سختی گیر رزینی

سختی گیر رزینی آب

نویسنده : watertop فوریه 23, 2020 7999 بازدید

سختی گیر صنعتی

دستگاه سختی گیر رزینی آب صنعتی جهت حذف سختی موجود در آب که همان کلسیم و منیزیم می باشد مورد استفاده قرار می گیرد. رفع سختی آب باعث کاهش چشمگیری در هزینه های جاری و افزایش عمر منابع کوئلی و مجاری خواهد شد.

سختی گیر رزینی که از رزین تبادل یونی (کاتیون) برای نرم کردن آب استفاده می کنند. می توانند از نمک برای احیای مجدد استفاده کنند. به طور معمول برای احیا رزین سختی گیر با استفاده از نمک کلرید پتاسیم در مقایسه با نمک کلرید سدیم حدود ۱۰٪ نمک دیگر نیاز دارد. مزیت استفاده از نمک پتاسیم این است که آب حاصل از بک واش سختی گیر رزینی را می توان به فضای سبز و باغچه داد و هیچ مشکلی را به وجود نمی آورد.

انواع سختی گیر رزینی

امروزه سختی گیر های رزینی در مدل های مختلف عرضه می گردند که اسامی برخی از آنها را در زیر مشاهده می کنید که نیمه اتوماتیک تمام اتومات با شیر سولو والو کله گاوی یا شیر سولو ولو

سختی گیر رزینی فلزی

جنس ستون مخزن سختی گیر آب رزینی از نوع آهن st37 فولاد مبارکه می باشد که در صورت نیاز گالوانیزه و یا هات گالوانیزه نیز ساخته می شود.

سختی گیر رزینی frp

سختی گیر های رزینی فایبر گلاس که با نام frp در بازار به فروش می رسند.

سختی گیر رزینی استیل

بر اساس سفارش و همچنین برای کارخانجات تولید مواد غذایی از سختی گیر های استیل با جنس استنلس استیل ساخته می شود.

نحوه کار سختی گیر آب صنعتی

تعادل صحیح مواد معدنی آب ورودی به سیستم های صنعتی برای بهره برداری مناسب و نگهداری تجهیزات گران قیمت ضروری است. همچنین تهیه یک محصول نهایی با کیفیت ضروری است. سختی گیرهای آب صنعتی برای ادامه روند صنعتی ، مواد معدنی اضافی مانند کلسیم و منیزیم را به میزان مشخص کاهش می دهند. فرآیند تصفیه آب و سختی گیری آب صنعتی ، آب لازم برای استفاده صنعتی را به آب عاری از رسوب و آلاینده ها تبدیل می کند

نمک سختی گیر

دستگاه های سختی گیر تبادل یون که دارای رزین می باشند بعد از مدتی استفاده رزین ها ظرفیت خود را از دست داده و قادر به گرفتن سختی آب نمی شود که بعد از چند بار استفاده از سختی گیر باید رزین کاتیونی سختی گیر احیا شوند تا دوباره ظرفیت حذف سختی آب را بدست بیاورند.

احیای رزین های سختی گیری با نمک صورت می گیرد در حالت بکواش دستگاه از مخزن نمک که دارای (قرص نمک یا سنگ نمک ) می باشد استفاده نموده و با محلول آب و نمک رزین را احیا کند. به طور معمول دو سوم مخزن نمک باید سنگ نمک بوده و مابقی از آب احاطه شده باشد. رزین مورد استفاده جهت حذف سختی آب رزین کاتیونی می باشد.

مزایای استفاده از سختی گیر آب

عدم ایجاد رسوب روی ظروف ، لوله ها ، تاسیسات ساختمانی و لوازم خانگی، ممکن است طول عمر آنها طولانی شود. آب نرم شده باعث می شود صابون ها و مواد شوینده به طور موثرتری کار کنند. آب نرم شده برای بعضی از افراد راحت تر روی پوست است.

عناصری که توسط سختی گیر حذف نمی شود

سختی گیرهای آب در از بین بردن کلسیم و منیزیم خوب هستند ، اما هیچ کاری برای از بین بردن سایر مواد معدنی و گازهایی که ممکن است در آب آشامیدنی موجود باشد ، ندارند. به عنوان مثال ، آهن یک ماده معدنی متداول است و لکه های زنگ زدگی نامطبوعی را در سینک ها ، وان ها و توالت ها ایجاد می کند. و منگنز باعث رنگ سیاه می شود و اغلب با آهن یافت می شود.

آبی که بوی ضعیف “تخم مرغ” پوسیده دارد ، گاز سولفید هیدروژن در آن حل می شود و سختی گیر آب هیچ کاری برای از بین بردن این بو ندارد. شما باید یک سیستم تصفیه آب داشته باشید که برای از بین بردن این مواد معدنی اضافی طراحی شده است – سختی گیر آب آنها را حذف نمی کند.

مضرات استفاده از سختی گیر آب

استفاده از آب نرم شده توسط سختی گیر به طور مستقیم به دلیل حذف املاح آب می تواند برای سلامتی مضر باشد. تقریبا کلسیم و منیزیم را از آب خارج می کند ، که برای برخی از افراد ممکن است برای جایگزینی این عناصر لازم به مکمل های غذایی نیاز داشته باشد. هزینه های تعمیر و نگهداری مداوم. نمک باید به صورت دوره ای به مخزن آب نمک اضافه شود و دستگاه به طور دوره ای نیاز به سرویس دهی دارد. آب نرم حالت لغزنده و لیز دارد.

این فرایند آب شور را وارد سیستم فاضلاب می کند و مشکلات بالقوه زیست محیطی را ایجاد می کند. آب نرم شده حاوی مقدار کمی سدیم است که می تواند باعث ایجاد مشکل در سیستم های سپتیک شود.

قیمت سختی گیر

در بسیاری از موارد مشاهده می شود که عموم مردم و حتی گاهی کارشناسان حوضه آب و تاسیسات تفاوتی بین کل مواد محلول (TDS) و سختی کل (TH) قائل نمی گردند اما باید توجه نمود که سختی گیر های آب فقط سختی کل که با نماد اختصاری TH مشخص می گردد را حذف می کند، همچنین برای حذف و یا کاهش کل مواد محلول (TDS)  می بایست از آب شیرین کن های اسمز معکوس (RO) استفاده کنند.

قطعات سختی گیر آب تبادل یونی

تاکنون رایج ترین نوع سختی گیر آب سیستم تبادل یونی است. درک عملکرد هر قسمت به شما در حفظ صحیح آن کمک می کند. سختی گیر های تبادل یونی دارای سه قسمت اصلی هستند: مخزن رزین ، مخزن آب نمک و شیر کنترل.مخزن رزین: مخزن رزین جایی است که رزین های کاتیونی تبادل یونی داخل آن شارژ می گردد که تصفیه آب صورت می گیرد و با از بین بردن کلسیم و منیزیم آب سخت نرم می شود.

مخزن آب نمک سختی گیر

مخزن آب نمک سختی گیر جایی است که محلول بسیار غلیظ نمکی در آن ذخیره می شود. این محلول آب نمک برای شستشوی مخزن رزین و شارژ مجدد رزین سختی گیر به کار می رود. مخزن آب نمک سختی گیر رزینی باید بطور دوره ای با گلوله های نمک دوباره پر شود.

شیر کنترل سختی گیر

شیر کنترل وسیله ای است که در طی بازسازی جریان آب داخل و خارج مخازن رزین و آب نمک را کنترل می کند. شیر کنترل سختی گیر از نوع دستی که روی سختی گیر های فلزی که عموما از نوع فولاد مبارکه می باشد و به شیر کله گاوی یا سولوئید والو معروف می باشد و در سختی گیر frp شیر نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک به کار می رود.

مخزن رزین سختی گیر فلزی

مخزن رزین مخزن فلزی یا فایبرگلاس است که در آن سختی گیری شدن واقعی آب رخ می دهد. این پر از چند لیتر از دانه های رزین پلی استایرن متخلخل تبادل یونی است. با عبور آب از این مخزن ، مهره هایی با بار منفی ذرات کلسیم و منیزیم با بار مثبت را در آب جذب و نگه می دارند. با وجود این مواد معدنی سختی گیری شده توسط گرانول های رزین ، آبی که به سمت خروجی جریان می یابد نرم است.

اما سرانجام ، گرانول های رزین کاتیونی با کلسیم و منیزیم اشباع می شوند و نیاز به احیا (regeneration) دارند. اجزای بعدی سیستم برای آن فرایند ضروری است.

مخزن آب نمک سختی گیر

مخزن آب نمک همان طور که از نام آن پیداست: یک مخزن پلاستیکی که دارای آب نمک  اشباع شده با نمک است. این آب شور هنگامی که زمان لازم برای شستشوی رزین های تبادل یونی کاتیونی ، برای احیای ذرات رزین و بازگرداندن بار منفی به رزین ها به کار می رود ، به گونه‌ای است که بتوانند همچنان به حذف کلسیم و منیزیم بیشتری ادامه دهند.

انواع سختی گیر رزینی

سیلیس سختی گیر

رزین سختی گیر

رزین ها به سه دسته کلی تقسیم می شوند

 1. رزین های آنیونی
 2. رزین های کاتیونی
 3. رزین های میکس بد

رزین آنیونی

رزین های آنیونی را برای حذف آنیون ها استفاده می کنند. رزین های آنیونی به دو دسته تقسیم می شوند.

 • رزین های آنیونی قوی
 • رزین های آنیونی ضعیف

رزین آنیونی قوی

از رزین آنیونی قوی برای حذف تمام آنیون ها از آب استفاده می کنند. برای مثال در دیونایزر ها برای تولید آب دیون از این رزین بهره می برند. در دیونایزر ها از رزین کاتیونی قوی برای تبادل کاتیون ها با یون هیدروژن و از رزین آنیونی قوی برای تبادل آنیون ها با یون هیدروکسید استفاده می کنند.

سختی گیر رزینی آب خانگی

گروه صنعتی واترتاپ تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب می باشد. برای استعلام قیمت سختی گیر رزینی آب و سایر محصولات، مشاوره و خرید تجهیزات با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۵۵۲۴۶۳۱۰

۰۹۳۷۷۳۰۱۳۵۷

برچسب‌ها:, , , , , ,

6 پاسخ به “سختی گیر رزینی آب”

 1. ژیلا گفت:

  ۱-آیا سختی گیر در منازل کاربرد دارد لطفا پاسخگو باشید

 2. ونداد گفت:

  برای احیای رزین از چه نوع نمک استفاده می شود لطفا راهنمایی کنید

 3. امیر مهدی گفت:

  سختی گیر برای رسوب کولر هم تاثیر داره

 4. نیلوفر گفت:

  از این روش در مورد دستگاه تصفیه آب خانگی می توان استفاده کرد

 5. سوده گفت:

  در سختی گیر رزینی با مخزن frp از چه نوع نمک استفاده می شود

 6. دنیا گفت:

  مضرات سختی گیر اب فقط زیست محیطیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *