mbbr تصفیه فاضلاب به روش

تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش mbbr

نویسنده : watertop آوریل 19, 2020 10567 بازدید

تاریخچه MBBR

بیشتر از یک قرن است که تصفیه فاضلاب توسط بیوراکتور ها انجام می شود، در نتیجه تحقیقاتی که انجام شده است سیستم های تصفیه و فناوری‌های نوینی ابداع شده که از جمله این طراحی‌ها، طرح راکتور بیوفیلمی بستر متحرک در اواخر دهه ی هشتم قرن نوزدهم است که در اروپا به سرعت مورد توجه قرار گرفت و باعث دستیابی به فناوری MBBR در نروژ شد.

پکیج mbbr

پکیج mbbr در حال حاضر این روش موفقیت تجاری بحساب می آید و بیش از ۴۰۰ واحد تصفیه فاضلاب در مقیاس بزرگ و نیز در واحدهای کوچک به منظور تصفیه در محل، بر پایه این فرآیند وجود دارد. آغاز عملی توسعه فرآیند بیو فیلمی بستر متحرک از سال ۱۹۹۸ با پیشنهاد سازمان کنترل آلودگی نروژ برای طراحی تاسیسات کوچک تصفیه خانه فاضلاب شکل گرفت.

تصفیه فاضلاب به روش mbr

این پیشنهاد شامل طراحی تاسیسات تصفیه بیولوژیکی/ شیمیایی بر اساس فرآیند بیو فیلمی با بارگذاری اندک و تانک بزرگی به منظور جداسازی لجن بود که به عنوان واحد پیش تصفیه، تانک نگهداری لجن و تانک متعادل سازی، توانایی عملکرد سه ‌گانه را دارا باشد. شرکت نروژی Kaldnes نیز برای اولین بار به طراحی و توسعه فرآیند برای ساخت تاسیسات کوچک تصفیه فاضلاب به روش mbbr با توجه به پیشنهاد فوق اقدام نمود.

تصفیه فاضلاب شهری با mbbr

در طول دهه گذشته از این سیستم برای تصفیه فاضلاب شهری و نیز پساب بسیاری از صنایع از جمله تولید نیشکر، کاغذ، پنیر، پالایشگاه و کشتارگاه بطور موفقیت آمیزی به‌کار گرفته شد. هدف از طراحی این سیستم تطابق و بهره وری متقابل از دو فرآیند لجن فعال و بیو فیلتر در کنار هم و به موازات هم می باشد. برخلاف اکثر راکتورهای بیو فیلمی، MBBR از تمام حجم تانک برای رشد بیومس استفاده می کند.

فرایند mbbr

یکی از امتیازات مهم این سیستم امکان تغییر ظرفیت پذیرش بار آلی به سیستم با تغییر کسر پرشدگی راکتور آکنه های بیوفیلم است و به ‌طور معمول کسر پرشده راکتور کم تر از ۷۰ درصد است. مانند سایر فرآیندهای بیوفیلمی، نفوذ مولکولی (دیفیوژن) ترکیبات به داخل و خارج بیوفیلم نقش کلیدی در فرآیند ایفا می کند.

لذا ضخامت موثر بیوفیلم اهمیت زیادی دارد که به طور معمول عمق نفوذ کامل سوبسترا کمتر از ۱۰۰ میکرون است بنابراین بیو فیلم ایده آل در فرآیند بستر متحرک می بایست نازک باشد و بطور یکنواخت در سطح حامل پخش شود که برای دستیابی به این مهم آشفتگی در راکتور اهمیت فوق العاده ای دارد که به وسیله هوادهی در محدوده ای مناسب علاوه بر تامین اکسیژن و انتقال سوبسترا می‌توان ضخامت کم بیو فیلم را با ایجاد نیروی برشی بر آن حفظ کرد.

عوامل موثر بر کارایی mbbr

یکی از مهمترین پارامترهای سیستم MBBR نسبت به سایر سیستم‌های بیولوژیکی هوازی استفاده از سیستم هوادهی با حباب درشت می‌باشد. این نوع سیستم، راندمان انتقال اکسیژن کمی دارد، اما باعث حرکت پیوسته آکنه ها می شود زیرا در صورت دانه ریز بودن حباب‌های هوا، آکنه ها موجود در راکتور در سطح آب شناور باقی خواهند ماند. میزان اکسیژن محلول مجاز در فرآیند هوازی MBBR در محدوده ۳ الی ۴ میلی گرم بر لیتر می باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب mbbr

حامل ها و یا آکنه ها عامل کلیدی در سیستم MBBR می‌باشد که معمولا از جنس پلی اتیلن با چگالی کمتر از آب هستند و بدلیل داشتن سطح مخصوص زیاد قادر به نگهداری غلظت بالایی از میکروارگانیسم ها در سطح خود هستند. انواع آکنه ها مورد استفاده به شرح زیر می باشد:
آکنه های kaldnes:
یکی از آکنه های متداول مورد استفاده می‌باشد، بیشتر تصفیه خانه ها از آکنه k1 با جنس پلی اتیلن استفاده می کنند که در پکیج تصفیه فاضلاب mbbr نیز کاربرد دارد .

تصفیه فاضلاب به روش ifas
تصفیه فاضلاب با روش cpf

معایب mbbr
تصفیه فاضلاب هتل

برچسب‌ها:, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *