فیلتر کربن

فیلتر کربنی – فیلتر کربن فعال

نویسنده : watertop آوریل 11, 2020 7152 بازدید

فیلتر تصفیه کربن فعال (AC)، مانند هر روش تصفیه آب، قادر به از بین بردن هر نوع آلاینده احتمالی نیست. به عنوان مثال، سدیم، میکروب ها، فلوراید و نیترات با فیلتراسیون کربن فعال قابل حذف نیستند. با فیلترهای کربن فعال نیز نرم شدن آب حاصل نمی شود. علاوه بر این، فلزات سنگین، مانند سرب، تنها با یک نوع بسیار خاص از فیلتر تصفیه آب کربن فعال، که معمولاً فقط در فیلترهای خانگی استفاده می شود، قابل حذف هستند که آن هم به دلیل قیمت بالا معمولا در کشور های جهان سوم اتفاق نمی افتد.

تصفیه آب با تکنولوژی بالا

انواع مختلفی از فیلترهای کربن فعال برای سیستم های تصفیه صنعتی موجود است. کربن فعال بسته به پایه ای که از آن تولید می شود (به عنوان مثال، زغال سنگ یا آنتراسیت، کاراکتر استخوان، پوسته نارگیل) و نحوه تولید آن می تواند ویژگی های عملکردی مختلفی از خود نشان دهد.

روش های استفاده شده برای ایجاد انواع مختلف کربن فعال بسیار اختصاصی بوده و منجر به تفاوت های متمایز در طیف وسیعی از رسانه های موجود در صنعت می شود. کارشناسان ما می توانند روشهای تصفیه با تکنولوژی بالا را برای آلودگیهای شناسایی شده و میزان خلوص مورد نیاز مشخص کند. به همین دلیل منطبق کردن بستر کربن فعال درست با نیاز خاص بسیار مهم است. فیلتر کربن فعال در اصل برای دو منظور از تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد و هر یک از آنها به روش های کاملاً متفاوت استفاده می شود.

دلایل استفاده از فیلتر کربن فعال

یکی از مهم ترین دلایل استفاده از کربن فعال توانایی جذب باورنکردنی آن است که می تواند انواع مواد آلی، کلر، کلرید، بو، رنگ و طعم آب را بگیرد. همچنین از آن برای تصفیه هوا و تولید ماسک ها نیز استفاده می شود.

حذف کلر

حذف کلر ممکن است از کربن فعال برای از بین بردن کلر با اندکی تخریب یا آسیب رساندن به کربن استفاده شود. کلر زدایی به سرعت اتفاق می افتد و سرعت جریان به طور معمول زیاد است. با این حال ، این فرایند به مقدار وسیعی از سطح کربن نیاز دارد و ارگانیسم های موجود در آب در نهایت منافذ کربن را پر کرده و مسدود می کنند.

فیلتر کربنی با استفاده از کربن فعال تمام کبر آزاد و حدود ۷۰ درصد کلرید آب را حذف می کند. کلر آزاد در حدود ۱۵ سانتی متر بالایی بستر کربن فعال در فیلتر کربنی حذف می شود.

در نهایت، فیلتر کربن فعال نیاز به تعویض دارد زیرا توانایی آن در کلر زدایی آب کم کم کاهش می یابد. کربن صرف شده می تواند دوباره فعال شود. با این حال ، فیلترهای دوباره فعال شده فقط باید در برنامه های تصفیه فاضلاب استفاده شوند. یکی از مزایای استفاده از فیلتر کربن اکتیو هزینه عملیاتی کم آن و اپراتوری آسان پس از نصب است.

میزان کلر و کلر آمین ها در آب دیالیز بسیار مهم است از طرفی باید در حدی باشد که آلودگی های خون را حذف کند و از طرفی می تواند خود خون را آلوده کند. کربن فعال امروزه برای حذف کلر آزاد و کلرید مناسب ترین گزینه است چرا که هم دسترس پذیری بالاتری دارد و هم قابل احیا بودن آن امتیازی بسیار قابل توجه است.

حذف ماده آلی

با عبور آب از فیلتر کربن فعال ، ذرات آلی و مواد شیمیایی درون فرایندی جذب می شوند. فرآیند جذب به ۵ عامل اصلی بستگی دارد: ۱) خصوصیات بدنی کربن فعال (مساحت سطح و توزیع اندازه منافذ). ۲) ترکیب شیمیایی منبع کربن (مقدار هیدروژن و اکسیژن)؛ ۳) ترکیب شیمیایی و غلظت آلودگی. ۴) pH و درجه حرارت آب؛ و ۵) مدت زمانی که آب در معرض فیلتر کربن فعال قرار دارد (به آن زمان ماند گفته می شود).

جهت استعلام قیمت، مشاوره و خرید فیلتر های کربنی و کربن های اکتیو گروه صنعتی واترتاپ با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

حذف نیترات

نیترات یکی از اصلی ترین نیاز های گیاهان است که می تواند در آب ها آلودگی ایجاد کند. فیلتر های کربن فعال با رسانه کربن فعال می توانند این ماده را حذف کنند. یکی از عوارض نیترات رسوب در کلیه ها یا بیماری کودک آبی (کمبود اکسیژن) است.

آفت کش ها

هالومتان یکی از مواد شیمیایی در ترکیب آفت کش ها است که با ورود به آب می تواند برای انسان خطرآفرین باشد. حذف کامل این ماده تنها با فیلتر کربنی امکان پذیر است.

کلرید

کلرید (Cl) یکی از موادی است که می تواند در آب به مقدار بیش از حد باعث ایجاد طعم نمکی شود. کلرید در آب حتی بیش از مقدار استاندارد بی خطر است و در مورد آسیب های آن چیزی مشاهده نشده است با این حال با دانه های کربن فعال می توان حدود ۵۰ درصد ملرید را از آن حذف کرد.

کنترل بو و طعم

از فیلتر کربنی می توان برای حذف بو و رنگ و طعم آب استفاده نمود. فیلتر های کربنی برای این امر از رسانه کربن فعال استفاده می کنند.

ویژگی های کربن فعال

کربن فعالی که برای فیلتر کربنی تصفیه آب استفاده می شود باید دانه بندی مناسبی داشته باشد زیرا:

 1. در صورت کوچک بودن دانه ها سرعت عبور آب از بین دانه های کربن کاهش می یابد که نتیجه آن کاهش ظرفیت تولید فیلتر خواهد بود
 2. در صورت بزرگ بودن دانه ها سطح تماس با آب کاهش می یابد در این صورت آب خروجی از فیلتر کربنی همچنان دارای مواد ناخالص خواهد بود.

کربن فعال دارای خاصیت جذب انتخابی می باشد و دارای جذب سطحی بسیار بالا می باشد. کربن فعال بسیار پایدار است و در هیچ حلال شناخته شده ای حل نمی شود.

اجزای فیلتر کربنی

از مهم ترین اجزای فیلتر کربنی می توان موارد زیر را نام برد

 1. مخزن فیلتر
 2. رسانه فیلتر
 3. لوله کشی
 4. شیر آلات

مخزن فیلتر

مخزن فیلتر کربن محل شارژ کربن فعال و مونتاژ لوله کشی و شیر آلات است. مخزن فیلتر کربن می تواند از جنس کربن استیل یا از جنس FRP باشد.

جهت استعلام قیمت، مشاوره و خرید فیلتر های کربنی و کربن های اکتیو گروه صنعتی واترتاپ با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰

۰۹۳۷۷۳۰۱۳۵۷

برچسب‌ها:, , , , ,

2 پاسخ به “فیلتر کربنی – فیلتر کربن فعال”

 1. خلیلی گفت:

  فیلتر کربنی چگونه به پاکسازی آب کمک می کند

 2. بیژن گفت:

  جگونه کربن را می توان احیا نمود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *