فرآیند لجن فعال

پکیج تصفیه فاضلاب EAAS

نویسنده : watertop آوریل 12, 2020 6140 بازدید

فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده نوع اصلاح شده ای از فرآیند لجن فعال است. در اين فرآیند مخزن ته نشینی اولیه حذف شده و با افزايش زمان ماند هیدرولیکی (HRT) و سن لجن (SRT) و كاستن از مقدار بارگذاری آلي سيستم، مقدار لجن توليدي به صورت قابل ملاحظه ای کاهش  مي يابد.

اين تغيير باعث می شود كه حجم مخزن هوادهي حدود ۲ تا ۴ برابر بيشتر از فرآیند لجن فعال متعارفي باشد كه بدين سبب مقاومت سيستم نسبت به تغييرات كيفي و كمي فاضلاب ورودي افزایش مي يابد. همچنین زمان ماند بالا در این فرآیند باعث می شود که حجم لجن تولیدی به مقدار قابل ملاحظه ای از فرآیند لجن فعال متعارفی کمتر باشد.

تصفیه فاضلاب eaas

 از آنجا که در این فرآیند مخزن ته نشینی اولیه حذف می ­شود، به منظور جلوگیری از ورود ذرات معلق درشت و آشغال­ها به واحدهای بعدی لازم است که قبل از مخزن هوادهی از آشغال­گیر و دانه گیر استفاده شود. البته در برخی موارد که ساخت دانه گیر به دلیل ظرفیت پایین سیستم تصفیه توجیه اقتصادی ندارد ممکن است تنها از یک آشغال­گیر استفاده شود.

تصفیه فاضلاب به روش EAAS

 چون از فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده (EAAS) بیشتر برای جوامع کوچک استفاده می­شود و از طرفی در این موارد نوسانات حجم فاضلاب ورودی نسبتاً زیاد است، لذا مخزن ته­ نشینی ثانویه با بارگذاری کمتری طراحی می­ گردد. به عبارت دیگر مخزن ته­ نشینی ثانویه در این فرآیند مقداری بزرگتر از دیگر فرآیندهای لجن فعال است.

مزایای فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده نسبت به لجن فعال متعارفی عبارتند از

– امکان دستیابی راندمان بسیار بالا در تصفیه فاضلاب
– به علت بالا بودن سن لجن و نسبت F/M پایین، لجن بسیار کمتری تولید می شود.
– چون در این فرآیند حجم مخزن هوادهی بزرگتر می شود، تغییرات و نوسانات کیفیت فاضلاب ورودی تأثیر کمتری بر روی سیستم داشته و مقاومت سیستم نسبت به این تغییرات بیشتر خواهد بود.
– به دلیل مقاومت بیشتر در برابر تغییرات ناگهانی در کیفیت و مقدار فاضلاب ورودی برای استفاده از جوامع و ظرفیت های کوچک به خصوص پکیج های تصفیه بسیار مناسب است.
– در این فرآیند عملیات هضم لجن نیز به انجام رسیده و مانند فرآیند لجن فعال متعارفی نیازی به تأسیسات اضافی برای هضم جداگانه لجن وجود ندارد.
– طراحی و بهره برداری از آن نسبتاً ساده است.

شرایط انوکسیک چیست

در مقابل مهم ترین محدودیت ها و معایب فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده عبارتند از

  •  انرژی مصرفی برای هوادهی بالاتر از فرآیندهای اختلاط کامل و متعارفی است.
  •  حجم مخزن هوادهی نسبت به فرآیندهای لجن فعال متعارفی و اختلاط کامل بیشتر بوده و این مسئله باعث افزایش هزینه اجرای سیستم تصفیه می شود.
  •  استفاده از این فرآیند برای تصفیه  خانه های با ظرفیت بالا اقتصادی نیست.
  •  به سبب نسبت کم F/M در مخزن هوادهی امکان حجیم شدن لجن در این فرآیند وجود دارد.

تهیه لجن فعال
خرید لجن فعال
تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال pdf
روش های تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال
طراحی تصفیه خانه فاضلاب به روش لجن فعال
تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال+ppt
راکتور لجن فعال

 

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب می باشد برای استعلام قیمت محصولات، مشاوره و خرید تجهیزات با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰

۰۹۳۷۷۳۰۱۳۵۷

برچسب‌ها:, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *