هیدروسیکون واتر تاپ

هیدروسیکلون – ساخت هیدروسیکلون

نویسنده : watertop آوریل 7, 2020 3992 بازدید

هیدروسیکلون وسیله ای برای حذف مواد معلق دانه درشت است که به انگلیسی hydrocyclone گفته می شود. هیدروسیکلون بدون نیاز به انرژی الکتریکی و یا مواد جانبی این کار را انجام می دهد. هیدروسیکلون یک وسیله ایستا است که نیروی گریز از مرکز را به یک مخلوط مایع اعمال می کند تا باعث جداسازی اجزای سنگین و سبک شود. در هیدروسیکلون ها که به عنوان سیکلون های مایع نیز شناخته می شوند، اصل مورد استفاده رسوب گریز از مرکز است، یعنی ذرات موجود در سیستم تعلیق تحت فشار نیروهای گریز از مرکز قرار می گیرند، که باعث جدایی آنها از سیال می شود.

نحوه عملکرد هیدروسیکلون

هیدروسیکلون ها دارای قطعات متحرک نیستند، به سرمایه گذاری در نصب و نگهداری کم نیاز دارند و بهره برداری ساده ای دارند. از این رو این دستگاه ها بطور گسترده در صنایع معدنی، شیمیایی، پتروشیمی، نساجی و متالورژی مورد استفاده قرار می گیرند.

تولید کننده هیدروسیکلون دارای یک مخزن قیف مانند است که آب با ورود به آن به دلیل طراحی خاص (نوع ورود آب به آن) دچار چرخش می شود و این چرخش به دلیل کوچکتر بودن ورودی تشدید می شود. از هیدروسیکلون جهت حذف ذرات معلق با دانه بندی بزرگتر از ۷۰ میکرون استفاده می کنند در مواردی که نیاز به حذف مواد معلق ریز تر باشد از فیلتر شنی یا فیلتر های میکرونی استفاده می کنند.

هیدروسیکلون چیست

هیدروسیکلون یک سیستم بسته است که برای تبدیل سرعت مایع ورودی به حرکت دوار طراحی شده است. این کار را با هدایت جریان مماس در نزدیکی بالای استوانه عمودی انجام می دهد. این چرخش کل محتویات استوانه را ایجاد می کند و نیروی گریز از مرکز را در مایع ایجاد می کند. اجزای سنگین به سمت دیواره سیلندر به سمت بیرون حرکت می کنند که در آنجا جمع می شوند و مارپیچ را از پایین دیواره به خروجی شن در قسمت انتهای بدنه قیف حرکت می دهند.

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و عرضه کننده انواع مواد شیمیایی مرتبط با تصفیه آب و فاضلاب می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید محصولات با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

نحوه کار هیدروسیکلون

اجزای سبک به سمت محور هیدروسیکلون حرکت می کنند و در آنجا به سمت خروجی در بالای استوانه حرکت می کنند. مواد در این مخازن با اختلاف چگالی میان آب و ذرات معلق از هم جدا می شوند، جامد و مایع یا مایع و مایع را از هم جدا می کند. حرکت مارپیچ مایع ناشی از تغذیه مماس ، ماده با چگالی بزرگتر بر روی دیواره هیدروسیکلون پرتاب می شود و به سمت جریان زیرین کشیده می شود.

هیدروسیکلون

هیدروسیکلون

طراحی هیدروسیکلون

هیدروسیکلون ها همچنین به سانتریفیوژها مربوط می شوند که در هر دو آنها با استفاده از نیروی گریز از مرکز بر مایعات می توان مواد سنگین و سبک را از هم جدا کرد. تفاوت اصلی این است که انواع هیدروسیکلون ها جداکننده های غیرفعالی هستند که قادر به استفاده از مقادیر متوسط ​​نیروی گریز از مرکز هستند ، در حالی که سانتریفیوژها جداکننده های دینامیکی هستند که به طور کلی قادر به اعمال نیروی گریز از مرکز بسیار بیشتری نسبت به هیدروسیکلون ها هستند.

جهت دریافت مشاوره، استعلام قیمت و خرید هیدروسیکلون معدنی های گروه صنعتی واترتاپ با مخازن فلزی و FRP در انواع ظرفیت ها با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

یکی دیگر از تفاوتهای اساسی این تجهیزات و سانتریفیوژها هزینه است. سانتریفیوژها ماشینهای چرخشی با دقت بالایی هستند که اغلب به کنترل پیشرفته احتیاج دارند ، در حالی که آن ها هیچ قسمت متحرکی ندارند و تقریباً هیچ کنترلی ندارند.

هیدروسیکلون ها و سانتریفیوژها به جای دستگاه های رقیب، مکمل هستند. اگر گرانش به تنهایی با استفاده از آزمایش سریع بطری ، بخش قابل توجهی از مواد جامد شما را در مدت یک یا دو دقیقه برطرف می کند ، باید جدایی هیدروسیکلون تصفیه آب را بررسی کنید. اگر تصفیه خیلی بیشتر از این طول بکشد ، ممکن است به سانتریفیوژ یا روش جداسازی دیگری احتیاج داشته باشید. در ساخت هیدروسیکلون پلی یورتان معمولا برای تامین فشار برای چرخش آب لوله ورودی یک سایز کوچکتر در نظر می گیرند.

هیدروسیکلون دمونتاژ

یکی از مواردی که باعث عدم کارایی هیدروسیکلون ها می شود خوردگی داخل آنها است. گروه صنعتی واترتاپ توانسته با تکیه بر دانش و تجربه خود با تولید هیدروسیکلون های دمونتاژ این مشکل را حل نماید. هیدروسیکلون دمونتاژ دارای یک طوقه در وسط است که این امکان را می دهد که آنرا باز و داخل هیدروسیکلون را تمیز کرد. با تمیز کردن و رنگ نمودن داخل هیدروسیکلون می توان عمر مفید دستگاه را افزایش داد و بازده عملکرد دستگاه را در سطح مطلوبی حفظ نمود.

کاربرد هیدروسیکلون در صنعت

هیدروسیکلون اغلب برای جدا کردن “سنگین ها” از مخلوط مایع منشاء پمپ گریز از مرکز یا منبع مداوم مایع تحت فشار دیگر استفاده می شود. هیدروسیکلون به احتمال زیاد انتخاب مناسبی برای فرآیندی است که “محلول با چگالی کمتر” قسمت بیشتری از مخلوط را تشکیل می دهد و جایی که “مواد سنگین تر” به راحتی ته نشین می شوند.

به طور کلی، آن ها در سیستم های جریان مداوم مورد استفاده قرار می گیرند به طوری که جریان مایع آنی به این مخازن برابر است با کل جریان آنی ذرات سبک به علاوه ذرات سنگین. در مواردی که ذرات سنگین قسمت بسیار کمی از کل مایع را تشکیل می دهند ، گاهی اوقات برای جمع آوری عایق بندی آنها در کف سودمند است.

در بعضی از کاربردها، هیدروسیکلون هایی که قادر به جداسازی شدید ذرات سنگین و ذرات سبک هستند مورد نیاز است. در شرایط دیگر، از آنها برای غنی سازی افزایشی، کاهش بار سایر تجهیزات جداسازی پرهزینه تر و بهبود اقتصاد کلی بهره برداری استفاده می شود و همچنین حذف ذرات و مواد شیمیایی از ذرات هیدروسیکلون کنسانتره در واترتاپ.

از هیدروسیکلون ها برای حذف ذرات معلق درشت استفاده می کنند اگر آب ورودی دارای مقادیر بالایی از مواد معلق با دانه بندی بزرگتر از ۷۰ میکرون است استفاده از این دستگاه توصیه می شود. معمولا در چاه هایی که دارای ماسه هستند می توان از هیدروسیکلون به عنوان اولین دستگاه تصفیه کننده استفاده نمود. این دستگاه می تواند ذرات بالای ۷۰ میکرون را تا حدود ۹۰ درصد حذف کند.

تولید کننده هیدروسیکلون را برای تصفیه و دانه گیری آب چاه ها استفاده می کنند. اگر آب چاه دارای شن یا ماسه باشد می توان از هیدروسیکلون استفاده نمود. به این دلیل که آب خروجی از چاه ها به پمپ ها فرستاده می شود؛ برای جلوگیری از فرسایش و خوردگی در پمپ؛ بر سر راه آن از هیدروسیکلون استفاده می کنند.

مطالب مرتبط

سختی گیر رزینی

فیلتر شنی

دیونایزر

اسمز معکوس

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و عرضه کننده انواع مواد شیمیایی مرتبط با تصفیه آب و فاضلاب می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید محصولات با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰

۰۹۳۷۷۳۰۱۳۵۷

برچسب‌ها:, , , ,

4 پاسخ به “هیدروسیکلون – ساخت هیدروسیکلون”

 1. پیغمبرزاده گفت:

  فرایند جداسازی چگونه انجام می شود

 2. الناز گفت:

  ۱-آیا هیدروسیکلون در صنعت کاغذ سازی کاربرد دارد منتظر پاسخ ام

 3. سالار گفت:

  این دستگاه در دامپروری و کشاورزی قابل استفاده است

 4. عاطفه گفت:

  ممنون از سایت خوب و مطالب کاربردی تون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *