فیلتراسیون

روش های متعدد فیلتراسیون

نویسنده : watertop مارس 31, 2020 10161 بازدید

فیلتراسیون آب

فیلتر تصفیه نقش مهمی در تصفیه طبیعی آبهای زیرزمینی دارد زیرا در خاک نفوذ می کند. همچنین بخش عمده ای از بیشتر تصفیه آب است. آبهای زیرزمینی که نرم شده اند ، یا از طریق اکسیداسیون آهن و منگنز تحت تصفیه قرار گرفته است ، برای تصفیه جوش های ایجاد شده توسط فرآیندهای انعقادی یا اکسیداسیون نیاز به تصفیه دارند. از آنجا که آبهای سطحی در حال دفع است و تحت تصفیه طبیعی قرار نمی گیرد ، برای حذف ذرات و ناخالصی ها باید فیلتر شود.

فیلتراسیون تعریف

فیلتراسیون را می توان با یک غربال یا میکرو صافی مقایسه کرد که ماده معلق را بین دانه های بستر فیلتر به دام می اندازد. با این حال ، از آنجا که بیشتر ذرات معلق به راحتی می توانند از فاصله بین دانه های بستر فیلتر عبور کنند ، کرنش مهمترین فرآیند تصفیه است. فیلتراسیون در درجه اول به ترکیبی از مکانیسم های پیچیده فیزیکی و شیمیایی بستگی دارد که مهمترین آن جذب است.

جذب فرایند ذرات چسبیده به سطح دانه های فیلتر جداگانه یا روی مواد قبلاً رسوب شده است. نیروهایی که ذرات را به سمت دانه ها جذب و نگه می دارند ، همان نیروهایی هستند که در انعقاد و لخته سازی کار می کنند. در واقع ، انعقاد و لخته سازی ممکن است در بستر فیلتر اتفاق بیفتد ، به خصوص اگر انعقاد و لخته سازی قبل از تصفیه به درستی کنترل نشده باشد. انعقاد ناقص می تواند باعث ایجاد مشکلات جدی در کارکرد فیلتر شود.

انواع فیلتر تصفیه آب

چندین نوع فیلتر برای تصفیه آب استفاده می شود. فیلترهای شنی کند اولیه معمولاً دارای سرعت خطی ۲٫۵ متر بر ساعت از سطح سطح هستند و به مناطق بزرگ فیلتر نیاز دارند. چندین سانتی متر شن و ماسه بالا به دلیل جمع شدن مواد در حال رشد “schmutzdecke” که در فیلتر جمع می شود باید بطور منظم از بین برود. ماسه های برداشته شده معمولاً شسته می شوند و به فیلتر باز می گردند.

این فیلترها هنوز در بعضی از اجتماعات کوچک همچنین در بسیاری از کشورهای در حال توسعه قابل استفاده است. همچنین ممکن است از آنها بعنوان آخرین مرحله در تصفیه فاضلاب استفاده شود.

طبقه بندی فیلتر های شنی

• فیلتر های ثقلی (کند، تند دولایه یا چند لایه)
• فیلتر های تحت فشار( تک لایه ، دو لایه یا چند لایه)
فیلترهای شنی تند ماسه ای

فیلترهای شنی سریع دارای ۴۰ برابر سرعت خطی فیلتر فیلتر شنی کند هستند. قسمتهای اصلی فیلتر شنی سریع:

مخزن اصلی فیلتر
بستر فیلتر ( شن، ماسه یا …)
فوندانسیون کف مخزن
سیستم زه کشی کف
سیستم شستشوی معکوس
سیستم جمع آوری آب

مخزن فیلتر به طور کلی از بتن ساخته شده است و اغلب مستطیل شکل است. فیلترها در جوامع بزرگ معمولاً در کنار یکدیگر در یک ردیف ساخته می شوند و توسط لوله کشی از حوضچه های ته نشینی اجازه می دهند تا فیلترها از لوله مرکزی تغذیه شوند. بعضی از جوامع کوچکتر با فیلترهایی تشکیل شده اند که مربعی از چهار فیلتر را با یک لوله مرکزی تغذیه می کنند و فیلترها را از دیواره مرکزی تغذیه می کنند.

شن سیلیس فیلتر شنی

شنی که در فیلترهای شنی سریع استفاده می شود بطور خاص به منظور تصفیه آب تولید می شود. بیشتر فیلترهای شن سریع حاوی ۶۰-۷۰ سانتی متر ماسه هستند ، اما برخی از فیلترهای جدیدتر عمیق تر هستند. ماسه های مورد استفاده به طور کلی از ۰٫۴ تا ۰٫۶ میلی متر قطر دارند. این بزرگتر از ماسه ای است که در فیلتراسیون سرعت آهسته استفاده می شود. شن درشت در فیلترهای سریع دارای حفره های بزرگتری است که به راحتی پر نمی شوند.

گراول

ماسه های استفاده شده در زیر لایه های شن و ماسه در فیلتر به منظور منع از بین رفتن ماسه فیلتر در طول فیلتراسیون می گردد. همچنین باعث می شود آب شستشوی برگشتی را به طور مساوی در کل فیلتر توزیع می کند و معمولاً ، در سه لایه درجه بندی می شود ، که هر یک به طور کلی ۱۰-۲۰ سانتی متر ضخامت دارند.

سیستم زهکشی کف

می تواند یکی از انواع مختلفی باشند ، مانند:

  • لوله های جانبی
  • کف کاذب
  • سیستم لئوپولد
  • صفحات متخلخل یا نازل های آب جمع کن

تعریف کاربرد سیستم دستگاه فیلتراسیون غشایی در تصفیه آب کشاورزی چیست همه در سایت واترتاپ

برچسب‌ها:, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *