پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

نویسنده : watertop فوریه 24, 2020 10884 بازدید

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

 

یکی از پیامدهای ناخواسته گسترش روز افزون جمعیت و توسعه صنایع مختلف تولید فاضلابهای شهری و صنعتی است ورود مستقیم این فاضلاب ها به محیط موجب آلودگی منابع آب های سطحی و زیرزمینی و همچنین آلودگی خاک می گردد.

بنابراین برای امکان پذیر کردن استمرار بهره برداری از منابع طبیعی تصفیه این فاضلاب ها ضروری می باشد که این کار توسط پکیجهای تصفیه فاضلاب بهداشتی در جوامع شهری انجام می شود. در عمل می توان آلودگی فاضلاب های شهری را به کمک مرحله تصفیه فیزیکی به میزان ۳۰ الی ۳۵ درصد کاهش داد.

ابتدای قرن بیستم جهت تصفیه بیشتر فاضلاب‌ها تا میزان بیش از ۹۰ درصد روشهای تصویری زیست یا بیولوژیکی طراحی شد یکی از روشهای فرآیند لجن فعال است که یکی از قدیمی ترین و متداول ترین فرآیندهای تصفیه فاضلاب در دنیا می باشد.

مطالبی که در این مقاله به آنها پرداخته می شود به شرح زیر می باشد:

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

به دلیل کارایی بالا در شرایط مختلف محیطی و قابلیت حذف طیف وسیعی از مواد آلاینده موجود در فاضلاب کاربرد گسترده‌ای در عرصه تصفیه بیولوژیکی فاضلاب دارد در حال حاضر اکثر پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی که در ابعاد کوچک و فلزی ساخته می شوند معمولاً از این روش تصفیه فاضلاب بهره می گیرند که عمدتاً پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی شرکت واترتاپ با این روش فاضلاب را تصفیه می کند و هوادهی انجام شده در این پکیج ها به صورت عمقی توسط دیفیوزر ها انجام می شود.

شرکت واترتاپ با تکیه بر دانش متخصصان خود در زمینه ساخت و راه اندازی سیستم های تصفیه فاضلاب جهت هتل ها و مجتمع های مسکونی و بیمارستانی و صنایع مختلف فعالیت داشته و پروژه های متعال متعددی را در در شهرهای مختلف کشور اجرا نموده است که در اکثر پروژه ها با نظر کارفرمای پروژه از پساب حاصل از پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی جهت آبیاری فضای سبز ز و یا مصارف کشاورزی استفاده می شود.

تصفیه فاضلاب از آنجایی اهمیت پیدا کرد که کمبود منابع آب بیش از پبش در جوامع بشری به خصوص جوامعی که کمتر به آب دسترسی داشتند احساس شد. پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و تمام انواع پکیج های تصفیه فاضلاب نیز برای همین منظور تولید می شوند. فاضلاب بهداشتی به آن فاضلابی گفته می شود که به انسان و فاضلاب تولیدی بوسیله آن مربوط می شود.

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب می باشد برای استعلام قیمت محصولات، مشاوره و خرید تجهیزات با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

عملکرد پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی که به صورت پرتابل و یا غیر متمرکز می باشند با استفاده از روش تصفیه بیولوژیکی مواد آلی موجود در فاضلاب را با استفاده از میکروارگانیسم های موجود در فاضلاب که در طبیعت نیز یافت می شود تجزیه کرده و تبدیل به قشر بیولوژیکی و یا بیومس و ….. مواد قابل ته نشینی می کند که در ادامه فرآیند تصفیه پساب حاصل از جدا شدن فاز مایع از جامد پس از گندزدایی به منابع پذیرنده تخلیه می شود.

مراحل تصفیه فاضلاب در پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی

انتخاب مراحل تصفیه فاضلاب و واحدهای فرآیندی در پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی واترتاپ با در نظر گرفتن شرایط محیطی و همچنین امکانات کارفرما جهت پایین آوردن هرچه بیشتر هزینه های اولیه در نظر گرفته می شود و همچنین با توجه به سابقه واتر تاپ در زمینه نگهداری و بهره برداری از تصفیه خانه های فاضلاب بهداشتی و فاضلاب صنعتی سعی بر این است که امکانات و واحد های مختلف تصفیه فاضلاب بهداشتی به گونه‌ای در نظر گرفته شود تا در طول بهره برداری اپراتور به راحتی بتواند اذان بهره برداری نماید البته لازم به ذکر است که پساب خروجی پکیج های فاضلاب بهداشتی واتر تاب در محدوده استاندارد های محیط زیستی عمل می نماید.

پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی به طور معمول دارای واحدهای از قبیل واحد آشغالگیری واحد متعادل سازی و ته نشینی اولیه واحد هوادهی واحد زلال سازی و یا تصفیه ثانویه و واحد گندزدایی واحد ذخیره پساب و واحد جمع آوری و تثبیت لجن می باشد که هر کدام به تفصیل در ادامه توضیح داده می شود.

پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب

واحد آشغالگیری

در این واحد از پکیج تصفیه فاضلاب مواد جامد موجود در فاضلاب با با استفاده از این واحد جدا می شود که این امر می ‌تواند نقش مهمی در طول عمر تجهیزات تصفیه خانه داشته باشد. آشغالگیر استفاده شده برای پکیج های تصفیه فاضلاب معمولا از نوع آشغالگیر های دستی هستند. برای پکیج های کوچک تر معمولا از آشغالگیر های سبدی بهره می برند.

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع پکیج های تصفیه فاضلاب و تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب می باشد. برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید انواع پکیج ها و تجهیزات تصفیه ب و فاضلاب با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

واحد متعادل سازی

فاضلاب ورودی به پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی در طول روز می تواند دارای دبی های مختلف و کیفیت های مختلف باشد ورود ناگهانی فاضلاب با کمیت کیفیت متغیر می ‌تواند موجبات بروز شوک در سیستم را فراهم آورد.

برای رفع این مشکل متعادل ساز در ابتدای واحدهای فرآیندی تصفیه فاضلاب در پکیج بهداشتی قرار دارد که در اسم محلی برای جمع آوری ذخیره سازی فاضلاب و رسیدند به پارامترهای میانگین طراحی در طول روز است با استفاده از متعادل ساز نیاز به طراحی چندین سیستم تصفیه فاضلاب بهداشتی نیست و تنها با یک پکیج تصفیه فاضلاب می توان فرآیند تصفیه فاضلاب بهداشتی را انجام داد سپس فاضلاب هوادهی پمپاژ می شود.

حوضچه هوادهی پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

میکرو ارگانیسم های هوازی برای رشد و تکثیر علاوه بر مواد آلی موجود در فاضلاب با توجه به نوع آن ها نیاز مبرمی به اکسیژن جهت اکسید کردن مواد آلی دارند با توجه به محدود بودن اکسیژن محلول در فاضلاب برای تامین آن اقدام به هوادهی فاضلاب می شود در پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی هوا از طریق بلورها و دیفیوزر های نصب شده در عمق حوضچه های هوادهی به داخل حوضچه هوادهی تزریق می شود.

دیفیوزر های استفاده شده در پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی می‌تواند از نوع دیفیوزرهای حباب ریز و یا حباب درشت باشد علت استفاده از دیفیوزر های حباب ریز جهت بالا رفتن نسبت اکسیژن در فاضلاب است.

حوضچه ته نشینی ثانویه یا زلال ساز

پس از انجام فرایند تصفیه هوازی در حوضچه های هوادهی و تشکیل لجن و یا بیومس فاضلاب وارد حوضچه ته نشینی ثانویه می گردد در این حوضچه پساب حاصل از تصفیه از لجن جدا شده و از طریق کانال های جمع آوری پساب حوضچه ته نشینی وارد مرحله گندزدایی فاضلاب می ‌گردد.

واحد گندزدایی و کلر زنی

در این واحد پساب خروجی از حوضچه ته نشینی یا زلال سازی جهت گندزدایی با کلر در تماس قرار می گیرد تا میکروارگانیسم های موجود بیماری زا از بین بروند و پساب خروجی در واحد جمع آوری پساب ذخیره می گردد.

واحد هاضم لجن پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

لجن مازاد جمع آوری شده در ته نشینی ثانویه جهت دفع لجن وارد سیستم هاضمه لجن می شود که پس از عملیات هضم لجن نسبت به دفع بهداشتی آن اقدام می‌شود.

 

سه روش عمده برای تصفیه فاضلاب وجود دارند که در بیشتر پکیج های تصفیه فاضلاب یکی از آنها مورد استفاده قرار می گیرد. این سه روش عبارتند از EAAS و MBR و MBBR.

 

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب می باشد برای استعلام قیمت محصولات، مشاوره و خرید تجهیزات با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , ,

4 پاسخ به “پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی”

 1. پور مختار گفت:

  دوز کلر استفاده شده در پکیج چقدر است؟

 2. مهراد گفت:

  آب خروجی از پکیچ فاضلاب بهداشتی قابل استفاده در کشاورزی است

 3. سعید گفت:

  دوز استفاده شده جهت تزریق کلر بسته به میزان کدورت و کیفیت پساب خروجی متفاوت است ولی به صورت روتین حدودا دو برابر مقادیر استفاده شده برای گندزدایی آب شرب می باشد.

 4. سعید گفت:

  با توجه به مقادیر فاضلاب ورودی پساب خروجی از پکیج فاضلاب بهداشتی علاوه بر اینکه قابل استفاده برای مصارف کشاورزی می باشد قابلیت تخلیه به آبهای سطحی را نیز دارا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *