رزین با نمک
شستن سختی گیر دستگاه اسپرسو
طرز کار دستگاه سختی گیر رزینی
روش شستشوی سختی گیر رزینی
سختی گیر آب چیلر

مطالب مرتبط

سختی گیر رزینی

رزین سختی گیر

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب می باشد. برای استعلام قیمت محصولات، مشاوره و خرید تجهیزات با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰

برچسب‌ها:, ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *