سختی گیر رزینی

سختی گیر رزینی

نویسنده : watertop مارس 9, 2020 5633 بازدید

آب سخت یک اصطلاح عام است که در مورد آبی مورد استفاده قرار می گیرد که مقادیر زیادی از مواد معدنی از زمین را جذب می کند – در درجه اول کلسیم و منیزیم. اگر در مقادیر قابل توجهی فاقد این مواد معدنی باشد ، آب به عنوان “نرم” توصیف می شود. آب می تواند به طور طبیعی نرم باشد (منابع آب حاصل از دریاچه ها و نهرها معمولا نرم هستند). یا به دلیل تصفیه مصنوعی، چه در شرکت آب و برق شهری و چه با استفاده از دستگاه تصفیه آب درون خانه که به عنوان نرم کننده آب شناخته می شود، می تواند نرم باشد.

آب های زیرزمینی از نفوذ آب باران درون زمین ایجاد می گردد در نتیجه سختی آبهای زیرزمینی بستگی زیادی به نوع بافت زمین منطقه دارد . مناطقی که از نظر بافت سنگی دارای آهک و گچ زیادی است، معمولاً در سفره های آبهای زیرزمینی خود آب سختی دارند، در حالی که مناطقی که بافت سنگی غالب آن گرانیت است یا یک سنگ کم کلسیم دیگر دارای آب طبیعی است. همچنین در مناطقی که بعضی از اصلاحات کشاورزی مانند آهک در مقادیر زیادی استفاده می شود ، آب می تواند سخت شود.

راه سختی زدایی از آب استفاده از دستگاه سختی گیر رزینی می باشد. گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده سختی گیر های رزینی با مخازن فلزی و FRP می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

مشکلات آب سخت

نگرانی بهداشتی با نوشیدن آب سخت زیاد در مواد معدنی محلول مانند کلسیم و منیزیم وجود ندارد. در صورت وجود ، مقادیر کمی از این مواد معدنی برای سلامتی ضروری هستند. اما در سطوح بالا ، مواد معدنی می توانند برای آشامیدن و نیز در صنعت بسیار مضر باشند به عنوان مثال ، ایجاد رسوبات در شیرآلات یا آبگرمکن ها ممکن است طول عمر آنها را کوتاه کند. برخی افراد بعد از حمام در آب احساس خارش می کنند که به سبب مواد معدنی بسیار زیاد است.

آب سخت همچنین توانایی کف کردن صابون در چربی را کاهش می دهد و مواد معدنی می توانند با صابون ترکیب شوند تا یک ماده چسبنده را تشکیل دهند. اگر به عنوان مثال در لکه های آب روی ظروف مشکلی دارید ، ممکن است نشان دهنده مشکل آب سخت باشد. همچنین شستشوی این محلول چسبنده از لباس یا موهای شما دشوار است و در طولانی مدت باعث ریزش مو و بیماری های پوستی می گردد.

انواع سختی گیر آب

سختی گیر آب از نوع دستگاه های تصفیه آب است که برای از بین بردن کلسیم و منیزیم موجود در آب کمک می کند. سختی گیر های آب در انواع مختلفی قرار دارند:

تبادل یون: این رایج ترین نوع سختی گیر آب در کاربردهای مختلف است. با از بین بردن یون های کلسیم و منیزیم و جایگزینی آنها با یون های سدیم ، که هیچ یک از اثرات مضر کلسیم و منیزیم را ندارد جایگزین می شود. این وسیله آشنایی است که شامل مخزن بزرگی از گلوله های نمکی است. اگر در منزل شما نرم کننده آب وجود دارد ، به احتمال زیاد این نوع است.

آهک و سود

در این روش با توجه به واکنش شیمیایی ایجاد شده سختی آب رسوب کرده و در حوضچه ته نشینی یا فیلتراسیون حذف می گردد.

Ca(HCO3)2+Ca(OH)2 → ۲CaCO3↓ +۲H2O

این روش برای کاهش سختی آب با حجم های پائین صرفه اقتصادی ندارد و معمولا در تصفیه آب شهری کاربرد دارد.

اسمز معکوس

این دستگاه آب را از طریق غشای نیمه تراوا تصفیه می کند که تقریباً ۹۸٪ ناخالصی های آب را از بین می برد. این یک وسیله گران قیمت است و از مقدار قابل توجهی آب استفاده می کند. اما این نوع دستگاه در از بین بردن سایر ناخالصی های شیمیایی و همچنین کلسیم و منیزیم بسیار مناسب است.

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب می باشد. برای استعلام قیمت محصولات، مشاوره و خرید تجهیزات با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

لزوم استفاده از دستگاه سختی گیر رزینی

واقعیت این است که سختی گیر آب در بسیاری از مناطق ممکن است لازم نباشد. اکثر استانداردهای محیط زیست کشور و سازمان بهداشت جهانی توصیه می کنند که اگر سطح سختی آب شما از۲۰۰ میلی گرم در لیتر تجاوز نکند ، برای مصارف خانگی واقعاً نیازی به سختی گیر آب ندارید. داده های شرکت آب و فاضلاب نشان می دهد که بیشتر شهرهای کشور نیازی به استفاده از سختی گیر خانگی ندارند.

استاندارد آب آشامیدنی

علاوه بر این ، حتی اگر شما در منطقه ای با آب های زیرزمینی سخت زندگی می کنید ، این احتمال وجود دارد که تصفیه خانه آب محلی شما در حال حاضر برای کاهش سختی آب را تصفیه کند. و اگر منطقه شما آب مورد نیاز خود را از یک رودخانه یا دریاچه بگیرد ، احتمالاً حتی اگر آب زیرزمینی سخت باشد ، احتمالاً نسبتاً نرم است.

امروزه برای استاندارد آب آشامیدنی موارد متفاوتی پیشنهاد شده اند که در آن ها باید سختی کل آب بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ باشد.

سختی گیر رزینی خانگی

بسیاری از تولید کنندگان سختی گیر و لوازم تصفیه آب خانگی ادعا می کنند که نباید اثری از سختی مواد معدنی در آب وجود داشته باشد و آنها معتقدند حتی آب “کمی سخت” و “نسبتاً سخت” نیز باید نرم شوند.

 آنها استدلال می کنند که هرگونه سختی آب بیش از ppm20 نیاز به نرم شدن دارد. در نهایت ، این مسئله ترجیح شخصی است ، اما توجه داشته باشید که موضع رسمی این است که فقط آب کاملاً مشخص (۷ قسمت در هر گالن یا بیشتر) نیاز به نرم شدن دارد.

رزین سختی گیر

رزین ها به سه دسته می شوند

  1. رزین های کاتیونی
  2. رزین های آنیونی
  3. رزین های میکس بد

رزین های کاتیونی

رزین های کاتیونی که رزین های سختی گیر نیز از آنها است برای حذف کاتیون ها به روش تبادل یونی بوجود آمده اند. رزین کاتیونی سختی گیر نسبت به سایر انواع رزین کاتیونی و بسیاری از رزین های آنیونی استفاده بیشتری دارد.

 

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب می باشد. برای استعلام قیمت محصولات، مشاوره و خرید تجهیزات با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰

۰۹۳۷۷۳۰۱۳۵۷

برچسب‌ها:, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *