کربن فعال اکتیو

کربن فعال پودری و گرانولی

نویسنده : watertop آوریل 22, 2020 9182 بازدید

فیلترهای کربن فعال که بعضا به آنها فیلترهای زغالی گفته می شود، حاوی قطعات کوچکی از کربن، به صورت دانه ای، پودری و یا بلوکی هستند که بسیار متخلخل اند برای مثال فقط ۴ گرم کربن فعال دارای مساحتی برابر با یک زمین فوتبال (۶۴۰۰ متر مربع) است. این سطح عظیم به فیلترهای کربن فعال اجازه می دهد تا در جذب آلاینده ها و مواد دیگر بسیار موثر باشند.

کربن فعال ( زغال اکتیو ) یکی از موادی است که برای تصفیه آب استفاده می شود. این ماده دارای جذب انتخابی است و انحلال ناپذیر است. پوسته های نارگیل و زغال سنگ (آنتراسیت یا زغال سنگ) هر دو منبع آلی کربن فعال هستند. کربن هنگامی تشکیل می شود که یک منبع آلی در محیط بدون اکسیژن سوزانده شود.

ساخت کربن فعال در خانه

این فرآیند تنها حدود ۳۰٪ از توده آلی دست نخورده باقی مانده و مولکولهای سنگین آلی را از بین می برد. قبل از استفاده برای تصفیه آب ، باید جرم آلی “فعال شود”. روند فعال سازی تعداد انبوهی از منافذ کربن را باز می کند و مولکول های ناخواسته را از بین می برد. منافذ باز همان چیزی است که کربن را قادر به جذب آلودگی ها می کند ، معروف به “جذب”. میزان جذب برای مساحت فقط ۵۰۰ گرم کربن فعال برابر با ۷۰-۱۶۰ هکتار است!

دو روش اصلی فعال سازی

دو روش اصلی فعال سازی کربن وجود دارد

فعال سازی کربن به صورت حرارتی

ابتدا مواد دارای کربن را تا دمای ۱۷۰ درجه سلسیوس حرارت می دهند تا آب و گاز هایی مانند مونوکسید کربن و دی اکسید کربن از آن خارج شوند. سپس نوبت به کربنیزه کردن می رسد. بدین معنا که دانه های کربن را تا ۶۰۰ درجه سلسیوس حرارت می دهند.

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و مواد شیمیایی می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید با کارشناسان واترتاپ تماس حاصل فرمایید.

سپس هوا برای سوزاندن گازها بدون سوختن كربن تزریق می شود. این فرآیند یک فرم درجه بندی شده ، غربال شده و ضد گرد و غبار کربن فعال تولید می کند. کربن فعال شده توسط بخار به طور کلی دارای یک ساختار منافذ خوب است و برای جذب هر دو ترکیب فاز مایع و بخار ایده آل است.

کربن فعال

کربن فعال

فعال سازی کربن بصورت شیمیایی

برای فعال شدن شیمیایی ابتدا کربن با یک ماده مرطوب کننده قدرتمند پر می شود، به طور معمول یک فرم خمیر اسید فسفریک P2O5 یا کلرید روی ZnCl2 خمیر در دمای ۵۰۰ تا ۸۰۰ درجه سانتیگراد گرم می شود تا کربن فعال شود. فعال سازی شیمیایی؛ کربن فعالی با ساختار منافذ بسیار باز تولید می کند و این باعث می شود برای جذب مولکول های بزرگتر نیز مناسب باشد.

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و وارد کننده و تولید کننده انواع مواد شیمیایی مربوط به تصفیه آب و فاضلاب می باشد. برای استعلام قیمت محصولات، مشاوره و خرید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

کاربرد کربن فعال در صنعت

از کربن فعال در صنعت تصفیه آب در فیلتر های کربنی برای حذف مواد آلی، فسفات، نیترات، کلر و… استفاده می شود. کربن فعال را می توان از بیشتر مواد کربن دار استفاده نمود. ابتدا باید درصد کربن را افزایش داد و سپس کربن را فعال نمود. کربن فعال را می توان از مواد زیر تولید نمود:

  • آنتراسیت
  • تورب
  • لیگنیت
  • نیشکر
  • کاه

و بسیاری از مواد دیگر. البته شایان ذکر است که کیفیت کربن فعال تولید شده از آنتراسیت بالاتر از سایر انواع کربن فعال می باشد.

موادی که با زغال فعال حذف می شوند

کربن فعال یکی از رسانه های پر کاربرد در فرآیند های تصفیه آب می باشد و به دلیل فعال بودن و تخلخل بسیار بالا و توانایی در جذب سطحی آلودگی ها می تواند در سطح گسترده ای مورد استفاده قرار گیرد.

کلر آزاد

کلر در آب برای گند دایی و میکروب کشی اضافه می شود. مازاد کلر در آب که به آن آلودگی کلر می گویند می تواند مشکلاتی را در دستگاه های مختلف یدن ایجاد کند. مشکلاتی از قبیل نارسایی های کلیه. کربن فعال یکی از بهترین گزینه های حذف کلر آزاد آب است. کلر آزاد در ۱۵ سانتی متر اول بستر کربن حذف می شود.

آفت کش ها

یکی از ترکیباتی که در آفت کش ها موجود است هالومتان می باشد که برای حذف آن به صورت کامل و بدون بازگشت تنها می توان از کربن فعال و فیلتر های کربنی استفاده نمود.

طعم و بوی آب

از فیلتر های کربنی و دانه های کربن فعال برای حذف بوی آب و رنگ آن استفاده می کنند. همچنین کربن فعال می تواند طعم نا مطلوب آب را نیز از بین ببرد. از خاصیت حذف بوی کربن فعال در تولید ماسک ها هم استفاده می شود.

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و وارد کننده و تولید کننده انواع مواد شیمیایی مربوط به تصفیه آب و فاضلاب می باشد. برای استعلام قیمت محصولات، مشاوره و خرید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰

۰۹۳۷۷۳۰۱۳۵۷

برچسب‌ها:, , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *