سیلیس

سیلیس دانه بندی – شن و ماسه فیلتراسیون

نویسنده : watertop مارس 12, 2020 10684 بازدید

سیلیس

سلیس امروزه پرکاربرد ترین ماده در فیلتراسیون است. از سیلیس در فیلتر های شنی برای حذف مواد معلق استفاده می شود. سیلیس دارای دانه بندی های متفاوتی است که در فیلتر شنی بر حسب اندازه دانه های سیلیس؛ سیلیس ها درون فیلتر شنی شارژ می گردد

پس از ایجاد اولین فیلتر های شنی آهسته تحقیقات گسترده ای راجع به ماده مورد استفاده در فبلتراسیون انجام گرفت و مواد مختلفی برای این امر پیشنهاد شدند که مهم ترین آن ها عبارتند از:

  • سیلیس
  • آنتراسیت
  • سیلیس فشرده
  • گارنت

سنگ سیلیس که در تجهیزات پیش تصفیه و تصفیه آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد دارای دانه بندی متفاوت می باشد. سیلیس مورد استفاده در تصفیه آب  باید از درصد خلوص بالا برخوردار باشد بتواند عملیات تصفیه را به درستی انجام دهد و با اطمینان بالا تمام مواد معلق آب را از آن جدا نماید.

عده ای بر این باورند که سیلیس های خارجی از ایرانی بهتر هستند در صورتی که بهترین سیلیس که در تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد سیلیس پگماتیتی ممتاز همدان می باشد که با درصد خلوص ۹۸% می باشد. چون سیلیس جزو فراروان ترین عنصر موجود روی کره زمین می باشد قیمت پایینی دارد و به همین دلیل بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

سیلیس چیست

سیلیس یا سیلیسیم اکسید یکی از ترکیبات تشکیل دهنده پوسته زمین است که در حدود ۶۰ در صد آن را تشکیل می دهد. سیلیسیم اکسید را در صنعت سیلیس می نامند.

قیمت سیلیس

قیمت سیلیس تا حدود زیادی به کیفیت آن وابسته است هرچه میزان خلوص سیلیسیم اکسید در سنگ سیلیس بیشتر باشد؛ بالطبع گرانتر نیز خواهد بود. جهت دریافت مشاوره و استعلام قیمت سنگ سیلیس با کارشناسان گروه صنعتی واتر تاپ ۰۹۳۷۷۳۰۱۳۵۷ و ۰۹۳۹۸۹۵۵۹۹۷ تماس بگیرد.

سیلیس فیلتر شنی

سیلیس مخصوص سند فیلتر (فیلتر شنی ) که برای مصارف تصفیه و پیش تصفیه آب و همچنین تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد در دانه بندی های مختلف از ۰٫۵ تا ۱٫۵ ۱٫۵ تا ۲ ۲ تا ۳ ۳ تا ۵ ۵ تا ۸ ۸ تا ۱۲ و در نوع ممتاز و درجه ۱ و درجه ۲ به فروش می رسند.

کاربرد سیلیس

از سیلیس یا شن به دو شکل در فرآیند تصفیه آب استفاده می کنند.

  1. فیلتراسیون
  2. زهکشی

فیلتراسیون

سیلیس در فیلتر شنی برای فیلتراسیون ذرات معلق (TSS) استفاده می شود. در فیلتر های شنی سیلیس برای فیلتراسیون فیزیکی آب مورد استفاده قرار می گیرد. ذرات معلق در بین خلل و فرج دانه های سیلیس به دام افتاده و از آب حذف می شوند. در فیلتر های شنی می توان از رسانه های دیگری مانند گارنت، سیلیس فشرده و یا آنتراسیت نیز بجای سیلیس یا به همراه سیلیس استفاده نمود.

در فیلتر های شنی می توان از آنتراسیت نیز بهره برد که به دلیل دانسیته پایین، در برخی از فیلتر های شنی استفاده می شود. دانسیته پایین تز از سیلیس امکان تمیز شدن بهتر در هنگام شستشوی معکوس را  برای آنتراسیت فراهم می کند.

شارژ سیلیس فیلتر شنی

در فیلتر های شنی؛ سیلیس شیشه ای از بالا به پایین به ترتیب درشت تر می شود یعنی درشت ترین سیلیس در پایین ترین لایه و ریز ترین سیلیس در بالا ترین لایه ریخته می شود.

دلیل این نوع از شارژ کردن به شرح زیر است:

  • اگر دانه های سیلیس به ترتیب از بالا به پایین و از درشت به ریز باشند عمل زهکشی به خوبی در مخزن اتفاق می افتد.
  • همچنین در صورت شارژ سیلیس طبق دستور بالا عمل شستشوی معکوس بستر نیز به خوبی و با بازده بالای حذف مواد معلق از بستر صورت می پذیرد.

از سیلیس در تصفیه فاضلاب در فیلتر های شنی مخصوص تصفیه فاضلاب که دارای دانه بندی سیلیس درشت تری هستند استفاده می شود. در این فیلتر ها به دلیل کدورت بالای آب؛ سرعت خطی را پایین تر در نظر می گرند. فیلتر شنی را برای کاهش میزان کدورت آب خروجی پکیج های تصفیه فاضلاب استفاده می کنند.

زهکشی

سیلیس می تواند در فیلتر های شنی یا فیلتر های کربنی و یا سختی گیر ها برای تقسیم آب بین نازل های آب جمع کن مورد استفاده قرار بگیرد. اگر آب به درستی بین نازل ها تقسیم نشود ممکن است عمر کاری دستگاه را پایین بیاورد. معمولا از دانه بندی های بزرگتر سیلیس برای زهکشی استفاده می کنند.

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و وارد کننده و تولید کننده انواع مواد شیمیایی مرتبط می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید محصولات با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰

۰۹۳۷۷۳۰۱۳۵۷

برچسب‌ها:, , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *