سیستم تصفیه فاضلاب rbc

تصفیه فاضلاب بیولوژیکی چرخان RBC

نویسنده : watertop آوریل 25, 2020 3610 بازدید

 تماس دهنده های بیولوژیکی دوار (RBC)

اصطلاح تماس دهنده بیولوژیکی دوار مربوط به نوعی از راکتور زیستی هوازی با رشد چسبیده است که به صورت مخازن دایره ای شکل با محیط پر شده از مدیای پلاستیکی می‌باشد که از طریق یک شفت به صورت عمودی یا افقی در مخزن می چرخند حدوداً ۴۰ درصد از دیسک بیولوژیکی دوار همیشه در داخل جریان فاضلاب قرار می گیرد.

قطر دیسک های بیولوژیکی دوار RBC معمولاً حدود ۱۲ فوت (۶/۳ متر) و طول انها ۶/۷ متر می باشد. هر شفت باید بتواند سطح تماسی حدود ۹۲۹۰ متر مربع ایجاد نماید. میزان استاندارد چرخش دیسک ها ۶/۱_۵/۱ دور در دقیقه می باشد.

یعنی هر دو دقیقه سه دور می زنند . میکروارگانیسم ها بر روی مدیا رشد می‌کنند و مواد آلی و ترکیبات ازت را در فاضلاب تجزیه می‌کنند کمی از بیوفیلم تشریح شده مشابه با صافی چکنده ریزش کرده و به زلال ساز را می‌یابد. وقتی که نرخ بارگذاری مواد قابل تجزیه بیولوژیکی پایین است باکتری های نیترات ساز بر روی مدیا رشد می‌کنند و ازت آمونیاکی را به نیترات تبدیل می کند.

فرایند بیولوژیکی چرخان RBC

یک تماس دهنده بیولوژیکی دوار شامل ردیف های از دیسک های متصل به ۱۶۰ افقی می باشد که به آرامی در فاضلاب می چرخند بخش مستغرق دیسک RBC ، BOD فاضلاب را از طریق فرایندهای هوازی حذف می‌کند چرخش دیسک باعث هوادهی شده و از طرفی با ایجاد نیروهای برشی بر روی بیوفیلم تشکیل شده و بر روی دیسک باعث ریزش بیوفیلم می گردد افزایش سرعت چرخش دیسک باعث بهبود انتقال اکسیژن و افزایش تماس بین بیومس تشکیل شده به دیسک و فاضلاب می گردد مزایای RBC شامل زمان مانده کوتاه هزینه راهبری و نگهداری پایین و تولید لجن با قابلیت آبگیری خوب می باشد.

بیو فیلم های RBC

در ابتدا با چسبیدن میکروارگانیسم ها بر روی دیسک بیوفیلمی به ضخامت ۱_۴ میلیمتر تشکیل می گردد که مسئول حذفBOD در RBC می باشد. دیسک های دوار سطح بزرگی را برای بیومس های چسبیده ایجاد می کند یا فیلم های که بر روی دیسک های بیولوژیکی تشکیل می‌گردد معمولاً گسترده وسیعی از یوکاریوت ها باکتری های رشته ای پروتوزوئرها و متازوآ ها به خود اختصاص می‌دهند.

ارگانیسم های رشته ای که اغلب در بیو فیلم دیده می شوند شامل اسفاروتیلوس، بگیژیاتورا، نوکاردیا جلبکهای رشته‌ای مانند اسیلاتوریا می باشند.

در بررسی با میکروسکوپ الکترونی مشخص گردید که بیو فیلم دو لایه دارد یک لایه متمایل به سفید خارجی شامل رشته های بگژیاتوا می باشد و لایه سیاه داخلی که به واسطه ترکیب سولفید آهن که شامل باکتری های احیا کننده سولفات می باشد در واقع در بیوفیلم دو ناحیه هوازی و بی هوازی وجود دارد.

RBC مخفف rotating biological contactor می باشد.

الف) ناحیه بی هوازی: در این لایه باکتری های مخمری محصولات تولید می کنند که به وسیله باکتری های احیا کننده سولفات مورد استفاده قرار می گیرند.

ب) ناحیه هوازی: سوفی دی هیدروژن تولید شده به وسیله باکتری های احیا کننده سولفات در ناحیه بی هوازی به درون ناحیه هوازی انتشار می یابد و به وسیله بگژیاتوا عنوان دهنده الکترون مورد استفاده قرار می‌گیرند در این حالت سولفات هیدروژن به گوگرد عنصری تبدیل می‌گردد توالی ارگانیسم ها درست سطح RBC مشابه با ارگانیسم های موجود در صافی چکنده است و معمولا به صورت زیر می باشد:

•کلنی سازی باکتری به دنبال آن رشد تاژکداران و آمیبهای کوچک
•سیلیاته های شناور آزاد ( برای نمونه Colpidium)
•نماتودها
•سیلیاته های چسبیده ( برای نمونه ورتیسلا)
•روتیفرها

یکی از نکات مهم در RBC مرحله بندی عملیات می باشد. در این حالت یک واحد RBC را به واحدهای مختلفی که به صورت سری با هم در ارتباط هستند تقسیم بندی می کنند. در مراحل اولیه بیوفیلم های موجود بر روی سطح RBC حدود ۰٫۰۶ تا۰٫۱۳ اینچ( ۰٫۳۳-۰٫۱۵) می باشد. یک بیو فیلم سالم و فعال در مرحله اول ، قهوه ای روشن است، در حالیکه رنگ بیومس های موجود بر روی سطح بیو فیلم در مراحل بعدی قرمز یا طلایی براق می گردد.

rbc wastewater treatment

سیستم تصفیه فاضلاب rbc

دیسک های بیولوژیکی چرخان

برچسب‌ها:,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *