اسمز معکوس

اسمز معکوس، ساخت و فروش RO

نویسنده : watertop آوریل 2, 2020 6567 بازدید

آب شیرین کن اسمز معکوس در حالی که RO می تواند بهترین گزینه برای حذف نمک های حل شده شناخته شده باشد توانایی آن برای زدودن ذرات نرم و کل کربن آلی به خوبی به صورت مستند وجود دارد. این امر قابلیت RO را به عنوان صافش نهایی برای سامانه های آب بدون یون با خلوص بالا جالب توجه نموده است این سامانه های آبی برخی مواقع در ساخت نیمه هادی ها مورد توجه قرار می گیرند.

فرآیند صافش در اسمز معکوس

فرآیند غشایی به شیوه های فیزیکی برای جداسازی حلال از نمک های محلول در آن با استفاده از غشاهای نیمه تراوا اطلاق می شود. این فرآیندها در سالهای اخیر پیشرفت های زیادی داشته است. سابقه استفاده از غشا برای تصفیه به اوایل قرن بیستم باز می گردد. در دهه سوم قرن بیستم غشاها برای جداسازی، خالص سازی و یا غلیظ سازی محلول ها به ویژه سیال های حاوی میکرو اورگانیزم ها مورد استفاده قرار گرفت.

سیر تکاملی این پدیده با انجام پژوهش ها بر روي ساخت انواع غشاها و شناخت فرآیند در طی زمان به گونه ای ادامه یافت که درحال حاضر این فرآیند یکی از شیوه های اصلی شیرین سازی آب محسوب می شود.

فرآیند های غشایی اسمز معکوس

فرآیندهای غشایی بر اساس اندازه کوچکترین ذره که تحت تاثیر نیروی فشاری از غشا عبور می کند به نام هاي زیر نامیده می شوند:

  • الف) میکروفیلتراسیون(Micro filtration)
  • ب) اولترافیلتراسیون(Ultra filtration)
  • پ) نانوفیلتراسیون(Nano filtration)
  • ت) اسمزمعکوس(Reverse osmosis)

برای استعلام قیمت، مشاوره وخرید دستگاه های اسمز معکوس محصول گروه صنعتی واترتاپ با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

در یک فرآیند غشایی به طور معمول دو فاز بوسیله فاز سوم که غشا می باشد از یکدیگر جدا گردیده است. غشا تعیین کننده پدیده انتقال جرم است. هرکدام از دو فاز به صورت محلولی از جزءهای مختلف می باشد که برخی ازا ین جزءهای عبوری مخفی و دیگر از این جزءها تهی می گردد. دو ویژگی اصلی در انتقال که توسط غشاء اعمال می شود عبارت هستند از:

۱) نفوذپذیري یا تراوایی (permeability)
۲) انتخابگري یا گزینش پذیري (ectivitysel)

تمام مواردی که به عنوان غشاء عمل می نماید دارای ویژگی عبور مواد مختلف به طور انتخابی هستند.

فرآیند غشایی اسمز معکوس دارای مزایای متنوع زیر می باشد

  • صرفه جویی در مصرف انرژی به دلیل عدم تغییر فاز
  • کاهش فضاي مورد نیاز به علت کم حجم بودن مدول هاي غشایی
  • سریع تر بودن فرآیند به دلیل نازک بودن غشاء و بالا بودن سرعت انتقال جرم در آن
  • توانایی انجام در دماي پایین که مزیت بالایی برای محلول های حساس به گرماست
  • پایین بودن هزینه سرمایه گذاری در مقایسه با سایر روشها در سطح جهانی
  • سهولت در گسترش دادن سیستم

غشاها دارای عمر زیادی می باشند. عمر مفید غشاهای اولترافیلتراسیون بیش از دو سال و عمر مفید غشاهای اسمزمعکوس بیش از پنج سال گزارش شده است. شناخت پدیده اسمز معکوس نیازمند شناسایی خاصیت اسمزی است. به طور کلی انتقال جرم از یک محیط به محیط دیگر در اختلاف غلظت یا به عبارت بهتر در اثر اختلاف پتانسیل شیمیایی به وجود می آید.

برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید دستگاه های اسمز معکوس (آب شیرین کن صنعتی یا RO) گروه صنعتی واترتاپ با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

اسمز معکوس به زبان ساده

به عنوان مثال ظرف آبی را در نظر بگیرید که یک قطعه بلور نمک طعام به درون آن انداخته می شود. در بخشی از ظرف که بلور نمک وجود دارد غلظت نمک زیاد و غلظت آب ناچیز است و در بخش دیگر ظرف غلظت نمک صفر غلظت آب بسیار زیاد است. در اثر اختلاف غلظت مولکولهای بلور نمک، نفوذ به بخش دیگر را که آب است آغاز می نماید و از سوی دیگر مولکول های آب نیز به بخش بلور نمک نفوذ می کند. این عمل تا یکسان شدن غلظت آب و نمک در دو بخش ادامه می یابد.

پیش تصفیه اسمز معکوس

آب ورودی به دستگاه اسمز معکوس باید دارای طیف خاصی از مشخصات باشد که برای رسیدن به این مشخصات آب ورودی به RO را تصفیه می کنند که به مجموع دستگاه ها و فیلتر هایی که این امر را انجام می دهند پیش تصفیه RO می گویند.

فیلتر شنی

وجود مواد معلق در ممبران ها می تواند گرفتگی ایجاد نماید به همین دلیل از فیلتر های شنی برای حذف ذرات معلق تا ۵ میکرون استفاده می کند. در فیلتر های شنی از رسانه سیلیس استفاده می کنند و بستر سیلیس را به طور دوره ای شستشو می دهند.

فیلتر کربنی

از فیلتر کربنی بیشتر برای حذف کلر استفاده می کنند زیرا وجود کلر می تواند به ممبران های RO آسیب برساند و باعث سوراخ شدن ممبران های RO بشود. کربن فعال در فیلتر کربنی می تواند کلر آزاد آب را حذف کند تا به ممبران های RO آسیب نرساند.

کلرزنی

در صورتی که آب ورودی به RO دارای آلودگی های میکروبی باشد توصیه می شود برای جلوگیری از تشکیل بیو فیلم ها بر روی RO از پکیج های تزریق کلر استفاده کنید تا آب پاک شود. توجه کنید که اگر از پکیج کلر زنی استفاده می کنید باید از تجهیز دیگری نیز استفاده کنید تا باقی مانده کلر آزاد را از آب حذف کند. معمولا از کلرزنی قبل از فیلتر کربنی استفاده می کنند.

فیلتر میکرونی

از فیلتر های میکرونی بعد از فیلتر های شنی برای حذف ذرات معلق ریز تر از ۵ میکرون استفاده می کنند. استفاده از موارد مذکور گرچه دارای هزینه می باشند اما در مجموع به دلیل بالا بردن عمر ممبران ها دارای صرفه اقتصادی می باشند

آب شیرین کن اسمز معکوس

آنتی اسکالانت

دیونایزر

رزین سختی گیر و دیونایزر

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و وارد کننده و تولید کننده انواع مواد شیمیایی می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید تجهیزات؛ با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰

۰۹۳۷۷۳۰۱۳۵۷

برچسب‌ها:, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *