آشغالگیر مکانیکی

آشغالگیر ، آشغال گیر ، دستگاه آشغالگیر

نویسنده : watertop آوریل 13, 2020 8323 بازدید

آشغالگیر هایی که برای فاضلاب شهری به کار می‌روند معمولاً از میله هایی با سطح مقطع دایره به قطر های ۱۶ تا سی میلیمتر و یا از تسمه های تسمه های فولادی با سطح مقطع مستطیل و به پهنای ۳۰ تا ۸۰ میلیمتر و کلفتی ۱۰ تا ۲۰ میلی متر ساخته می شوند آشغالگیر ها را بسته به شکل کاربردشان به آشغالگیر دستی یا اشغالگیر مکانیکی تقسیم می کنند.

آشغالگیر دستی

آشغالگیر دستی برای تصفیه خانه های کوچک قابل استفاده می باشند شیب میله های آن ها برای دبی های کم دست بالا یک به یک و برای دبی های زیاد و به علت بزرگ شدن کانال فاضلاب از آشغالگیر های دستی برابر یک به دو تا یک به سه انتخاب می شود.

آشغالگیر مکانیکی فاضلاب سبدی – آشغالگیر دستی

طول میله های آشغالگیر های دستی نباید از دو متر بیشتر گردد.

برای پالایشگاه‌های فاضلاب شهرهای بزرگ و بزرگ‌تر از ۳۰ هزار نفر به علت زیاد بودن حجم آشغال و مشکلات نیروی انسانی از یک سو و احتمال آلودگی محیط زیست تصفیه خانه و حفظ بهداشت کارکنان آن از سوی دیگر بهتر است آشغالگیر های مکانیکی به کار گرفته شود.

اسکولی به مکانی که معمولاً به صورت متناوب و خودکار عمل می کند همانگونه که در اصول تصفیه گفته شد وجود آشغالگیر موجب کاهش سطح مقطع جریان و ایجاد افت فشار و در نتیجه اختلاف ارتفاع در دو طرف آن می گردد.

هرچه مقدار آشغال در آشغالی بیشتر گردد سطح مقطع جریان کمتر و در نتیجه ارتفاع سطح فاضلاب یکی از آشغال گیر افزایش می‌یابد و نامبرده موجب می‌شود که شناوری به موتور آشغالگیر فرمان کار داده چند جا شکل‌گیری شروع به حرکت نموده و پس از تمیز کردن میله های آشغالگیر موتور دوباره از کار می افتد.

توری آشغالگیر

آشغال ها به مجری ویژه ای که کف آن سوراخ دارد ریخته شده و پس از گرفته شدن آن یا به کمک بیلچه و به صورت دستی و یا به کمک تسمه گردانی به صورت مکانیکی از کانال فاضلاب دور می شود.

معمولا از آشغالگیر های دستی در تصفیه خانه هایی استفاده می کنند که ظرفیت تصفیه روزانه آنها کمتر از ۱۰۰۰ متر مکعب در روز است. یکی از پر کاربرد ترین انواع آشغالگیر های دستی آشغالگیر سبدی است. آشغالگیر سبدی سبدی با سوراخ های هم اندازه است که بر سر راه فاضلاب می گذارند.

آشغالگیر دهانه فراخ

در آشغالگیر دهانه فراخ فاصله میله ها از یکدیگر در صورتی که تمیز کردن آن دستی باشد ۶۰ تا ۸۰ میلی متر و گاهی تا ۱۵۰ میلیمتر و اگر تمیز کردن آن به وسیله ماشین انجام گیرد ۴۰ تا ۷۵ میلیمتر انتخاب می شود آشغالگیر دهانه فراق را در آغاز تصفیه خانه و پیش از آشغایگیری درون ریز می سازند و مانع از ورود قطعات بزرگ شناور از قبیل تخته چوب بطری کاغذ پارچه و قطعات پلاستیکی و جز آن به تصفیه خانه شوند. همچنین از این گونه اشغال دیر ها در کانال های انحرافی و سرریز های اضطراری آشغالگیر های دهانه ریز استفاده می شود.

آشغالگیر های دهانه ریز

در این آشغال دیر فاصله میله برابر ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر می باشد مناسب ترین فاصله ۲۰ تا ۲۵ میلیمتر است در آشغالگیر درمان ریز به جز موارد درشت نامبرده مقدار بیشتری از مواد آلی مانند برگ های درخت قطعات میوه و پوسته آنها از فاضلاب گرفته می شود.

افت انرژی در آشغالگیر

علت تغییر سطح مقطع جریان فاضلاب هنگام گذشتن از آشغالگیر افت انرژی موضعی در آن رخ می‌دهد که مقدار آن برابر رابطه کیر شمر می باشد. این تلف شدن انرژی به صورت اختلاف سطح فاضلاب در دو سری آشغالگیر و یا به عبارتی دقیق تر به صورت بالا آمدن سطح فاضلاب پیش از آشغالگیر نمودار می‌شود. محاسبه این افزایش ارتفاع برای تعیین بلندی دیوار کانال هدایت فاضلاب لازم است.

نقش آشغالگیر در بهره برداری فاضلاب

طراحی و ساخت آشغالگیر فاضلاب سبدی و مکانیکی دوار و سبدی
طراحی آشغالگیر تصفیه خانه آب
قیمت آشغالگیر دهانه درشت

کاتالوگ آشغالگیر مکانیکی

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و مواد شیمیایی می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید محصولات و مواد شیمیایی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰

۰۹۳۷۷۳۰۱۳۵۷

برچسب‌ها:, , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *