رزین پرولایت کاتیونی سختی گیر

رزین کاتیونی – رزین پرولایت – فروش رزین

نویسنده : watertop فوریه 29, 2020 8418 بازدید

برای خذف کاتیون ها از رزین های کاتیونی استفاده می شود که به دو دسته بزرگ تقسیم بندی می شوند.

 1. رزین های کاتیونی قوی
 2. رزین های کاتیونی ضعیف

رزین های کاتیونی قوی

این دسته از رزین های کاتیونی توانایی حذف تمام کاتیون ها را از آب دارا هستند.این دسته از رزین های کاتیونی برای حذف کاتیون ها به PH آب وابسته نیستند. رزین های کاتیونی قوی پر مصرف ترین رزین های کاتیونی هستند. برای مثال رزین سختی گیر (C100 یا C100E) در سیکل سدیم را نام برد

رزین های کاتیونی ضعیف

از رزین های کاتیونی قوی نمی توان مانند رزین های کاتیونی قوی برای حذف تمام کاتیون ها استفاده نمود.

رزین سختی گیر آب

رزین تبادل کننده یون که در دستگاه های سختی گیر رزینی بکار رفته جهت حذف سختی موجود در آب به کار می رود. رزین کاتیونی پرولایت معروف ترین برند رزین در بازار می باشد که امروزه در دو نوع چینی و تحت لیسانس انگلستان عرضه می شود که تفاوت عمده این دو نوع در طول عمر رزین و اختلاف قیمت آن می باشد. برند معروف دیگر رزین پترولایت می باشد که در مقایسه با رزین های پرولایت از قیمت و کیفیت پایین تری برخوردار می باشد. از معروف ترین رزین های سختی گیر در ایران می توان به رزین پرولایت C100 و C100E اشاره کرد.

رزین نرم کننده آب

رزین نرم کننده آب با کلرید پتاسیم یا نمک کلرید سدیم قابل احیا می باشد است. یک تصور غلط در بازار وجود دارد که رزین های نرم کننده های خاص آب به طور خاص برای استفاده با نمک پتاسیم طراحی شده اند تا از نظر محیطی درست عمل کنند.

رزین های اتصال ۱۰٪ جدیدتر که در خارج از کشور به تازگی تولید شده اند ادعا می کنند مقاومت بیشتری در برابر تجزیه کلر دارند. در صنعت آب این بحث وجود دارد که با استفاده از رزین های نرم کننده ۱۰٪ اتصال آب متقاطع ، چقدر به عمر رزین اضافه می کند.

گروه صنعتی واترتاپ عرضه کننده انواع رزین های تبادل یونی با بهترین برند و بالاترین کیفیت است. برای دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت؛ با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

انواع رزین های تبادل یونی

 • رزین پرولایت کاتیونی c100
 • رزین پرولایت کاتیونی c100H
 • رزین پرولایت آنیونی A400
 • رزین پرولایت آنیونی A400H
 • رزین پرولایت میکس بد MB400
 • رزین پرولایت آنیونی A100E

رزین هیدرولایت و پترولایت نیز از دیگر برند های رزین ها بوده و در ایران در مقایسه با میزان کاربرد پرولایت استفاده چندانی نداشته اند.

مبانی آب

بسیاری از افراد از سختی گیرهای آب شنیده اند و حتی ممکن است سختی گیر آب رزین تبادل یونی نیز داشته باشند، اما اکثر مردم نمی دانند منظور از اصطلاحات “آب سخت” و “آب نرم” چیست.

تعیین سختی آب

آب سخت و نرم با تعیین میزان سختی در آب تعریف می شود. سختی از یون های کلسیم مثبت (Ca ++) و منیزیم (Mg ++) با بار مثبت تشکیل شده است. هرچه غلظت این یون ها بیشتر باشد ، آب سخت تر خواهد بود. این مهم است زیرا سختی می تواند در سطوح گرم مانند رادیاتورها و دیگهای بخار رسوب ایجاد کند و منجر به خرابی سیستم شود.

نرم کردن آب با رزین سختی گیر

هنگامی که آب سخت با رزین سختی گیر نرم می شود ، کاتیون ها حذف می شوند و کاتیون های دیگر که باعث ایجاد رسوب نمی شوند، یعنی سدیم (Na +) یا پتاسیم(K +) جایگزین می شوند.

رزین سختی گیر از نوع رزین کاتیونی می باشد که در سیکل سدیم؛ کلسیم و منیزیم آب را حذف کرده و بدین ترتیب سختی آب را از آن می گیرد.

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و وارد کننده و تولید کننده انواع مواد شیمیایی می باشد برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید انواع محصولات و مواد شیمیایی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

 

نحوه عملکرد رزین در دستگاه سختی گیر رزینی

هنگامی که رزین به سختی به اندازه کافی در سایت ها بارگیری کرد به گونه ای که دیگر نمی توان برداشت کرد یا کیفیت پساب برای ادامه روند کافی نیست ، گفته می شود که رزین “خسته شده” است. این رزین خسته شده را می توان با یک محلول نمک غلیظ احیا کرد تا دوباره به کار گرفته شود. افزایش غلظت یونهای یکنواخت باعث می شود که دو یون بتوانند در تماس باشند و یونهای سختی دوتایی را جایگزین کنند و منجر به آنچه در صنعت تبادل یونی معکوس انتخابی نامیده می شود باشد.

این اجازه می دهد تا اکثر سختی ها در یک فرآیند بازسازی نسبتاً سریع از رزین خارج شوند. پس از بازگشت مجدد رزین به صورت یکپارچه مرجع ، می توان آن را به خدمت بازگشت تا بتواند یون های سختی را ادامه دهد. رزین تبادل یونی که در کاربردهای نرم کننده آب مورد استفاده قرار می گیرد ، به طور معمول می تواند سالها مورد استفاده و بازسازی قرار گیرد.

مبادله یون در رزین تصفیه آب

تبادل یونی روشی برای تصفیه آب است و به از بین بردن ترکیبات ناخواسته در آب کمک می کند.

در سنین جوانی می آموزیم که آب از دو اتم هیدروژن و یکی از اکسیژن ها تشکیل شده است. اما آب بسیار پیچیده تر از آن است. در هر قطره آب مواد معدنی و مواد دیگری وجود دارند که به خاصیت شیمیایی و فیزیکی هر قطره اضافه می کنند.

برخی از نمونه ها عبارتند از: کلسیم ، منیزیم ، آهن ، منگنز ، سدیم ، هیدروژن ، کلرید ، سولفات ، نیترات ، هیدروکسید و سیلیس. اگرچه آنها حل شده و با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیستند ، این ترکیبات به عنوان یون در آب وجود دارند. الپیکالا

بار الکتریکی در تبادل یون رزین

یون های این مولکول ها بار الکتریکی دارند. یون هایی که بار مثبت دارند ، کاتیون ها نامیده می شوند ، در حالی که یون های دارای بار منفی آنیون ها نامیده می شوند. به عنوان مثال ، سدیم و هیدروژن دارای بار مثبت (Na +) (H +) هستند ، در حالی که کلرید و هیدروکسید بارهای منفی دارند (Cl-) (OH-). بار الکتریکی چگونگی حذف یونها از آب را دیکته می کند.

کاتیونها (ترکیبات دارای بار مثبت) با رزین های تبادل کاتیونی از بین می روند ، در حالی که آنیون ها (ترکیبات با بار منفی) با رزین های تبادل آنیون برداشته می شوند.

به عنوان مثال ، Purolite® C100 یک مهره رزین تبادل یونی با گروه های عملکردی سولفونی با بار منفی است. این گروه هایی که دارای بار منفی هستند کاتیون ها را برای ترک یک بار خنثی جذب می کنند و به طور معمول به فرم هیدروژن (H +) یا سدیم (Na+) تهیه می شوند.

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و وارد کننده و تولید کننده انواع مواد شیمیایی می باشد برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید انواع محصولات و مواد شیمیایی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰

۰۹۳۷۷۳۰۱۳۵۷

برچسب‌ها:, , , , ,

12 پاسخ به “رزین کاتیونی – رزین پرولایت – فروش رزین”

 1. فرناز گفت:

  ممنون از مطالب فوق العاده تون

 2. اکبری گفت:

  مطالب سایت بسیار کاربردی و جالبه.ممنون از سایت خوبتون

 3. حسین اشرف پناه گفت:

  سلام
  رزین کاتیونی C100E و C100 چه تفاوتی دارند؟

 4. حمید گفت:

  آیا رزین پرولایت c100 در مصارف خانگی کاربرد دارد

 5. فراز گفت:

  سلام رزین کاتیونی در آکواریوم میشه استفاده کرد

 6. حمید گفت:

  سایت بسیار خوبی دارید.ممنونم از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *